Stretnutie predsedníčky Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a predsedu Matice slovenskej


/, Zahraničie/Stretnutie predsedníčky Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a predsedu Matice slovenskej

Spolupráca v oblasti starostlivosti o zahraničných Slovákov

Predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) a predseda Matice slovenskej sa stretli, aby prediskutovali možnosti zintenzívnenia spolupráce v oblasti podpory a starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí. Cieľom tohto stretnutia bolo podpísanie memoranda, ktoré stanoví základné rámce a oblasti vzájomnej spolupráce medzi týmito dvoma významnými inštitúciami, ktoré majú v kompetencii ochranu a podporu slovenských komunít mimo Slovenska.

Jedným z kľúčových bodov rokovaní bolo vyjasnenie spoločných projektov, ktoré sa zameriavajú na starostlivosť o zahraničných Slovákov, predovšetkým v kontexte ich kultúrnej a národnej identity. Tieto projekty budú zahŕňať rôzne podporné iniciatívy, ktoré budú slúžiť ako nástroj na udržiavanie slovenských tradícií a zvykov, ako aj podporu vzdelávania v slovenskom jazyku a kultúre v zahraničí.

Predsedníčka ÚSŽZ a predseda Matice slovenskej zároveň diskutovali o spolupráci v oblasti vedy a výskumu, najmä v súvislosti s dolnozemskými Slovákmi. Dolnozemské Slovensko, historická komunita Slovákov žijúca v oblasti južného Maďarska, Rumunska, Srbska a Chorvátska, je dôležitým prvkom slovenskej národnej identity, a preto je nevyhnutné pokračovať v odborných výskumoch a výmenách, ktoré budú pomáhať zachovať a rozvíjať toto dedičstvo.

Na stretnutí sa tiež diskutovalo o organizácii vedeckej genealogickej konferencie, ktorá bude zameraná na výskum slovenskej histórie a rodinných koreňov, najmä v kontexte zahraničných Slovákov. Tento typ konferencie poskytne odborníkom a historikom priestor na výmenu skúseností a poznatkov o migrácii Slovákov do zahraničia, ich životných osudoch a kultúrnych príspevkoch v nových domovinách.

Ďalším významným bodom diskusie bola možnosť rozvoja spolupráce s inými slovanskými Maticami. Predsedníčka ÚSŽZ a predseda Matice slovenskej sa zhodli na dôležitosti vytvárania medzinárodnej siete, ktorá by podporovala kultúrnu a vedeckú výmenu medzi Slovákmi a inými slovanskými národmi. Týmto spôsobom by sa mohli lepšie zdieľať skúsenosti v oblasti ochrany národnej identity, kultúrneho dedičstva a jazyka, čo by prispelo k posilneniu vzťahov medzi Slovákmi a ostatnými slovanskými národmi.

Podpísanie memoranda medzi ÚSŽZ a Maticou slovenskou predstavuje dôležitý krok k zlepšeniu spolupráce v týchto oblastiach a k zefektívneniu opatrení na podporu zahraničných Slovákov a ich kultúrnej identity. Obidve inštitúcie sa zaviazali k tomu, že v nasledujúcich mesiacoch budú pracovať na konkrétnych projektoch, ktoré posilnia vzájomné prepojenie slovenskej komunity doma aj v zahraničí.

Predseda Matice slovenskej navrhol, aby slovenský štát výraznejšie podporil Slovákov žijúcich v Maďarsku, a to konkrétne pri zlepšení výučby slovenského jazyka na tzv. slovenských školách v Maďarsku. V súčasnosti sa na týchto školách slovenčina vyučuje skôr ako cudzí jazyk, čo nepostačuje na zachovanie národnej identity mladých Slovákov. Aby sme predišli strate slovenskej národnosti medzi touto komunitou, mali by sa školské osnovy prispôsobiť a vyučovanie slovenčiny by malo tvoriť minimálne 70 % vyučovacieho času. Tento krok je nevyhnutný na ochranu a posilnenie slovenskej kultúry a jazyka v Maďarsku.

Zároveň v súvislosti so Srbskom Matica slovenská apeluje na potrebu silnejšieho lobingu zo strany slovenského štátu u srbských predstaviteľov. Cieľom je posilniť zastúpenie Slovákov v samosprávach obcí a miest v srbskej Vojvodine. Ak sa tento proces nezrýchli, hrozí pokračujúci pokles počtu Slovákov v tejto oblasti. Zahraniční Slováci musia pocítiť väčšiu politickú podporu zo strany slovenských štátnych orgánov, aby ich postavenie bolo silnejšie a stabilnejšie. V tejto oblasti by sme sa mali inšpirovať úspešným príkladom Maďarska, ktoré poskytuje silnú podporu študentom maďarskej národnosti na školách v srbskej Vojvodine, čím zabezpečuje ochranu a rozvoj svojej národnej komunity.

Katarína Koňariková

2024-12-16T09:41:58+00:0016 decembra 2024 |Aktuálne informácie Matice slovenskej, Zahraničie|
X