Dejiny Slovenska, životy a činnosť mnohých osobností sú nevyčerpateľným žriedlom poznávania. O spoznávanie našej histórie, udalostí i osobností sa usilujú aj členovia Matice slovenskej a Regionálnej organizácie vyslúžilých vojakov gen. M. R. Štefánika v Trenčianskej Teplej, preto ich kroky smerujú do rôznych kútov našej vlasti.
V tomto roku z dôvodu blížiaceho sa výročia 80 rokov od vypuknutia SNP a následne aj oslobodzovacích bojov našich miest a obcí sme zamierili do Liptovského Mikuláša, kde na jeho okraji na vrchu Háj – Nicovô je vybudovaný areál piety. Tvoria ho cintorín a pamätník padlým hlavne počas jari 1945. Je to miesto, ktoré by malo ostať symbolom patriotizmu a odporu proti fašizmu, kde sa koncom druhej svetovej vojny odohrávali jedny z najťažších bojov. Areál piety bol odhalený 9. mája 1961. Uprostred rozľahlého areálu je monumentálne schodište, na ľavej strane sa nachádza súsošie, ktoré predstavuje prísahu na bojovú zástavu a na pravej strane je symbolika mieru a víťazstva. Na najvyššom stupni schodišťa je dominanta – pilón, na vrchole s päťcípou hviezdou, v spodnej časti sa nachádzajú reliéfy, ktoré zobrazujú: uctenie si zástavy, pomoc ranenému, kladenie venca a výjav nad hrobom. Po oboch stranách pamätníka sa nachádza cintorín, kde odpočíva viac ako 1350 hrdinov, dokonca je tu i pomník armádneho generála Martina Dzúra niekdajšieho ministra obrany. Cintorín je veľmi dobre udržiavaný, za čo patrí vlastníkom objektu veľká vďaka. Aj našim poďakovaním bolo položenie kytičky vďaky a úcty nielen tým, ktorí tu odpočívajú, ale všetkým, ktorí padli v boji za slobodu nášho národa, našej vlasti.
Plní hlbokých dojmov z tohto nádherného pokojného miesta sme pokračovali v spoznávaní ďalších zaujímavostí, medzi ktoré rozhodne patrí Slovenské múzeum ochrany prírody , krajiny a jaskyniarstva. V tomto objekte sa skrýva množstvo informácií od počiatku vesmíru, zeme, jaskyne, kras, príroda so všetkými jej nádherami – zvieratá, minerály, život v dobách minulých, ako i horské chaty, horolezectvo, chránená príroda, oddychové zóny, moderné aktivity ľudí v horách. Všetky tieto zaujímavosti vystihujú slová nášho básnika Milana Rúfusa:
„Na počiatku bola krajina. Múdra, prísna, do seba uzavretá. Sama v sebe, sama pre seba. Potom prišiel človek. Ohraničil. A na rozhraní vztýčil znamenia. Bolo v nich všetko: chlieb a teda život, dielo i smrť. A bieda nádeje. Napoly tam, no stále viacej svoj, na úsvite sa oddelil a pohol. Širokým čelom hrnúc pred sebou priestor i čas. Čo potom prišlo, trvá doteraz. /Tak vznikla krajina a vznikal on./“
Taká je naša krajina, život i ľudia v nej. Preto je na mieste spoznávanie všetkých krás v nej, ale najmä aj našej minulosti.
Ďalším zastavením v našom putovaní bolo mesto Ružomberok a najmä návšteva Mauzólea Andreja Hlinku, ktorého 160. výročie narodenia si v tomto roku pripomíname. Bol to národovec, politik, publicista, prekladateľ, katolícky kňaz. Vo svojich farnostiach organizoval osvetové prednášky a slovenské divadelné predstavenia, snažil sa riešiť aj otázku nemaďarských národov Uhorska. Bol politicky činný, za čo bol vláde nepohodlný. Bol členom Matice slovenskej, Slovenskej ľudovej strany, predsedom Spolku sv. Vojtecha. Zomrel po ťažkej chorobe v roku 1938, pochovaný bol na ružomberskom cintoríne, neskôr boli jeho pozostatky prenesené do mauzólea, odkiaľ však v roku 1945 boli odvezené na neznáme miesto. Kytičku vďaky sme na pamiatku Andreja Hlinku položili v jeho mauzóleu.
Prekrásny deň plný nezabudnuteľných zážitkov v spoznaní nám menej známych miest a udalostí zostane natrvalo v našich mysliach a srdciach. Najmä tiež oslovil aj našich mladých účastníkov, aby ani oni nezabudli na tých, ktorí sa zaslúžili o naše slobodné roky, o krásnu slobodnú domovinu a všetky jej krásy.
Chráňme a vážme si našu domovinu so všetkými jej zaujímavosťami, krásami, tradíciami, kultúrou a osobnosťami, spoznávajme naďalej našu históriu, upevňujme si naše sebavedomie spoločne seniori a mladá generácia.
MO MS Trenčianska Teplá