Osudy ruského kozáctva


//Osudy ruského kozáctva

Zemplínske múzeum v Michalovciach, kultúrne zriadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci so Všekozáckym zväzom Českých zemí a Slovenska pripravilo dvojdňové podujatie, ktorého myšlienkou bolo predstaviť a priblížiť fenomén ruských dejín – kozáctvo. Na pozvanie sa otvorenia tejto výstavy zúčastnil aj predseda MS Marián Gešper, riaditeľ ČÚ Martin Fejko a riaditeľka DMS Michalovce Karina Obšatníková.

Historicko-dokumentárna výstava Revolučné udalosti 1917 a osudy ruského kozáctva bola slávnostne otvorená 28. augusta 2020 vo výstavných priestoroch západného krídla Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Výstavu slávnostne uviedol jej autor, ataman Všekozáckeho zväzu Českých zemí a Slovenska, Michal Dzyuba.

Celý program dvojdňového podujatia začal v piatok 28. augusta v dopoludnajších hodinách. Delegácia kozákov na čele s atamanom navštívila pravoslávny katedrálny chrám Cyrila a Metoda v Michalovciach, kde sa zúčastnila slávnostnej liturgie na počesť Nanebovzatia Najsvätejšej Bohorodičky. Kozáci zväzu po skončení bohoslužby odovzdali správcovi chrámu otcovi Jánovi Šafinovi a pravoslávnym veriacim putovnú Ikonu Kazanskej Božej Materi.

Popoludnie bolo venované už spomínanému otvoreniu výstavy. Výstava Revolučné udalosti roku 1917 a osudy Ruského kozáctva bola predstavená v Moskve, Paríži, piatich mestách Českej republiky a po tretíkrát ju návštevníci môžu vidieť aj na Slovensku. Výstava prostredníctvom informačných panelov približuje osobnosti a dejiny kozákov. Popisy k jednotlivým panelom sú napísané v ruskom, francúzskom a slovenskom jazyku. Otvorenie podujatia „Dni kozáckej kultúry na Slovensku“ zahájila príhovorom riaditeľka Zemplínskeho múzea v Michalovciach Mgr. Stanislava Rovnyaková, poslanec NR SR Miloš Svrček, atašé ruského veľvyslanectva na Slovensku Anna Khodaeva, predseda Matice slovenskej JUDr. Marián Gešper a ataman Všekozáckého zväzu Českých zemí a Slovenska M.A. Dzyuba.

Okrem výstavných panelov a video nahrávok priniesli kozáci aj exponáty z osobných rodinných archívov, ktorú sú súčasťou ich spôsobu života a folklóru. Vystavené sú uniformy, kozácke zbrane a tradičné hudobné nástroje ako bajan a balalajka, taktiež originálne dokumenty, ako diplom bieleho emigranta z roku 1928. Po oficiálnom otvorení sa konala prehliadka výstavy. Následne v zámockom parku vystúpil folklórny súbor VSČzS Kozáci Vltavy pod vedením Viktora Byčka. V ich podaní zazneli tradičné kozácke piesne. Výstava bude v priestoroch múzea sprístupnená do 25. októbra 2020.

Na druhý deň, v sobotu 29. Augusta 2020, pokračoval program podujatia. Delegácia VSČzS položila vence k masovému hrobu ruských vojakov, ktorí zahynuli v prvej a druhej svetovej vojne na území Slovenska. Na tomto zbernom vojenskom cintoríne v Michalovciach je pochovaných viac ako 17 500 vojakov. Popoludní už znovu ožil park Zemplínskeho múzea v Michalovciach, kde sa ozýval spev a rozhovory. Kozáci zväzu tam oduševnene predvádzali ukážky kozáckych bojových umení, streľbu z luku, praskanie bičom, ukážka flankirovky tradičnou kozáckou šabľou tzv. šaškov. Za sprievodu kozáckych piesní a tancov, pod vedením skúsených kozáckych veliteľov, si návštevníci mohli vyskúšať streľbu z kuše či luku, či previezť sa na koňoch.

Článok a fotky sú čiastočne prebrané zo stránky Všekozáckeho zväzu:  https://kazaki.cz/cs/iniciativou-kozaku-vsczs-ve-dnech-28-30-srpna-2020-uspesne-probehly-ii-dny-kozacke-kultury-na-slovensku/

Panychída v pravoslávnom chráme v Michalovciach

Kladenie vencov pri pamätníku obetiam vojny

Spoločná fotka predsedu MS s atamanom

Streľba z luku

2020-10-02T16:50:21+00:002 októbra 2020 |Košický kraj|
X