Výstava svadobných krojov zo Šatnice Matice slovenskej ukáže rozmanitosť slovenského folklóru

//Výstava svadobných krojov zo Šatnice Matice slovenskej ukáže rozmanitosť slovenského folklóru

Výstava svadobných krojov zo Šatnice Matice slovenskej ukáže rozmanitosť slovenského folklóru

2018-10-07T15:00:31+00:00

Najkrajšie svadobné kroje zo Šatnice Matice slovenskej vyniknú na pripravovanej výstave s názvom „Čo to za veselie“ vo Vrútkach. Organizátori výstavy sa inšpirovali známou svadobnou ľudovou piesňou s rovnomenným názvom.

Matica slovenská v spolupráci s mestom Vrútky, Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine a Združením turčianskych muzikantov otvoria výstavu vernisážou 17. septembra 2018 o 16.00 h v Kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach. „Tradičné ľudové svadobné kroje z rôznych regiónov Slovenska si zaslúžia pozornosť širokej laickej i odbornej verejnosti, preto sme sa rozhodli poukázať na ich rozmanitosť a pestrosť. Výstava bude pozostávať z fotografií svadobných ľudových krojov s prezentáciou 16 párov svadobných a 9 sviatočných ľudových krojov,“ vysvetlila vedúca Šatnice MS a zároveň kurátorka výstavy Milada Špalková. Zaujímavému projektu dali zelenú Matica slovenská, Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj, ktoré ju finančne podporili.

Výstava bude prístupná širokej verejnosti, teda pre deti, mládež, dospelých aj seniorov. Pre nich sú určené aj sprievodné aktivity ako tvorivé dielne a kultúrny program zameraný na folklór. Výstava potrvá do 26. septembra 2018.

 

IÚ MS

 

X