Petržalskí matičiari sa každoročne pripomínajú oslobodenie Petržalky Červenou armádou 4. mája 1945 a jej návrat do Československej republiky po šesť a pol roku nemeckej okupácie. Mníchovská dohoda neznamenala pohromu iba pre českú časť republiky, ale týkala sa aj Slovenska. Nemci zabrali, odtrhli, okupovali vtedy samostatné československé obce Petržalku a Devín. Áno aj Devín! Tie sa stali súčasťou Veľkonemeckej ríše.
V tomto roku uplynulo od oslobodenia 80 rokov. Pietnu spomienku sme začali na petržalskom cintoríne pri pamätníku a masovom hrobe obetí fašizmu a holokaustu. Petržalka sa v závere vojny stala miestom krvavých represálií. Na Vianoce 1944 zriadili tu Nemci koncentračný a pracovný tábor pre Židov najmä z Maďarska, ktorí museli vykonávať opevňovacie práce. V druhej polovici marca 1945 začala pred blížiacim sa frontom ich masová deportácia – pochod smrti smerom na Hainburg. Bola to krvavá cesta. Na mieste i cestou ich zahynuli stovky. Práve na petržalskom cintoríne je pietne miesto na túto udalosť. K vencom zástupcov Rakúska, Maďarska, Nemecka a Izraelu sme položili aj matičnú kytku so slovenskou trikolórou. Poklonili sme sa aj vlastencovi generálovi Petrákovi, ktorý má tu svoj hrob. V roku 1938 bol pripravený brániť vlasť na petržalských opevneniach, neskôr bol príslušníkom čs. obrnenej brigády v Británii.
Z cintorína sme sa presunuli po západnom okraji Petržalky ku križovatke Viedenskej a Rusoveckej cesty s míľnikom oslobodenia. Možno ste si všimli, či dokonca poznáte umelecké artefakty zvané „míľniky“, ktoré sú na viacerých miestach Bratislavy. Na jednej strane je text v slovenskom jazyku, na druhej v ruskom jazyku. Na bočnej strane je rytý dekor z lipových ratolestí. Žulové trojboké pylóny sú zalomené do tvaru šípky, označujú vstupné alebo výstupné miesta, prípadne smery, ktorými Sovietska armáda postupovala v Bratislave. Texty vyjadrujú situáciu Sovietskej armády v danej lokalite. Podľa súpisu pamiatok míľniky boli odhalené 3. apríla 1960, autormi sú sochár Ladislav Snopek a architekt Ladislav Beisetzer. Aj tu, pri petržalskom míľniku sme položili kytičku vďaky osloboditeľom.
Petržalskí matičiari vybudovali v rokoch 2020 až 2024 v spolupráci s mestskou časťou Bratislava a ďalšími Petržalský náučný chodník. Jedna z informačných tabúľ s názvom „Vojny a mier v Petržalke“ osadená pri pamätníku mierových zmlúv na Tyršovom námestí pred divadlom Aréna vďaka matičiarom z Petržalky trvalo pripomína zásluhy Sovietskej armády pri oslobodení Petržalky.
Jozef Schwarz, Miestny odbor Matice slovenskej Petržalka