Rusínsky folklórny festival v Humennom


/, Prešovský kraj/Rusínsky folklórny festival v Humennom

Rusínska obroda na Slovensku v spolupráci s Vihorlatským múzeum v Humennom, Maticou slovenskou, Mestom Humenné a Súkromnou základnou umeleckou školou Kudlovská v Humennom uskutočnili 5. septembra 2020 už 6. ročník Rusínskeho folklórneho festivalu. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a Mesta Humenné. Samotný festival sa uskutočnil v poobedňajších hodinách v skanzene Vihorlatského múzea v Humennom. Postupne sa na ňom predstavili svojimi rusínskymi programami folklórne súbory Vihorlat Snina a DFS Chemloňáčik z Humenného. Spevácku kultúru okresov Humenné a Medzilaborce prezentovali spevácke skupiny Veselá Ľubiša z Ľubiše, Sosna zo Zbojného, Zornica, Bosoročky, Hačure a Trio Zornica s Michalom Sijkom z Humenného.

Špeciálnou časťou podujatia bol program venovaný vynikajúcej speváčke rusínskych piesní Márii Čokynovej z Uble,  ktorým sme si pripomenuli 10 rokov od jej úmrtia. V programe účinkovali mladé nádejné speváčky,  laureátky a účastníčky detských speváckych folklórnych festivalov Spevy môjho rodu a Zempľin špiva  – Vanda Marinčáková (tiež trojnásobná laureátka speváckej súťaže Zlatý slávik Slovenska), Tamara Volochová, Lucia Kožinová, Janka Magurová, Ľudmila Kvašná, Mirka Chomová, Ema Švigárová a jej veľký priateľ Ľudovít Džubák z Ptičia,  účastník medzinárodných hudobných festivalov v Aténach v Grécku, Paríži  a Poitiers vo Francúzsku, laureát dospelých častí speváckych festivalov Spevy môjho rodu a Zempľin špiva. Diváci si vypočuli najkrajšie piesne z repertoáru nezabudnuteľnej speváčky. V hľadisku v skanzene boli aj deti a príbuzní Márie Čokynovej, ktoré sa osobne prišli účinkujúcim spevákom poďakovať za milú spomienku na ich mamku.

V závere festivalu sa rusínsky koncipovaným programom prezentoval folklórny súbor Chemlon Humenné, ktorý sa predstavil rusínskymi tancami v choreografickom spracovaní doc. Vladimíra Marušina ArtD. Chto lipše, Karičky, Pod nohy hraj!, Hostina, Fľaškový, šarišským tancom Verbunk z Raslavíc a Fogášmi zo Zamutova. Tanečné výkony skvelými vstupmi programovo doplnili dievčenská spevácka skupina Bosoročky a mužská spevácka skupina Hačure so svojimi sólistami – Ľudovítom Džubákom a Vandou Marinčákovou.

Doprovodným orchestrom festivalu bola ľudová hudba Sokolej vedená Mgr. art. Vierkou Hajdukovou, ktorá sprevádzala nielen FS Chemlon, ale aj DFS Chemloňáčik, FS Vihorlat Snina, sólistov spevákov a spevácke skupiny Hačure a Bosoročky.

Sprievodným podujatím festivalu bola regionálna súťaž hudobného folklóru dospelých, ktorá sa realizovala v rámci projektu podporeného MK SR – Hraj, spievaj a tancuj! Účinkujúcich hodnotila odborná porota v zložení Mgr. art Michail Adamenko z Košíc, Miroslav Dzijak z Humenného a doc. Vladimír Marušin, ArtD. z Prešova. Súťaž v tomto roku nebola postupová, takže vlastne vyhrali všetci, ktorí prišli – účinkujúci i diváci.

Organizátorom podujatia prialo aj počasie a tak účinkujúci i vďační diváci napriek prísnym hygienickým opatreniam prežili v nádhernom skanzene Vihorlatského múzea v Humennom pekné a príjemné stretnutie s pôvodnou rusínskou a zemplínskou kultúrou Horného Zemplína.

 Miroslav Kerekanič

člen výboru MS

 

X