Valčianske poviedky, príbehy a osobnosti zostavil Jaromír Meriač.
Valča-Martin, 2021, 120 s.
Už prvý dotyk s touto knihou človeka obohatí. Veduta obce na obálke reprodukujúca insitnú maľbu Ondreja Hrašku (nekonvenčného výtvarného umelca, dlhoročného vydavateľského grafika vo vydavateľstve Osveta v Martine a konštruktéra originálneho dvojkolesového vozidla, ktorým v druhej polovici 20. storočia popieral zákonitosti mechaniky) je jednoducho krásna! Už tento vonkajší výzor knihy svedčí o jej nezvyčajnej obsažnosti.
Jaromír Meriač ako člen Národopisného odboru Matice slovenskej a aktivista MO MS vo Valči, vynikajúci lyžiar a všestranný športovec-senior (1942) zostavil o svojej rodnej obci príťažlivú publikáciu, plnú prekvapujúcich personálnych i chotárnych objavov.
Valča je a s istotou v minulosti bola dedinou plnou krásnych, vzdelaných, šikovných, obetavých a inšpiratívnych ľudí, ktorých počet a význam sa dá pomerať azda iba počtom autorových talentov a jeho vlastnou inšpirativnosťou. To sú hlavné predpoklady, ktoré mu umožnili ako miestnemu bádateľovi (spolu s Jánom Lúčanom a miestnym odborom Matice slovenskej) zdokumentovať a mimoriadne živo opísať takmer polstovku významných rodákov a obyvateľov Valče, čo prácou, šikovným remeslom, umením a duchovným prínosom prerazili hranice chotára aj Turčianskej kotliny, na dobro a chválu celého Slovenska. Objavná je napríklad stať o JUDr. Jánovi Mikulovi, o Jiřím Jelínkovi alebo krásne rozprávanie o postavení kríža vo Veľkej Fatre na polceste pri púti valčianskych pútnikov na Staré Hory.
Meriačova kniha je príkladnou a originálnou publikáciou, plnou pravdivého poznania a pekných obrazov i rečových zvratov. Najcennejšie poznatky o človeku prináša Meriač už v samom Predslove, ktorý koncipuje ako “spomienky na časy mojej mladosti” a práve preto sú jeho zážitky v detailoch i v zovšeobecnení mimoriadne zaujímavé a pravdivé. Čitateľ si nevdojak vzdychne: Škoda, že je táto kapitola taká krátka! Celé dielko hovorí totiž nielen o miestnych ľuďoch, chotároch a zážitkoch vnímavého chlapca-Valčana, ale je v nich úchytkom – a zároveň veľmi hlboko – zobrazený život celého Slovenska v opisovanom čase!
Je to kniha pekná, plná poznania a vzácna odvahou. Nevyhýba sa ani rozporným a tragickým momentum z našej histórie či bolestivým stránkam individuálneho ľudského života. Prezrádza vzácnu schopnosť autora nielen hovoriť, ale najmä sa vedieť prihovoriť – v duchu tej najlepšej tradície Matice slovenskej ako nositeľke kresťanského a vlasteneckého odkazu našich praotcov. Toto dielko dáva zmysel aj dnešnej matičnej činnosti v situácii, keď – povedané slovami autora – globalizácia pohlcuje národné povedomie.
Blažej Belák
/Jaromír Meriač: Valča/ MOMS, Valča 038 35, Valča 375 /obecný úrad/