O živote a diele Pavla Emanuela Dobšinského


//O živote a diele Pavla Emanuela Dobšinského

Galanta, 15. 2. 2018

Dňa 15. februára 2018 podvečer sme v Dome Matice slovenskej v Galante slávnostne otvorili výstavu, zapožičanú zo Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. Autorkou je Mgr. Daniela Slezáková, podklady čerpala z knižničných dokumentov a historického fondu ŠVK.
Je to výstava o Slovenskom Homérovi, o živote a diele Pavla Emanuela Dobšinského pri príležitosti 190. výročia jeho narodenia, ktoré si pripomenieme 16. marca 2018. Výstavu u nás môžete navštíviť do konca marca 2018.
Po slávnostnom uvedení hudobných hostí zo ZUŠ J. Haydna v Galante boli privítaní prítomní a predstavená pani PaedDr. Alena Mária Kumprechtová, ktorá nášho najvýznamnejšieho slovenského rozprávkara prítomným pútavo predstavila. Žiaci galantských škôl Sofia Mullerová a Andrej Hartl potom predniesli úryvky z rozprávok Dobšinského Ako išlo vajce na vandrovku, Soľ nad Zlato a Koza rohatá a jež.
Účastníci tohto príjemného stretnutia si pochvaľovali výborných rozprávačov, či už pani Alenku, alebo aj začínajúcich mladých recitátorov a budúcich moderátorov. Oživili si spomienky, získali informácie o našom významnom kňazovi, redaktorovi, básnikovi, prekladateľovi, pedagógovi a zberateľovi ľudových rozprávok. Veď jeho dielo je živé aj po dvesto rokoch.
V rámci národného projektu – Digitálna knižnica a digitálny archív – ako prvé sprístupnili pred 5 rokmi štyri diely rozprávok a povestí Pavla Dobšinského. Sťahovať si ich začali aj Slováci vo svete a, verte alebo nie, mali obrovský úspech. Našťastie na staré vydania, ktoré majú historickú i estetickú hodnotu, sa už autorské práva nevzťahujú.)Na záver sme vyjadrili potešenie, že sa výstava dostala do Domu MS Galanta, lebo na Dobšinského rozprávkach sa vychovalo mnoho generácií slovenských detí a veríme, že ešte mnoho generácií aj príde. Veď ako povedal Vladimír Mináč: „Mnohé, čo dnes skvele cvendží slávou a šíravami sveta, časom vybledne ako staré plátno, ale Dobšinského povesti budú, kým bude slovenská reč.“

Zlatica Gažová
Dom Matice slovenskej Galanta

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

 

2018-02-19T14:49:43+00:0019 februára 2018 |Trnavský kraj|
X