Vraciame sa do čias pálenia kníh na hraniciach a ideologických pogromov?


/, Bratislavský kraj/Vraciame sa do čias pálenia kníh na hraniciach a ideologických pogromov?

Útok nového hnedého moru na pronárodné kníhkupectvo Svojeť

Začiatkom minulého týždňa v noci z pondelka na utorok (16. 1. – 17. 1. 2023) sa známe pronárodné kníhkupectvo Svojeť na Dunajskej 18 v Liga pasáži v Bratislave stalo terčom nenávistného ideologického útoku novodobých barbarov. Je zrejmé, že pravdepodobným cieľom páchateľa alebo páchateľov bolo zastrašiť majiteľku Máriu Sýkorovú a nepriamo tak zneistiť a dehonestovať jej zákazníkov.

V tomto maličkom kníhkupectve totiž môžete kúpiť aj knihy, ktoré nikde inde nedostanete, pretože sú pre určitú skupinu ľudí ideologicky neprijateľné. Hlavným zameraním kníhkupectva Svojeť je ponúkať široký výber literatúry, ktorej autori predkladajú oproti tzv. mainstreamovým názorom alternatívny a vedecký pohlaď na rôzne spoločensko-historické témy.

KVALITNÁ PONUKA

Patrí sem pomerne veľký výber kvalitných kníh, ktoré ponúkajú vnímavým čitateľom výklad dôležitých historických a spoločenských míľnikov nášho národa. Sú to najmä knižné tituly Vydavateľstva Matice slovenskej so životopismi veľkých Slovákov, historické romány, knihy z oblasti geografie a etnografie, publikácie o vývoji slovenského jazyka, poviedky, romány a iné diela, ktoré sa usilujú objasňovať zamlčané a prekrútené dejiny. V ponuke sú aj knihy pre najmenších čitateľov ako leporelá, básničky, rozprávky a povesti. Popri knihách z matičného vydavateľstva kníhkupectvo Svojeť ponúka knižné tituly aj z iných vydavateľstiev. V jeho ponuke sú aj knihy vydané spisovateľmi vo vlastnom náklade.

PRONÁRODNÁ TLAČ

V tomto kníhkupectve si tiež môžu záujemcovia zadovážiť aj pronárodnú tlač, ktorú vo veľkej väčšine slovenských obchodov nie je možné zakúpiť. Pre pronárodne zamareného čitateľa sú v ponuke aj periodiká ako Slovenské národné noviny, Slovenské pohľady, časopis Slovensko – Národné spektrum, Literárny týždenník, Kultúra a iné. Všetci si môžeme položiť oprávnenú otázku, či naša spoločnosť po tridsiatich štyroch rokoch od nežnej revolúcie je dostatočne tolerantná voči ostatným názorom? Veď predsa jedným z hlavných atribútov demokracie je aj rešpekt voči ostatným názorom. Aká je pravdepodobnosť, že išlo o náhodu, keď sa obeťou takéhoto útoku stalo práve to takmer jediné kníhkupectvo so zameraním na knihy, ktoré sú už takmer disidentské?

