V Michalovciach o Ľudovítovi Štúrovi – pre študentov o málo známych faktoch


//V Michalovciach o Ľudovítovi Štúrovi – pre študentov o málo známych faktoch

Michalovce, 12. 11. 2015

Seminár venovaný 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra na tému Nadčasový Ľudovít Štúr a jeho odkaz dnešku sa uskutočnil 12. novembra v Michalovciach. Bol určený študentom stredných škôl – Gymnázia P. Horova, Gymnázia na Ul. Ľudovíta Štúra a Strednej zdravotníckej školy (všetky v Michalovciach) a pripravil ho Dom Matice slovenskej (DMS) v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom (MsKS) v Michalovciach. Zúčastnilo sa na ňom 135 študentov. Lektorom bol Marián Grupač, slovenský básnik, prozaik a publicista, ktorý prednášal na tému S láskou Ľudovít Štúr a druhým vedecký tajomník MS a literárny historik Peter Cabadaj. Seminár otvorila riaditeľka DMS Mária Kušnírová a privítala účastníkov seminára aj lektorov. V úvode tiež povedala, že podujatie sa koná v rámci Roka Ľudovíta Štúra a pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia.
Na úvod vystúpil Peter Cabadaj, ktorý uviedol, že seminár bude viesť formou dialógu medzi lektormi, čím sa obe témy prepoja a súčasne do dialógu budú mať možnosť zapojiť sa aj poslucháči. Vo svojom príspevku sa okrem iného venoval zmyslu a odkazu Ľ. Štúra našim národným dejinám. Hovoril o tom, že súčasného človeka najviac priťahuje Ľ. Štúr tým, že mnohé otázky jeho čias prerástli do súčasnosti a dodnes hľadáme na ne odpoveď. Venoval sa aj prepojeniu literárnej tvorby štúrovcov so súčasnou literárnou tvorbou a jej odlišnostiam. Poslucháčov zvlášť zaujali aj väzby Ľ. Štúra na Zemplín, dozvedeli sa i o príspevkoch Michalovčanov v štúrovských Slovenských národných novinách (SNN). Obaja lektori zdôraznili prínos Štúra ako kodifikátora spisovnej slovenčiny. Vystúpenia boli popretkávané recitáciou básní v podaní oboch lektorov. Lektori položili poslucháčom otázky a tí, ktorí odpovedali správne boli odmenení publikáciou Súčasná slovenská literatúra po roku 1989, ktorej autormi sú obaja prednášajúci. Spomínanú odmenu získali traja študenti a publikáciu dostali aj všetky tri školy, ktoré sa na podujatí zúčastnili.
Seminár bol veľmi zaujímavý obsahom aj formou. Diskusia nútila študentov počúvať a reagovať na položené otázky. Mali tiež možnosť oboznámiť sa aj s tvorbou Mariána Grupača, ktorý v závere zarecitoval báseň Ľ. Štúra Rozžehnání, venovanú Márii Pospíšilovej. Báseň patrila k ľúbostnej lyrike v čase štúrovcov a M. Grupača inšpirovala k napísaniu básne Vzkriesenie. Ňou chcel priblížiť rozdiel v ponímaní ľúbostnej lyriky v časoch Štúrových a v súčasnosti. Vo svojich príspevkoch lektori použili fakty málo známe, čím určite obohatili vedomosti študentov. Aj zo strany pedagógov odzneli pozitívne hodnotenia kvality prednášok, prednášajúcich organizátorov seminára (DMS a MsKS). DMS dostal poďakovanie zo škôl za toto podujatie a zároveň žiadosť, aby organizoval takéto podujatia a s takým kvalitným lektorským obsadením čo najviac aj v budúcnosti.

JUDr. Mária Kušnírová
riaditeľka DMS
článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2015-11-20T11:26:46+00:0020 novembra 2015 |Košický kraj|
X