Letné mesiace, to nie sú len prázdniny a vytúžený oddych pri vode, ale aj každoročná žatva ako výsledok celoročného úsilia našich poľnohospodárov. Miestny odbor Matice slovenskej Dražovce v spolupráci s OZ Tradícia a Mestom Nitra sa rozhodli poďakovať za úrodu, ktorá bola dopestovaná v uplynulom roku, a to tradičným podujatím Sviatok nového chleba dňa 27. júla. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Sviatok nového chleba sa začal v poobedných hodinách prehliadkou tradičných dražovských domčekov. Ukážky ručne vyšívaných krojov, autentické poľnohospodárske nástroje, pohár dobrého lokálneho vínka, či preludovanie na akordeóne navodili výbornú atmosféru. V rámci sprievodných aktivít podujatia mali návštevníci možnosť nazrieť do útrob Dražovského kostolíka sv. Michala Archanjela, ktorý svojim starobylým románskym charakterom láka už od 11. storočia. Nasledoval krojovaný sprievod obcou ku kultúrnemu domu. Tu bol pripravený bohatý program, ktorým po celý čas nápadito sprevádzala vedúca Folklórnej skupiny Tradícia Miroslava Zaujcová. Moderátorskými vstupmi obohatenými o zaujímavosti z oblasti tradičnej ľudovej kultúry pridala podujatiu nečakaný edukatívny charakter. V kultúrnom programe ako prvá vystúpila dražovská Folklórna skupina Tradícia. Vo svojom pásme už tradične predstavili odovzdávanie dožinkového venca za účasti predsedu poľnohospodárskeho družstva Františka Martišku. Ten tohtoročnú žatvu zhodnotil pozitívne, a to aj napriek tomu, že začala veľmi skoro, už 19. júna. Ako druhá prispela žatevným pásmom a piesňami z Lapáša spriatelená Folklórna skupina Rapkáčik z Veľkého Lapáša. Pri tejto príležitosti M. Zaujcová poukázala na odlišnosti jednotlivých krojov podľa regionálnej príslušnosti. Nasledovalo vystúpenie Speváckej skupiny Nevädza z Nitry, s ktorou vo veľkej miere spolupracuje aj nitriansky matičný dom. Zaujímavosťou je, že priemerný vek tohto zoskupenia dosahuje úctyhodných 80 rokov. Hrou na tamburice, teda tradičné chorvátske ľudové nástroje, priniesla do Dražoviec atmosféru Jadranu Folklorna grupa ČRIP z Devínskej Novej Vsi. Toto zoskupenie sa venuje zbieraniu čriepkov chorvátskych piesní, tancov a zvykov, ktoré sa na územie Slovenska dostali v 16. storočí spolu s veľkou prisťahovaleckou vlnou Chorvátov. Ako zahraničný hosť sa v tomto ročníku Sviatku nového chleba prezentovala Folklórna skupina Váraďan z mesta Oradea v Rumunsku, ktorá je folklórnou skupinou tu žijúcej slovenskej komunity. Názov Váraďan v preklade znamená Folklór bez hraníc. Života aktivity našich krajanov na zmiešanom jazykovom území predstavil tamojší velebný pán Ján Mlynarčík. Pásmo slovenských ľudových piesní, autentické kostýmy, ale predovšetkým ukážky tradičných rumunských folklórnych tancov zanechali v divákoch hlboký dojem. Pieseň Materinská reč, ktorú v závere spoločne zaspievali všetci účinkujúci, sa stala skvelou bodkou za Sviatkom nového chleba.
Tradičné júlové podujatie v Dražovciach organizátori prepojili s celonárodnými oslavami Dňa Matice slovenskej 4. augusta a 55. výročím založenia Folklórnej skupiny Tradícia. Dražovčania potvrdili, že prinášať kvalitný slovenský folklór, pestovať slovenskú reč a priateľstvá s našimi krajanmi v zahraničí má svoj význam i v dnešnej dobe. To potvrdilo hľadisko plné usmiatych divákov, ktorí sa na Sviatok nového chleba každoročne radi vracajú.
Hana Košťaliková, Dom Matice slovenskej v Nitre