Odkaz štúrovcov zaznel na košickej základnej škole


//Odkaz štúrovcov zaznel na košickej základnej škole

Rok 2022 sa nesie v znamení štúrovského odkazu. Pripomíname si dvesto rokov od narodenia viacerých významných predstaviteľov štúrovskej generácie. Už prvý predseda Matice slovenskej rímskokatolícky biskup Štefan Moyses vyslovil známu vetu “Na mládeži svet stojí”. Práve mládež je tou budúcou hybnou silou nášho národa. Jej je potrebné predať naše vedomosti a uchovať v nej spomienky a úctu k osobnostiam, ktoré formovali náš národ.

Dňa 11. apríla 2022 sprostredkoval Dom Matice slovenskej prednášku na tému Rok odkazu štúrovcov na ZŠ Gemerská v Košiciach. Prednášku viedol predseda MS JUDr. Marián Gešper.

Na úvod predsedu MS zaujímalo, či žiaci poznajú a vedia čo je to Matica slovenská. Male čriepky vedomosti síce u žiakov prevládali, ale povedomie o tejto najstaršej kultúrnej ustanovizni Slovákov bolo potrebné obohatiť.

Pre bližšie pochopenie konania štúrovskej generácie sme si najprv priblížili hospodársko-spoločenskú situácia v Habsburskej monarchii. Šľachta slovenského pôvodu bola už koncom 18 storočia takmer celá pomaďarčená, väčšina obyvateľov žila na vidieku a živila sa poľnohospodárstvom, chudobné zemianstvo nemalo záujem zúčastňovať sa na politickom dianí. V Habsburskej monarchii žila pestrá paleta rozličných národností, ktorá sa začína národnostne prebúdzať a dožadovať sa svojich práv. V období formovania sa štúrovskej generácie vládne metternichovský absolutizmus. V roku 1831 sa odohralo najväčšie protifeudálne roľnícke povstanie v Uhorsku – Východoslovenské roľnícke povstanie. Od roku 1836 už Ľudovít Štúr stojí pevne na čele štúrovskej generácie.

Žiaci sa nedali zahanbiť a mnohokrát správne odpovedali na otázky, tí najaktívnejší a nebojácni boli odmenení knihou z Vydavateľstva Matice slovenskej. Cieľom bolo nabudiť ich k premýšľaniu a aktívne zapojiť do vzájomnej interakcie s prednášajúcim. Žiakom boli predstavení menej známi štúrovci: rímskokatolícky kňaz Karol Jozef Viktorín, ktorého pamätná tabuľa bola odhalená minulý mesiac v Budapešti, maliar Peter Michal Bohúň, Ľudovít Jaroslav Šulek, Štefan Marko Daxner, Ján Francisci Rimavský, Ján Kaličiak, Ján Rotarides, Janko Kráľ. Deviataci sa dozvedeli množstvo nových podnetných informácií, na ktoré pri hodinách dejepisu nie je priestor a veríme, že v sme v nich podnietili túžbu po ďalších vedomostiach. Predseda bol na konci prednášky obdarovaný malou pozornosťou, červenou gerberou.

V období dospievania sa u mládeži kreujú vzory. Preberá ich z filmov či dobrodružných literárnych diel. Mnohokrát ale netreba ísť za hranicu svojej vlasti. Stačí si len uvedomiť, že máme množstvo historických osobností, ktoré sú hodné byť príkladom pre mladú generáciu, Sú to osobnosti, ktoré odovzdali svoj život do rúk slovenského národa, bez toho, aby si niečo nárokovali, mnohokrát konali aj napriek tomu, že ich konanie mohlo byť odsúdené na neúspech, no nevzdali sa. Štúrovská slovenčina napokon zblížila bernolákovcov so štúrovcami, v záujme slovenského národa je známa ich vzájomná spolupráca. Oslobodenie obyvateľov spod jarma feudalizmu, boj za rovnoprávne postavenie slovenského národa, riešenie národnostnej otázky, to všetko bolo v povedomí národovcov do roku 1918 a tvorí odkaz štúrovskej generácie až do dnešných dní.

Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej v Košiciach

 

2022-04-20T16:13:49+00:0020 apríla 2022 |Košický kraj|
X