Rodák zo Spiša bol dvojnásobným hrdinom – v boji proti maďarskej agresii i nemeckému nacizmu
20.september 2022
V úryvku z nepublikovaných memoárov k storočnici Jána Nálepku slovenský spisovateľ Miloš Krno píše: Pamätám sa na dva chmúrne novembrové dni… Je podvečer, padá sneh. Píše sa rok 1943. Sedím ako študent práv v ľupčianskej kuchyni pri rádiu … Oznamuje, že v meste Ovruč padol bojovník zo Slovenska, kapitán Ján Nálepka-Repkin … O rok neskôr, už ako partizán – čítam na vyšnom konci obce Liptovská Lúžna, zavalenej vodnatým snehom, leták: Slováci, do boja, kapitán Nálepka nás volá! … Málo sme vtedy o ňom vedeli, no aj tak nám leták dodal odvahy. Nie sme tu sami, obkľúčení Nemcami a vydaní im napospas. S nami je aj kapitán Nálepka. Nič to, že už rok ležal pochovaný čiernej zemi. Žil ďalej v našich predstavách. Čas letel. Dozvedel som sa, že ho vyznamenali in memoriam titulom Hrdina Sovietskeho zväzu. Ako prvého cudzinca a jediného Slováka.
Spisovateľ Krno sa okrem iného zamýšľa nad tým, že v cudzine, ďaleko od Spiša, vedia viac o Jánovi ako my, jeho rodáci. Mrzelo ho to. Cítil, že by zjav Jána Nálepku vedel povedať jasné slovo najmä mládeži, slovo o ukrutnej vojne, o priateľstve národov, o viere v lepší život.
20. september 2022 bol pre Smižany významným dňom. V tento deň sa pred 110. rokmi narodil smižiansky rodák Ján Nálepka. Pri tejto príležitosti sa uskutočnila spomienková slávnosť spojená s kladením vencov na cintoríne, prehliadka rodného domu a slávnostný program v kultúrnom dome. Podujatie sa uskutočnilo z iniciatívy Matice slovenskej a zorganizovali ho Dom MS Spišská Nová Ves, Obecný úrad Smižany, SZPB, Múzeum Spiša a s účasťou čestnej stráže MOSR. Len škoda, že oslavy nezastrešili oveľa mohutnejšie štátne orgány, čo by bolo adekvátnejšie k okrúhlemu 110. výročiu tejto výnimočnej osobnosti našich občianskych i vojenských dejín.
Ján Nálepka bol slovenský dôstojník a partizánsky veliteľ v Sovietskom zväze, ale aj uvedomelý Slovan, vyspelý intelektuál, idealistický učiteľ, zapálený kritik zjavných sociálnych a národných krívd v I. republike a jeden z hrdinov Malej vojny proti Maďarom (1939). Ako už bolo spomenuté, ako jediný Slovák bol počas 2. svetovej vojny ocenený vyznamenaním Hrdina Sovietskeho zväzu, je nositeľom Radu bieleho leva 1. stupňa, bol vyznamenaný Radom Ľudovíta Štúra II. triedy in memoriam a v máji 2004 ho prezident SR R. Schuster vymenoval do hodnosti brigádny generál in memoriam. Prehliadkou jeho rodného domu nás sprevádzal J. Paulis z Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi, ktorý mimoriadne pútavou formou prítomným priblížil zaujímavosti zo života stotníka Nálepku alias kapitána Repkina. V kultúrnom centre nasledovali príhovory starostky Obce Smižany, Miroslavy Szitovej, predsedu MS Mariána Gešpera a tajomníka Ústrednej rady SZPB Viliama Longauera. Po príhovoroch nasledovala divadelná dramatizácia o živote Jána Nálepku na základe scenára Petra Vrlíka v podaní Divadelného súboru MS, ktorá bola pomyselným vrcholom kultúrneho programu a dostalo sa jej veľkej pozornosti zo strany verejnosti.
Bez ohľadu na politické názory, ktoré sa tradične menia aj podľa zmien vládnucich režimov je možné pokladať Nálepku za nadčasového slovenského a slovanského intelektuála i vojnového hrdinu. Neodmietajme skutočných hrdinov z ideologických dôvodov, sú integrálnou súčasťou nášho historického dedičstva. Nálepka ako úprimný vlastenec by bol určite bojoval proti všetkému zlému, čo sa vyskytlo na ceste našej spoločnosti do dnešných dní, správne napísal M. Krno.
Mgr. Rastislav Zacher, PhD., riaditeľ DMS Spišská Nová Ves