Folklórna skupina Rakovčan – 40. výročie


//Folklórna skupina Rakovčan – 40. výročie
Už 40 rokov ubehlo od chvíle, keď zo ZO Slovenského zväzu žien vznikol spevácky krúžok pod vedením pani učiteľky Oľgy Sopiakovej. Kolektív tvorili učiteľky ZŠ a MŠ, zamestnankyne  z „ústavu“ a knižnice.  Začiatkom roka 1978 pani učiteľka Agnesa Hrindová spolu s Malvínou Gajdošovou začali vyhľadávať zvyky a tradície rodnej obce a vytvorili prvé pásmo Jarné chorovody. Prvé členky boli pani  Hreňová, Dupaľová, Hubaľová, Kovaľová, Bančejová, Sotáková, Vargová, Radyková, Maščeníková, Tomášková, Vočková – Lešková, Antoničová, Lengyelová, Tomková, Chovanová, Kalovčáková a Orenčáková – Berdáková.
Nasledovali vystúpenia po dedinách, speváčky sa prezentovali aj na okresných a krajských prehliadkach. Najväčším ocenením bolo vystúpenie na 25. folklórnom festivale vo Východnej – v pásme Klenotnica. Prekrásne ručne vyšívané „fodraše“ z Rakovca všetkých očarili. V r. 1979 prišli k ženám aj chlapi J. Čop a J. Chovan. Ďalší muži sa do FS pridali až v roku 1982. Folklórna skupina vystupovala pod názvom Rozkvet. Vďaka víťazstvám na okresných súťažiach sa zúčastnila rozhlasového i televízneho vysielania.
Významné úspechy dosiahla FS aj v sólovom speve s nezabudnuteľnými hlasmi B. Gajdoša, M. Gajdošovej, A. Orenčákovej, H. Zolovčíkovej či K. Kuruczovej. V roku 1998 sa s rakovskými tancami predstavili na celoštátnej súťaži Šaffova ostroha Berty s Malvínou a stali sa tak laureátmi. Reprezentovali nás nielen vo Východnej, po celom Slovensku, ale aj za hranicami Slovenska. Rakovské tance predstavili aj na akcii Antológia folklóru v Spišskej Novej Vsi. Malvína Gajdošová bola dlho mamkou súboru – postarala sa o to, aby  všetky ženy mali vždy parádne kroje.
V roku 2005 FS  natočil pre slovenskú televíziu  rakovské tance – potriasanú polku, kuľha tanec, rakovský čardáš. V archíve televízie sú nahrávky „pastirčini, pradkoch, svatej večere, betlehemcov, ale i rakovská oblivačka na Veľkú noc“. Od roku 2007 sa stala zastupujúcou vedúcou Anka Berdáková a je ňou doteraz.
Členovia starli, odchádzali a hrozilo, že FS zanikne. Postupne však rady FS rozširovali mladší nadšenci folklóru. Aj vďaka nim FS Rakovčan žije. Nestormi sú však tí, ktorí vydržali od začiatku až dodnes. Sú to Magda Antoničová, Kveta Lešková, Helenka Mihalčová, Milan Palša, Laci Mikitovič, Igor Bakajsa a Anka Berdáková /Orenčáková/.
Všetko najlepšie k narodeninám, FS Rakovčan, veľa tvorivých nápadov a ďalších nadšencov folklóru, pretože ste jedinečnou nositeľkou rakovských kultúrnych tradícií.
Anna Berdáková Orenčáková
článok neprešiel jazykovou úpravou

 

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

 

fotografia z podujatia

2018-02-16T16:07:45+00:0016 februára 2018 |Košický kraj|
X