Dňa 16. augusta 2023 uplynulo 85 rokov od úmrtia rímskokatolíckeho kňaza, politika, vedúcej osobnosti slovenského národného hnutia, člena výboru Matice slovenskej, predsedu Spolku sv. Vojtecha, otca slovenského národa a vedúcu osobnosť slovenského národného hnutia Andreja Hlinku. Pri tejto príležitosti sme umiestnili nový venček na jeho pamätník.
Pamätník Andreja Hlinku, ktorý sa v Košiciach nachádza na rohu ulíc Komenského a Hlinková bol odhalený 16. septembra 2020. Autorom bronzovej busty na kamennom podstavci je akademický sochár Richard Wagner z Trebišova. S iniciatívou vyhotovenia pamätníka prišiel predseda Miestneho odboru Košice-Staré Mesto Michal Matečka. Vďaka nemu majú aj Košice svojho Hlinku.
Predseda MS Marián Gešper pri odhaľovaní pamätníka o Hlinkovi povedal: „Andrej Hlinka je suverénne v dejinách priamo v tej politickej svätej trojici Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánika Andrej Hlinka. Zaslúžil sa o to v podstate celým svojim životom a obrovským dielom. Mnoho vecí možno nám súčasníkom aj uniká. On bol vždycky ten, ktorý v časoch tuhej maďarizácie Slovenska, dokázal prebudiť slovenské masy, vedel zjednotiť ľudí rôznych názorov a konfesií a dal sa do určitej miery oživiť politický život Slovákov pred prvou svetovou vojnou.“
Hlinka je pokračovateľom tradície spájania katolíkov a evanjelikov. Po kollárovsko-hamuliakovskej, bernolákovsko-štúrovskej a moysesovsko-kuzmányovskej spolupráci, vzniklo spojenie Andrej Hlinka – otec národa a Martin Rázus – svedomie národa. Dňa 16.10.1932 si podali ruku a spečatili vzájomnú spoluprácu rímskokatolícky kňaz Andrej Hlinka a evanjelický kňaz Martin Rázus. Oznámili svetu doma i v cudzine, že pod Tatrami žije národ, ktorému sa upiera právo vysloviť pravdu o ňom samom, pravdu o tom, že je národom svojbytným a samostatným, že tvorí národnú osobitosť, a že má podľa prirodzeného práva nárok na vlastný štát. Vytvoril sa autonomistický blok, ktorého cieľom bolo presadenie autonómie v rámci spoločného štátu.
Tragédia v jeho rodnej Černovej vyvolala obrovský európsky ohlas. O utlačovanom slovenskom národe sa dozvedel svet. Písali o tom B. Björnson, R. W. Seton Watson a iní. Pre svoje národné povedomie sedel aj vo väzení. Ostro kritizoval politiku vtedajšieho režimu. V temných časoch maďarizácie, hospodárskeho a sociálneho útlaku, keď boli Slováci osamotení a bezmocní, bolo potrebné niečo robiť. A vtedy vystúpil na piedestál dejín Andrej Hlinka, slávny rodák z Ružomberka.
Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice