Sakrálna geografia a jej význam pre Slovákov a Slovanov


//Sakrálna geografia a jej význam pre Slovákov a Slovanov

Sakrálna geografia bola témou decembrového podujatia v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove, ktorého organizátorom bol Dom Matice slovenskej v Prešove. Slovenská a v širšom kontexte aj slovanská sakrálna geografia je zakódovaná v našich národoch a v jeho  jazyku, kultúre, literatúre i histórii. Prednášajúcim bol významný rusista – Prof. PhDr. Jozef Sipko, CSc. z Prešovskej univerzity.

Posvätnosť Slovenska – Levočská hora, Kláštorisko (útočisko pred Mongolmi a Tatármi), Turzovka (príbeh zjavenia jednému mužovi), Kremenec (trojstranný kríž – symbol Rusínov Slovenska, Poľska a Ukrajiny), Ľutina (príbeh chudobnej ženy, skanzen drevených Cerkví), hora Zvir v Litmanovej (zjavenia z r. 1990-1995), Šimonka (Slanské vrchy), Kendický kríž (pravidelné púte a stretnutia turistov), Minčol na Čergove (stretnutia pútnikov a turistov z piatich okresov), Diana na Cemjate (posvätný dub).

Sitno – sídlo rytierov – symbolizujú pomoc v ťažkých časoch, Kriváň – celoslovenské stretnutia (aj na Kráľovej holi), Babia hora – legendy o tuneloch  v nej.

Rieky a Slovensko – geografické prepojenie Severu a Juhu – Poprad, Dunajec, Visla ústia do Baltského mora (Jantárová cesta). Štrba – chrám, Šoldov hrebeň. Symbol Slovenska ako stredu Európy. Hron, Váh, Tisa a t. ď. ústia do Čierneho mora.

U východných Slovanov majú rieky a hory tiež svoj sakrálny význam: Ural (hranica Európy a Ázie, symbol Eurázie), Bajkal – Otec a jeho dcéra Angara zaľúbená do Jeniseja – spolu tečú do Severného ľadového oceánu. Posvätnosť Volgy – Volga-Matuška – vyteká z chrámu. Povolžie zachraňovalo Rusko – 4. november 1612 – obyvatelia Povolžia oslobodili Moskvu od okupantov – Minin a Požarskij. V súčasnosti 4. november – Deň národnej jednoty v Rusku.

Sakrálne dedičstvo je uchované v jazyku a vedomí národa, ktoré sú bohatým žriedlom a výrazom národnej histórie od úsvitu našich čias až po súčasnosť.

Dedičstvo predkov, zachovaj nám Pane!

Autor textu a foto – PhDr. Erik Germuška, PhD., Dom Matice slovenskej Prešov

burst

 

2023-12-21T12:46:04+00:0021 decembra 2023 |Prešovský kraj|
X