Kantiléna 2016


//Kantiléna 2016

Dom Matice slovenskej v spoluorganizácii s MsKS v Galante usporiadal už tradičný spomienkový koncert na nášho galantského rodáka Karola Duchoňa. Už po sedemnásty krát, vždy v čase nedožitých spevákových narodenín sa zídu priaznivci stredného prúdu populárnej piesne, aby z vybraných piesní Karola Duchoňa vybrali tú, ktorá sa im najviac páči. Celý program moderoval Peter Fahn, iniciátor a tvorca programu, príjemný hlas zo zákulisia patril Anne Kivarothovej.
Prehliadky „duchoňoviek“ sa zúčastnilo osem spevákov, ktorých naživo doprevádzala hudobná skupina 4MATION. Tento rok nám zaspieval študent operného spevu Patrik Palik, mladý nádejný spevák František Kozma, budúca žiačka Pražského konzervatória Viktória Stachová, herec a spevák Juraj Bača, spevák zabávač Palo Viglaš, temperamentná Michaela Hasalová, učiteľ ZUŠ Dezider Hollósi a šarmantná speváčka s krásnym soulovým hlasom, finalistka Hlasu Československa Veronika Strapková.
Po odznení 2 skladieb v podaní hudobnej skupiny nasledovali výberové piesne všetkých ôsmych pozvaných interpretov. Tým sa uzavrela prvá časť programu. Počas prestávky mali možnosť diváci hlasovať a na úvod druhého kola nasledovalo vystúpenie hlavného hosťa programu, pani Nory Blahovej, ktorá získala aj ocenenie a stala sa Laureátkou Kantilény 2016.
Cenu Karola Duchoňa s najvyšším počtom hlasov a tým aj divácke ocenenie získala pieseň Matka v podaní speváčky Viktórie Stachovej. Mladá nádejná speváčka študuje už piaty rok pod vedením hlasovej pedagogičky divadla Andreja Bagara v Nitre Evy Pacovskej. Za svoj najväčší úspech považuje prijatie na medzinárodné konzervatórium v Prahe v roku 2016. Za celú históriu spomienkových koncertov získala ocenenie žena, čo nás samozrejme veľmi teší.
Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa organizačne zaslúžili o skvelý večer. Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou mesta Galanty, SEPS, a.s., OO Smer SD, pána Jána Rudolfa a materiálnou podporou Hotela City, Vína Šintavan, s.r.o, Reštaurácie Gazdovský dvor, Pekárne Bagetka Horné Saliby, kvetinárstva Vlasty Hlavatej a AH&MH -Lahôdok Univerzál.
Na záver programu odznelo aj pozvanie na Kantilénu 2017, kde sa jedna časť programu venuje aj spomienke na ďalšiu významnú osobnosť Slovenského kultúrneho života, Miška Dočolomanského, ktorý žil v detstve v Nebojsi 10 rokov a na jar budúceho roka si ho Galanťania chcú pripomenúť odhalením pamätnej tabule a busty pri príležitosti jeho nedožitých 75. narodenín.

Zlatica Gažová
riaditeľka Domu MS Galanta

článok neprešiel jazykovou úpravou

https://www.youtube.com/watch?v=08gDnbFzPP8

https://www.youtube.com/watch?v=c1VCMdbevrA

 

2016-04-25T15:08:55+00:0025 apríla 2016 |Trnavský kraj|
X