Folklórna skupina Rocháň oslávila dvadsiate výročie


//Folklórna skupina Rocháň oslávila dvadsiate výročie

Dvadsať rokov viacerých generácií

Po dvadsiatich rokoch v živote akejkoľvek organizácie je čo bilancovať. V prípade komunít, ktoré sa venujú folklóru, je to bohatý emotívny úsek od neistých začiatkov, tvrdej práce, hľadania identity a špecifík, vlastného výskumu, rastu, príchodov či prirodzených odchodov, ale aj návratov. Dvadsiate výročie od svojho vzniku si vo veľkej rodine našich matičných kolektívov tento rok pripomína aj Folklórna skupina Rocháň z obce Sľažany pri Zlatých Moravciach. Oslavy svojho výročia spojila s fašiangovým programom, ktorý spolu s  obcou Sľažany pre svojich obyvateľov každoročne pripravuje. Ani v tohtoročnej Rozlúčke s Fašiangom nechýbal obľúbený sprievod obcou. Program v kultúrnom dome zase pobavil návštevníkov scénkou Zakáľačka. Na konci večera nechýbala ľudová veselica s hudobnou skupinou Sľažiansky dvor. Večer postupne vstúpil aj do spomienkovej časti. V nej vedúca Rocháňa Beáta Karáčová previedla minulých či súčasných členov skupiny, ale aj všetkých priateľov a podporovateľov, mnohými podujatiami – od začiatkov pôsobenia na domácom javisku až po súčasné zrelé plne etablované folklórne teleso.

Folklór spája

Neoddeliteľné spojenie obce a folklórnej skupiny vo svojom príhovore vyzdvihol aj starosta obce Jozef Magát. Poctivý odborný prístup k informačným prameňom, zachovávanie miestnych regionálnych špecifík a zodpovedný prístup k spracovávaniu a prezentácii všetkých svojich výstupov v príhovore k folkloristom vyzdvihla riaditeľka Domu Matice slovenskej v Nitre Veronika Bilicová. Na podujatí spolu s predsedom Krajskej rady Matice slovenskej Nitrianskeho kraja Ľubomírom Kleštincom odovzdali Folklórnej skupine Rocháň pamätnú bronzovú medailu SPOLKU FRANCÚZSKO-SLOVENSKÉHO PRIATEĽSTVA. Vzácna medaila symbolizujúca propagáciu Slovenska a slovenského folklóru za hranicami vlasti, ale aj stále späté korene bola odovzdaná z poverenia predsedníčky SPOLKU FRANCÚZSKO-SLOVENSKÉHO PRIATEĽSTVA pani Edity Manákovej. Medaila bola vyhotovená na počesť manželov Christiny a Vlada Tabačikovcov, ktorí v roku 1981 založili vo Francúzsku spolok Dolina.

Miestne pomenovanie ako inšpirácia

Pred jedenástimi rokmi vznikol v obci Sľažany miestny odbor Matice slovenskej. Folklórna skupina sa hneď od začiatku stala jeho členom a neoddeliteľnou súčasťou, ale aj jasnou líniou odborovej činnosti zameranej na tradičnú ľudovú kultúru. Pri rozhodovaní, aké meno by malo nové hudobné teleso niesť, vyhralo miestne pomenovanie jarok – rocháň.

FSk Rocháň vznikla v roku 2004 pod vedením Beáty Karáčovej, ktorá je nepretržite jej umeleckou vedúcou. V súčasnosti má 30 členov rôznych vekových kategórií. Je pravidelným organizátorom prehliadky Slovenská rodná dedina v Sľažanoch, vytvárajúcej priestor pre detských spevákov ľudových piesní a ľudových hudieb. Pri príležitosti 850. výročia prvej písomnej zmienky o obci pripravila FSk Rocháň obnovenú premiéru Sľažianskej svadby. Vo svojom repertoáre folkloristi spracovávajú piesne, tance aj zvykoslovie regiónu. Skupina sa počas svojho pôsobenia prezentovala na viacerých festivaloch, medzi najväčšie úspechy patrí účasť na  Folklórnych slávnostiach na Myjave. Počas svojho pôsobenia sa Rocháň môže pochváliť množstvom vystúpení. Je stabilnou súčasťou mnohých podujatí organizovaných v meste Nitra a Zlaté Moravce. Na svojom konte majú folkloristi aj nahrávky pre Rádio Slovensko a Slobodný vysielač Banská Bystrica.

Veronika Bilicová, Dom MS v Nitre

 

 

 

2024-02-19T09:49:41+00:0019 februára 2024 |Nitriansky kraj|
X