NÁSILNÉ VLÁMANIE

Podľa majiteľky Márie Sýkorovej sa v noci z pondelka na utorok neznámi páchatelia pokúsili vlámať do kníhkupectva Svojeť na Dunajskej 18 v Liga pasáži v Bratislave. „Podľa  zistenia sa pokúšali odtiahnuť mreže a vniknúť do predajne cez výklad. Pritom rozbili sklo na výklade. Keďže sa im to nepodarilo, cez rozbité sklo nejakým predmetom, pravdepodobne páčidlom, ktoré mali so sebou, pozhadzovali police, ktoré boli vo výklade, a tie následne popadali aj s knihami do predajne na zem. Keďže na tento čin sa veľmi dobre pripravovali, ide o trestný čin lúpeže. Vandali poškodili okolo dvadsať kníh v hodnote dvesto eur, noviny, sklenú výplň výkladu v hodnote okolo štyristo eur a kovový rám, škoda ktorého sa vyčísli až pri oprave.“ Je veľmi pravdepodobné, že páchateľ, prípadne páchatelia, boli niekým alebo niečím motivovaní vykonať tento skutok. V tomto vnímaní sveta zrejme tolerancia platí iba výlučne na vopred „schválené“ názory a postoje. Kníhkupectvo je už dlhší čas tŕňom v oku totalitnej luze z radov rôznych progresívnych neoliberálnych extrémistov. Niektorými ich „umeleckými výtvormi“ je posprejovaná aj celá Liga pasáž. Týmto ľuďom evidentne veľmi vadí, že ešte stále nie sú zasypané všetky cestičky, ktorými sa k ľuďom môžu dostávať aj iné informácie, než tie správne, schválené globálnou centrálou.

POSTOJ MATICE SLOVENSKEJ

Matica slovenská ostro odsudzuje tento útok proti národne uvedomelej časti slovenskej spoločnosti. Cieľom a poslaním kníhkupectva Svojeť v žiadnom prípade nie je pestovať nenávisť voči ostatným. Napriek tomu, že pre niekoho môže byť obsah niektorých jeho ponúkaných kníh a periodík kontroverzný, v nijakom prípade to však neospravedlňuje tento nehanebný skutok. Ako spoločnosť musíme odsúdiť takéto konanie. Každý normálny a mentálne vyspelý jedinec dokáže strpieť iný názor slušným a normálnym spôsobom. Svoj nesúhlas vyjadrí napríklad tým, že si slobodne a bez nátlaku iného vyberie takú literatúru, ktorej obsah sa zhoduje s jeho videním sveta. Ak takéto trestuhodné konania budeme naďalej tolerovať, nemôžeme už viac hovoriť, že sme demokraticky vyspelá spoločnosť. Musíme mať stále v živej pamäti udalosti po roku 1933 v nacistickom Nemecku, ktoré mali síce zdanlivo poetický názov Krištáľová noc, ale boli predohrou obrovskej záhuby. Vyžiadali si veľké škody na majetku a desiatky až stovky priamych či nepriamych obetí. Po hodinách plných násilia a rinčiaceho skla sa Nemci židovského pôvodu v Berlíne zobudili do ešte vyhrotenejších pomerov, než aké už pár rokov poznali. V tú noc po celom Nemecku pochodovali príslušníci nacistickej polovojenskej organizácie SA a mlátili a zabíjali Židov. Bokom nezostali ani ujmy na majetku. Veľké počty židovských obchodov boli vyrabované. V dôsledku pouličnej davovej psychózy chodníky väčšiny nemeckých miest pokrývala priam súvislá vrstva črepín z rozbitých výkladov, lustrov, okien a pohárov. Horelo aj uprostred ulíc pretože hitlerovci pálili židovské náboženské knihy a knižné diela židovských autorov. Mnohým Nemcom sa násilie v uliciach a ničenie hmotných hodnôt nepáčilo. Proti útokom ale vystúpil málokto. V Nemecku na vytvorenie diktatúry jednej strany a na zničenie demokracie v Nemecku stačili dva roky. Označujeme sa ako vyspelá demokratická spoločnosť. Budeme aj my tolerovať takéto činy a budeme taktiež rovnako mlčať? Dovolíme dnešnému hnedému moru ničiť výklady a pomyselne páliť slovenské knihy zákazom ich predaja? Nemecký básnik a prozaik Heinrich Heine vyslovil citát, ktorý je aktuálny aj v dnešných dňoch. „Tí čo pália knihy, budú napokon upaľovať aj ľudí.“ Nepripomína vám to čírou náhodou aj udalostí dnešných dní?

Matej MINDÁR a Informačné ústredie Matice slovenskej ‒ Foto: archív SNN

 

 

X