Budovanie národného povedomia nie je ľahká vec, zvlášť u národa, ktorý prechádzal desaťročia skrytou i otvorenou etnocídou. Rusíni sú národ, ktorý na Slovensku v rozmedzí desiatich rokov (medzi sčítaniami obyvateľov v rokoch 2011 a 2021) zaznamenal takmer 30-percentný pokles obyvateľov hlásiacich sa k rusínskej národnosti. Vymierame alebo sme asimilovaní? Asi jedno, aj druhé. Preto Rada rusínskych regiónov Slovenska pripravila s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín prednáškové turné pod názvom Rusíni – kto sme?, ktorého témou bola história a súčasnosť Rusínov. Podujatia sa uskutočnili piatich obciach severovýchodného Slovenska – v Runine, Výrave, Oľke, Humennom a Stakčíne. Prednáška bola spojená s výstavou portrétov významných rusínskych dejateľov a zlomových dejinných udalostí i s kultúrnym programom v podaní miestnych folklórnych kolektívov.
So spoznávaním ľudových zvykov a tradícií súvisí aj ďalší projekt Rady RuRS podporený Fondom na podporu kultúry národnostných menšín podujatie s názvom Betlehemský večer. To sa uskutočnilo v troch malých rusínskych obciach Zubné, Zbojné a Klenová. Na hodnotných vystúpeniach sa s tradičnými koledami predstavili miestne folklórne skupiny, deti základných i materských škôl. Podujatia, ktoré oživili tradičné kresťanské zvyky, sa stretli s pozitívnym ohlasom u divákov z daných obcí i okolia.
Podporiť národnú kultúru, miestne zvyky a lásku k materinskému jazyku aj v tých najmenších obciach, ktoré sami majú problém zapojiť sa do vyhlásených výziev, bolo hlavným účelom uskutočnených projektov.
Miroslav Bober, predseda Rady RuRS