Folklórne slávnosti ŠÍRAVA 2017

thumbnail

Kaluža, 27. 8. 2017 (okres Michalovce)

Obec Kaluža je známa všetkým Slovákom najmä vďaka popularite Zemplínskej šíravy. Je to významné a vyhľadávané rekreačné centrum najmä v letných mesiacoch, keďže sa nachádza na jej severnom brehu. V obci Kaluža aktívne funguje miestny odbor MS, ktorý vedie jeho predsedníčka Helena Eštoková. Pri MO MS funguje folklórna skupina Kalužanka pod vedením Kláry Ficovej. Tento relatívne ,,mladý“ súbor funguje 5 rokov, ale vďaka svojej zanietenosti je o ňom čoraz viac počuť.
Zanietenosť pre matičnú činnosť sa naplno prejavila na záver leta. Pri brehoch Zemplínskej šíravy sa v spolupráci s obcou Kaluža, Miestnym odborom MS, Domom Matice slovenskej v Michalovciach a ďalšími spoluorganizátormi uskutočnil prvý ročník Folklórnych slávností ŠÍRAVA. V bohatom programe vystúpili domáci v zastúpení Folklórnej skupiny Kalužanka, ale aj mnoho ďalších súborov zo zemplínskeho regiónu. Spomenúť musím najmä tradične skvelé výkony Folklórnej skupiny Porubjan z Poruby pod Vihorlatom, Zemplínskych Heligonkárov, Ženskej speváckej skupiny Harčarki z Pozdišovec a milo nás prekvapil aj talentovaný akordeonista Samuel Bodnár z Iňačoviec, o ktorom budeme určite ešte počuť. O ďalšiu zábavu sa postarala Country skupina Betliarske vidly. Obec v príkladnej spolupráci s MO MS v Kaluži a Domom Matice slovenskej v Michalovciach pripravili túto skvelú akciu. Nikto neodišiel smädný, hladný, ani smutný.
Podujatie podporil svojou účasťou aj podpredseda Matice Slovenskej JUDr. Marián Gešper, ktorý sa prihovoril na začiatku slávnosti a súčasne sa s ním slávností zúčastnili aj štyria zástupcovia Slovanskej univerzity Gavrila Romanoviča Deržavina z Macedónska, ktorí boli na Slovensku hosťami Mladej Matice v rámci spolupráce mladej slovanskej inteligencie.
Na záver možno len dodať, že budeme robiť všetko preto, aby sme začatú tradíciu Folklórnych slávností ŠÍRAVA dodržiavali aj do budúcna. Tešíme sa na ďalší ročník.

Emil Čurma
riaditeľ DMS Michalovce

článok neprešiel jazykovou úpravou