Ocenenie dlhoročného matičiara


//Ocenenie dlhoročného matičiara

Dňa 20. 5. 2019 v priestoroch Domu Matice slovenskej v Košiciach sme ocenili jubilanta a dlhoročného člena Matice slovenskej Petra Čiasnohu, ktorý oslávil už svoje 75. narodeniny. Na návrh predsedu MO MS Košice mu bol osobne predsedom Matice slovenskej Mariánom Gešperom udelený Pamätný list predsedu Matice slovenskej. Na udeľovaní sa zúčastnil aj predseda MO MS a zároveň riaditeľ DMS Košice Michal Matečka. Predseda MS poprial jubilantovi veľa zdravia a energie do ďalšej matičnej činnosti. K blahoželaniu sa pripojil aj riaditeľ DMS.

Peter Čiasnoha je dlhoročný člen MS, oddaný vlastenec a aj napriek svojmu vysokému veku stále aktívny v matičnom hnutí. Spolu so svojou manželkou Gabrielou sa každoročne podieľajú na organizovaní súťaže „Kolorit slovenského ornamentu“ a na pridružených sprievodných akciách. Je to jedno z najvýznamnejších podujatí MS v Košiciach. Tohto roku sa konal už 9. ročník súťaže v kreslení a maľovaní ornamentov. Cieľom je posilňovať národnú identitu, hlavne u detí pestovať vzťah ku kultúrnemu dedičstvu našich predkov a podporovať výtvarné talenty. Zároveň je to aj pocta nášmu najvýznamnejšiemu ornamentalistovi Štefanovi Leonardovi Kostelničákovi. Momentálne ešte v Štátnej vedeckej knižnici prebieha výstava Kolorit slovenského ornamentu 2019 – Víťazné práce 9. ročníka súťaže v kreslení a maľovaní ornamentov. Výstava potrvá do 27. júna 2019.

Oslávenec sa poďakoval za blahoželania a ocenenie za jeho doterajšiu prácu v prospech Matice slovenskej a my pevne veríme že nás čaká ešte veľa krásnych spoločných podujatí.

Michal Matečka
riaditeľ DMS Košice

dav

2019-05-29T16:35:16+00:0029 mája 2019 |Košický kraj|
X