Nový historický dokument Matice slovenskej komplexne predstavuje slovenskú osobnosť Ferdinanda Jurigu. Ako bezplatnú online pomôcku ju môžu využiť učitelia dejepisu pri vyučovaní slovenských národných dejín.
V novembri minulého roku uplynulo 70 rokov od úmrtia politika, rímskokatolíckeho kňaza, ale aj matičiara Ferdinanda Jurigu. „Prvenstvá Ferdiša Jurigu, ako sa mu hovorí po záhorácky, si verejnosť len málo uvedomuje, a tak zostáva v tieni známejších Slovákov. Bol to Juriga, ktorý ako prvý rečnil v uhorskom sneme po slovensky a vyslovil sa za sebaurčovacie právo slovenského národa. Zabúda sa aj na to, že prišiel s myšlienkou obnoviť Slovenskú národnú radu, bol pri tvorbe návrhu Deklarácie slovenského národa a napísal prvý návrh na autonómiu Slovenska. A práve jemu vďačíme za to, že Sedembolestná Panna Mária sa stala patrónkou Slovenska,“ priblížil profesor Róbert Letz, historik, vysokoškolský pedagóg a predseda Historického odboru MS. Ferdinand Juriga sa priamo zaslúžil o zlepšenie postavenia Slovákov v sociálnej, školskej a národnej otázke. Ukážkovým príkladom je jeho kňazské pôsobenie v obci Vajnory pri Bratislave. Bol tiež pri založení prvého Česko-Slovenska a medzi prvými navrhoval Bratislavu za hlavné mesto Slovenska.
„Študentov zaujme jeho svojrázna povaha a búrlivá politická kariéra. Jeho politické prejavy boli také ostré, že ho v uhorskom sneme museli chrániť rumunskí poslanci. Za urážku uhorskej vrchnosti dokonca sedel dva roky vo väzení. Bol tiež zarytým odporcom Vojtecha Tuku a jeho politiky,“ dodal R. Letz. Zároveň poukázal na nedostatok zaujímavých osobných biografií slovenských osobností. „Verím, že aj historické dokumenty Matice slovenskej prilákajú k štúdiu slovenských dejín literárne talenty, ktoré získajú historickú akríbiu a budú schopné napísať čitateľsky príťažlivé diela o významných Slovákoch.“
Ďalšie videá nájdu záujemci na Youtube profile TV Matica. Matica slovenská aktuálne pripravuje historický dokument o kanadskom priemyselníkovi a zakladateľovi Svetového kongresu Slovákov Štefanovi Boleslavovi Romanovi, ktorého sté výročie narodenia si pripomenieme už v apríli.
IÚ MS