Jarný turistický pochod – 3. ročník


//Jarný turistický pochod – 3. ročník
  1. 4. 2018Vrch-dolinka (580 m n. m.) – Koreňová (861) – Zrazy (973) – Dobroč (Krčma Ňervovô 589 m n. m.)

 

Končí sa mesiac vtákov – poslov jari – a veselí štebotavci sa udomácňujú (zahniezďujú) vo svojich príbytkoch…

Dobrovoľná turistická skupina „Zrazy – Ňervovô“ z Čierneho Balogu a Brezna sa rozhodla zorganizovať pre seba a svojich sympatizantov 3. ročník Jarného turistického pochodu. V ústrety im vyšlo slnečné, bezoblačné počasie a privítala ich prebúdzajúca sa zelenajúca, pestrofarebne rozkvitnutá príroda, v ktorej svoje jarné melódie hudú štebotaví vtáci.

Pozvánku do tohto priam „pozemského raja“ prijalo cca 65 účastníkov od 9 – 80 rokov. Najstarším z nich bol Ing. Ivan Babocký. Najmladší 9-ročný Oliver Belko z Brezna a 10-ročná Evka Beraxová z Jasenia. Na pochode sa už tradične zúčastnili dievčatá z horehronskej obce Heľpa – 4 turistky, členky klubu 3 X P (Pohyb, Príroda, Pamiatky). Kto nevyužil tento pekný jarný deň na aktívny pohyb a ostal „len tak“ doma, môže banovať.

Východzím bodom turistickej trasy bola Vrch-dolinka (580 m n. m.), kde dorazili autobusmi turisti od Brezna a Čierneho Balogu. Po úvodnom privítaní a niekoľkých inštrukciách pred dlhým, viac ako 12-kilometrovým pochodom si urobili ešte spoločnú fotografiu.

Nasledoval jediný ťažší úsek pochodu, cca 2 km výstup na náhornú planinu Koreňová (861 m n. m.). Celý výstup a prechod trávnatým masívom Koreňovou sprevádzali pekné výhľady. Dokumentuje to spoločná fotografia zúčastnených nad panorámou breznianskej kotliny, nad ktorou sa týči masív Nízkych Tatier – s Chopkom (2025 m n. m.) a Ďumbierom (2043 m n. m.) – priamo nad mestom.

Presun cez Koreňovú poskytol aj pohľad na dreveničky, takzvane „izbičky“, okolo ktorých v minulosti osadníci z Čierneho Balogu vykonávali letné poľnohospodárstvo. Teraz sa zmenili na raj chatárov. Z pravej strany stál za to pohľad na Rudohorie s dominantou Klenovský Vepor (1 338 m n. m.).

Dlhšiu prestávku na oddych, osvieženie a doplnenie kalórií si dopriali po 7 km na opačnej strane Koreňovej, v časti Kabátová (908 m. n. m.). Po obnovení síl nasledoval asi 3-kilometrový presun horským porastom až k prírodnému prepadlisku Zrazy (973 m n. m.) sa na hrebeni medzi chotármi Čierneho Balogu a chotármi Brezno – Rohozná až po obec Michalovú. Ide o skalné steny v dĺžke viac ako 2 km, vysoké 20 – 40 m, s výhľadmi až na vysokotatranský Kriváň.

Po naplnení poznávacích cieľov začali zostupovať 2 – 3 km na svoju turistickú základňu – krčmičku Ňervovô na hornom konci Čiernobalockej osady Dobroč (589 m n. m.). Aj keď už nôžky pobolievali, motiváciou do konečného cieľa bola vidina guláša, ktorý z troch druhov mäsa pripravovala skupina pod vedením kuchára Maťa Štulrajterta, hostinská Janka, so sympatizantkou Oľgou Friedlovou a Milanom Pivovarčim. Servírovanie v červeno-bielo bielobodkovaných mištičkách pripomenulo rýmovačku: Dobrý gulášik v peknej mištičke – je špecialitou na Ňervovôm, v krčmičke.

Po vydarenej akcii, posilnení nielen gulášom, ale aj duchom spolupatričnosti, dostala priestor harmonika. Pán Stano Kester starší dokázal nielen prejsť celú turistická trasu, ale ešte si aj ušetriť sily na naťahovanie veľkej harmoniky. Rozospieval prítomných.

Prítomní si našli čas aj na prezretie stálej výstavy fotografií z turistických akcií a prírodných atrakcií v chotári Čierny Balog. K nim pribudnú fotografie aj z tejto akcie.

Priebeh turistickej vychádzky je zdokumentovaný v priloženej obrazovo-slovnej prezentácii. Veríme, že osloví aj ďalších záujemcov a na budúcom 4. ročníku v roku 2019 sa stretneme.

 

Čierny Balog – Dobroč, sobota 28. apríl 2018

Text a foto: Milan Kováčik – Komovkove z Brezna

Fotogaléria: https://photos.google.com/share/AF1QipPQOBwGNZ9VNuqsXkXhxc6CWJuWoWs9DQqunQfle_BcG4DobxKgXLTB60OSeWXMzQ?key=QTc3M1ptcDcxQll4TExvNEU2UTFvVklCQ3p2UWdn&hl=sk

 

2018-05-02T16:32:00+00:002 mája 2018 |Nezaradené|
X