Cyrilometodská slávnosť v Gbeloch


//Cyrilometodská slávnosť v Gbeloch

Gbely, 4. 7. 2015

V sobotu 4. júla 2015 sa v podvečerných hodinách stretli na kopci zvanom Ostrý vrch v Gbeloch milovníci kultúry, tradícií a hodnôt, ktoré robí mesto mestom a štát štátom. Stretli sa tu lokálpatrioti, ktorí tu presne pred rokom vztýčili dvojramenný dvojkríž. Ten dvojkríž, ako spomína Anton Hrnko historik, „ktorý k nám v roku 863 priniesli solúnski bratia Konštantín a Metod, v ktorého tieni sa na naše územie šírilo kresťanstvo a písmo v našom jazyku. Byzantský dvojkríž, ktorý sa od tých dôb stáva symbolom Slovákov, ktorého význam sa za 1150 rokov nezmenšil, skôr opak je pravdou.“
Dnes máme dvojkríž ústavne zakotvený v základnom zákone štátu a to v Ústave Slovenskej republiky ako znak Slovenskej republiky a v celej Európe nás prezentuje aj na dvojeurovej minci. Cyrilometodskú slávnosť pre nás zorganizovalo občianske združenie „Gbelskí strýci, pre ktorých je tradičná činnosť, zameraná na hodnoty udržovania tradícií a budovania hrdosti na svoje mesto či kraj. Na slávnosť prijali pozvanie zástupcovia samosprávy okolitých miest a obcí, prvý podpredseda Matice slovenskej Jozef Šimonovič, historik Anton Hrnko, zástupca Matice slovenskej pre Záhorie Pavol Mihál, spevácky zbor „Mužáci“ z blízkych Mikulčíc a iní vzácni hostia.
Slávnosť nám otvoril spevácky zbor Senior z Gbiel piesňou Aká si mi krásna. Duchovné slovo odznelo od cteného vdp. Andreja Fordinála. Program Slávnosti spestril spevácky zbor Mužáci a umelec svojho hlasu vzácny pán Jozef Šimonovič svojím prednesom Proglasu v staroslovenčine, ktorý na nás všetkých urobil veľký dojem spätý s hrdosťou, ktorú táto významná udalosť určite zanechala v každom z nás.
Potešili nás i príhovory organizátorov „Gbeslkých strýcov“ v zastúpení Miroslava Jureňu i historika Antona Hrnka, ktorých hlavnou témou bol nadčasový význam misie solúnskych bratov na naše územie, význam dvojkríža, ktorý je zosobnený práve v symbole nás Slovákov, či miestom Ostrý vrch, z ktorého je výhľad na široké okolie i na blízky kostolík sv. Margity Antiochijskej, jedinom kostolíku stojacom od čias veľkomoravskej ríše. Priestor dostal i zástupca Matice slovenskej na Záhorí Pavol Mihál, ktorý medzi iným pripomenul významné výročie, ktoré si v dnešných dňoch pripomíname a to narodenie Ľudovíta Štúra. Taktiež pripomenul, že takto pred rokom tu na tomto mieste vyslovil jedno želanie, aby sa toto miesto stalo miestom odpočinkovým a hlavne pútnickým. Sami sme toho dôkazom, že prianie sa splnilo. V tieni dvojkríža Pavol Mihál vyslovil ďalšie želanie a to aby sme držali všetci pohromade a práca ktorú vykonávame, vykonávali nielen sami pre seba, ale aby sme z tej práce niečo venovali pre vlasť, pre spoločnosť. Veríme, že to bude práca skutkov a nie rečí.

Pavol Mihál
článok neprešiel jazykovou úpravou

Fotografia z podujatia

Fotografia z podujatia

fotografia z podujatia - P. Mihál

fotografia z podujatia – P. Mihál

2015-07-28T09:10:42+00:0028 júla 2015 |Trnavský kraj|
X