24. výročie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky


//24. výročie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky

Galanta, 15. 7. 2016

Slovenská národná rada 17. 7. 1992, pred 24 rokmi, prijala historický dokument, ktorým vyhlásila zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho slovenského národa. Obsahom deklarácie bolo aj rešpektovanie práv každého občana, národov i národnostných menšín i etnických skupín.
Túto historickú udalosť si 15. 7. 2016 už 24. krát pripomenuli „Vatrou zvrchovanosti“ obyvatelia Galanty a jej okolia. Do átria Domu Matice slovenskej v Galante prišlo viac ako 100 občanov, ktorí s úctou spomínali na tieto historické chvíle.
Po zaspievaní hymny SR všetkými účastníkmi odzneli prejavy Mariana Tkáča, predsedu Matice slovenskej, Magdalény Kuciaňovej, poslankyne Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu a Sergeja Kozlíka za politickú stranu Národná koalícia.
V prejavoch odzneli múdre myšlienky, zdôrazňujúce potrebu chrániť a upevňovať vlastný štát, vyhýbať sa všetkému, čo jeho základy oslabuje.
Počas zapaľovania vatry znela hymnická pieseň „Kto za pravdu horí“. Spievali ju všetci účastníci spolu s členmi súborov Slnečnica z Dunajskej Stredy a Nádej z obce Košúty. Oba súbory svojím spevom vytvorili potom pre prítomných výbornú náladu.
Vatru zvrchovanosti, v poradí 24., zorganizovali Miestny odbor Matice slovenskej v Galante, spolu s Domom Matice slovenskej. K úspešnému priebehu osláv zvrchovanosti prispeli aj Mesto Galanta, okresné organizácie politických strán Smer SD i Slovenskej národnej strany, strana Národná koalícia, Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Galante.
O necelý rok si pripomenieme okrúhle, 25. výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Chceme byť opäť medzi prvými, ktorí si práve „Vatrou“ uctia túto historickú udalosť slovenského národa.

Daniel Miženko,
člen MO MS Galanta

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2016-07-25T08:50:39+00:0021 júla 2016 |Trnavský kraj|
X