Krajský matičný festival „Detské rozprávkové Košice“ poctili svojou účasťou deti z obidvoch krajov východného Slovenska


//Krajský matičný festival „Detské rozprávkové Košice“ poctili svojou účasťou deti z obidvoch krajov východného Slovenska

Recitovali rozprávky, aj keď ešte nevedia čítať

V utorok 7. mája 2019 v rámci Dní mesta Košice sa v reprezentačných priestoroch Slovenského technického múzea (STM) na Hlavnej 88 v Košiciach konal už 15. ročník krajského matičného festivalu detí v prednese slovenských rozprávok „Detské rozprávkové Košice“. Hlavnými organizátormi boli MO MS Košice-Myslava, mesto Košice a STM v Košiciach.

Súťažili recitátori z obidvoch krajov východného Slovenska A to ani jedno z vystupujúcich detí ešte nevie čítať.

Do záverečnej galaprehliadky, ktorá je tohto druhu jediná na Slovensku, postúpilo 18 finalistov detí od 4 do 6 rokov. Vystúpenia škôlkárov napriek ich veku mali veľmi kvalitnú úroveň prednesu.

Festival slávnostne otvoril generálny riaditeľ STM v Košiciach Ing. Eugen Labanič, spolu s riaditeľkou MŠ Húskova v Košiciach Svetlanou Maleckou a zakladateľom festivalu Ing. Františkom Mrvom. Spomenieme dve skutočnosti, ktoré je potrebné vyzdvihnúť. Z MŠ Medzev nemohla prísť na festival Romanka Raisová, lebo si tesne pred zahájením festivalu zlomila nohu. Dostane však všetky ceny, ako keby vystúpila. Jej ceny prevzali z MŠ Jasov a nešťastnému dievčatku ich osobne odovzdá riaditeľka MŠ v Medzeve, okr. Košice-okolie. A ešte jednu skutočnosť je treba spomenúť. Z ďalekého Bardejova prišiel víťaz Paľko Deďo, ktorý si vyslúžil za svoje nádherné vystúpenie, tak ako aj ostatné vystupujúce deti, obrovský potlesk.

Všetky  deti si zaslúžia za svoje excelentné výkony v prednese rozprávok, aby sme ich menovite spomenuli…

Súťažiace deti vystúpili s rozprávkami od takých velikánov, ako sú Krista Bendová, Mária Rázusová-Martáková, Jana Belašičová, Jozef Pavlovič, Jana Humeníková, Daniel Hevier a iní.

Ceny do tohto krajského matičného festivalu venovali primátor mesta Košice Ing. Jaroslav Polaček a zakladateľ krajského matičného festivalu a jeho hlavný organizátor predseda MO MS v Košiciach-Myslave František Mrva.

Všetky recitujúce deti boli za svoje vynikajúce výkony odmenené farebnými diplomami MS, krásnymi rozprávkovými knihami a balíčkami čokoládových dobrôt, ktoré venoval do tohto jediného festivalu na Slovensku nový riaditeľ obchodnej spoločnosti Metro Košice Ing. Rastislav Kaščák.

Nedá mi, aby som nespomenul spoluorganizátorov krajského matičného festivalu „Detské rozprávkové Košice“, bez ktorých by sa takéto náročné detské podujatie, ktoré je jediné tohto druhu na celom Slovensku, nedalo vôbec uskutočniť. Sú to: generálny riaditeľ STM v Košiciach Ing. Eugen Labanič a jeho námestník Mgr. Ján Melich, ktorí zabezpečili skvelú logistiku akcie, a riaditeľky MŠ Húskova v Košiciach Svetlany Maleckej, ktorá už roky zabezpečuje náročný výber po jednotlivých materských školách v Košiciach...“ zdôraznil na záver zakladateľ kraj. matičného festivalu František Mrva.

Materské školy sa už teraz tešia na 16. ročník, ktorý sa uskutoční opäť v rámci Dní mesta Košice v máji 2020, v tých istých prekrásnych priestoroch STM v Košiciach. A to sa už hlásia záujemcovia z Bratislavy a iných miest na Slovensku.

V Košiciach 7. mája 2019                                     Text a fotky z podujatia – František Mrva

deti pred začiatkom súťaže

deti pred začiatkom súťaže

podujatie konferovala riaditeľka CMŠ sv. Bernadetty J. Kavaschová

podujatie konferovala riaditeľka CMŠ sv. Bernadetty J. Kavaschová

Deti počas prednesu

hodnotné ceny sa deti najviac tešili

počas odovzdávania cien Paľko Deďo z Bardejova

počas odovzdávania cien

počas odovzdávania cien

pozorné auditórium

pozorné auditórium

natešené deti so spolu organizátormi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-05-10T06:53:04+00:009 mája 2019 |Košický kraj|
X