Na 13. roč. kraj. matičného festivalu Divadelné Košice J. Adamoviča prišlo do Košíc stodvadsať amatérskych hercov z celého Košického kraja


//Na 13. roč. kraj. matičného festivalu Divadelné Košice J. Adamoviča prišlo do Košíc stodvadsať amatérskych hercov z celého Košického kraja

Hodnotné ceny venovala aj slovenská herecká legenda Prof. Božidara Turzonovová

V Košiciach sa konal v piatok 24. novembra 2017 v divadelnej sále Základnej školy /ZŠ/ Postupimská 37 v Košiciach v poradí už trinásty ročník krajského matičného festivalu amatérskeho divadiel základných škôl z Košického kraja – Divadelné Košice Jozefa Adamoviča . Organizátormi boli mesto Košice, odbor školstva OÚ v Košiciach, MO MS v Košiciach – Myslave a domáca ZŠ Postupimská . Tejto veľkej prehliadky amatérskeho divadla sa zúčastnilo stodvadsať ochotníkov z celého Košického kraja.
Na úvod festivalu vystúpili s ukážkou hry Kráľ jeleňom od Carla GOZZIHO, študenti Konzervatória J.Adamoviča Lukáš Lipčák a Júlia Miciková.
Kvalita zúčastnených ochotníckych divadiel bola taká veľká, že erudovaná porota z Konzervatória Jozefa Adamoviča na Exnárovej 8 v Košiciach na čele s predsedom poroty Mgr. Art. Branislavom Bajusom to mala veľmi ťažké pri výbere tých najlepších.Preto na druhých a tretích miestach boli ocenené po dva divadelné súbory.
Absolútnym víťazom sa stali – ochotníci zo ZŠ Haniska pri Košiciach , ktorí vystúpili s muzikálom Vlk a kozliatka . Okrem hodnotných kníh z Vydavateľstva Matice slovenskej /MS/ a farebných diplomov MS získali víťazi aj kvalitnú elektroniku Philips, ktorú im osobne odovzdal jej donor a dlhoročný sponzor matičných akcií na východe SR – generálny riaditeľ firmy Lynx s.r.o. Košice Ing. Róbert Kollár.
2. miesta : ZŠ Komenského Sobrance a ZŠ Júlie Bilčíkovej, Budkovce
3. miesta : ZŠ Laca Novomeského Košice a ZŠ s MŠ Helcmanovce Nedá nám , aby sme nespomenuli ďalšie ocenené súbory:
Cenu primátora mesta Košice získali- ZŠ Ruskov a ZŠ Krosnianska 2 v Košiciach
Cenu exministra školstva SR a poslanca NR SR doc. PhDr.Dušana Čaploviča,DrSc – ZŠ Kecerovce
Cenu generálneho riaditeľa Lynx s.r.o. Košice – ZŠ Komenského Sečovce
Cenu za najlepší herecký výkon získal ochotnícky herec Šimon Ondočko zo ZŠ Haniska pri Košiciach. Prebral si prestížnu Cenu Matice slovenskej.
Tí najlepší boli ocenení hodnotnými knihami z Vydavateľstva MS a farebnými diplomami MS, ktoré pre víťazov venovali slovenská herecká legenda Prof. Božidara Turzonovová, primátor mesta Košice Richard Raši, spomínaný dlhoročný sponzor Ing. Róbert Kollár a zakladateľ festivalu – predseda MO MS v Košiciach – Myslave František Mrva.
Kvalita ochotníckych divadiel z obidvoch krajov bola veľmi dobrá. Preto na druhom a treťom mieste porota ocenila až dve školy.Veľké poďakovanie patrí vedeniu ZŠ Postupimská 37 v Košiciach na čele s riaditeľkou školy Katkou Benkovou , ktorá zabezpečila logistiku tejto nádhernej prehliadky amatérskych divadiel v priestoroch svojej školy na jednotku povedal na záver zakladateľ krajského matičného festivalu amatérskych divadiel František Mrva.
Všetci sa už teraz tešia na štrnásty ročník, ktorý sa bude opäť konať v prekrásnych priestoroch divadelnej sály v ZŠ Postupimská 37 v Košiciach.

článok neprešiel jazykovou úpravou

Článok spolu s fotografiami (pdf)

2017-12-08T15:53:16+00:0026 novembra 2017 |Košický kraj|
X