Medzinárodný letný tábor Matice slovenskej v roku 2019


/, Zahraničie/Medzinárodný letný tábor Matice slovenskej v roku 2019

Vážení rodičia,

Medzinárodný letný tábor Matice slovenskej v Tatranskej Lesnej úspešne skončil.
Ako každý rok sme však našli veci, ktoré si tam deti pozabúdali.

V prípade, že niečo spoznáte, kontaktujete nás na doleuvedenom tel. čísle alebo majlovej adrese a veci Vašich detí Vám zašleme.

STRATY a NÁLEZY

 • chlapčenské šlapky ADIDAS – modré biely nápis
 • dievčenské šlapky ARES
 • dievčenské šlapky Sport – modro bielo ružové
 • chlapčenské tenisky Asics
 • turistický klobúčik mont.bell safari
 • turistická šiltovka s kozorožcom
 • dievčenské tepláky s nápisom NIC VIBES
 • šedá chlapčenská mikina CRIVIT
 • modrá flisová mikina Quechua
 • zelená mikina
 • chlapčenská modrá bunda KENSIS
 • šedá mikina s nápisom STREET VIBES
 • červeno čierna mikina DOMYOS
 • chlapčenské trekové topánky Nordic Walking

 

Prajem Vám a Vašim deťom prežitie krásnych prázdnin

S úctou  Katarína Pacnerová, hlavná vedúca

a

Igor Sokolik

Matica slovenská, Mudroňa č. 1, 036 01 Martin

Mobil: 0915 815 755, E-mail:tabor@matica.sk

 

Najviac zážitkov za výbornú cenu!

Milí kamaráti!

A je to tu – opäť vyrážame na tábor za cenu už od 96 Eur!

Medzinárodný letný tábor Matice slovenskej sa koná bez prerušenia už od roku 1993, teda už 28 rokov vždy v Škole v prírode Detský raj v Tatranskej Lesnej. Druhý júlový týždeň sa opäť vraciame do našej obľúbenej, vynovenej školy v prírode.

O tábore

Názov tábora: Medzinárodný letný tábor Matice slovenskej (MLTMS)
Lokalita: Stredisko Škola v prírode DETSKÝ RAJ Tatranská Lesná, http://www.rajvprirode.sk/
Termín: 7. – 14. júla 2019
Vek: Tábor je určený všetkým deťom zo Slovenska i zo zahraničia vo veku od 8 do 16 rokov.

Prihláška

Vyplnenú prihlášku je potrebné doručiť na doleuvedenú poštovú alebo e-mailovú adresu (prihlášku je potrebné naskenovať) najneskôr do 16. júna 2019. Formulár prihlášky nájdete na konci tejto sekcie.

Cena

Poplatok za pobyt je 214 Eur. Využite rekreačný príspevok a máte tábor za 96,30 Eur!

Informácie o spôsobe platby nájdete v prihláške. Poplatok môžete uhradiť bezhotovostne na náš bežný účet (a to aj na splátky) na základe inštrukcií k platbe uvedených na prihláške. Umožňujeme aj platbu v hotovosti, pri nástupe do tábora.

Ak chcete využiť príspevok na rekreáciu vystavíme Vám účtovný doklad – faktúru, ktorá bude obsahovať všetky údaje v zmysle §152a Zákonníka práce.

Na vysvetlenie uvedieme, že poplatok je oproti predchádzajúcemu roku trošku zvýšený a to vzhľadom na vyšší štandard ubytovania. Škola v prírode po rekonštrukcii bola jednoducho nútená upraviť ceny, ktoré musíme rešpektovať a zakomponovať do výslednej ceny. Oceňujeme však komfort a pohodlie, ktoré deťom nové izby ponúkajú (podrobnejšie informácie v časti Ubytovanie).

S osobitnou starostlivosťou budeme dbať o to, aby nedošlo k poškodeniu nového majetku školy v prírody. V prípade vzniku škody zavinenej konaním detí bude škodová udalosť riešená v súčinnosti s rodičmi.

Cena zahŕňa (rovnako ako v minulom roku):
– ubytovanie v škole v prírode
– stravovanie 6x denne a pitný režim
– celodenná starostlivosť vedúcich a zdravotníka
– športové vybavenie, materiál na tvorivé dielne, spoločenské hry a zdravotnícke potreby
– jeden celodenný výlet
– program počas celého tábora – vystúpenia rôznych umelcov priamo v škole v prírode (napr. kúzelníka, folklórneho súboru, viď napr. program minulého roka), atrakcie (napr. motokáry, laser aréna), vstupenky do aguaparku v Poprade, do múzeí alebo na Spišský hrad, do jaskyne, ZOO (podľa programu). Prosíme rodičov, aby deťom vybavili žiacke preukazy s možnosťou detí cestovať zadarmo. Túto možnosť využívame aj pri našich potulkách a preprave prostredníctvom TEŽ – Vysoké Tatry.

Ubytovanie

Deti budú ubytované v nových, kompletne zrekonštruovaných 2 – 3 lôžkových izbách na 1. a 2. poschodí s kapacitou cca 80 lôžok. Každá izba má vlastné sociálne zariadenie. V stredisku je k dispozícii spoločenská miestnosť s pinpongovými stolmi. Vo večerných hodinách sa v spoločenskej miestnosti konajú besedy, táborové stretnutia, súťaže, diskotéky alebo iný program (v prípade nepriaznivého počasia). V areáli sa nachádza multifunkčné ihrisko a kryté ohnisko.

Stravovanie

Strava je počas tábora poskytovaná 6x denne (raňajky, obed, večera, desiata, olovrant a druhá ľahšia večera). V tábore varia skúsené pani kuchárky, ktoré na požiadanie pripravia aj bezmäsitú stravu, príp. inú diétnu stravu, resp. stravu s vylúčením istých potravín alebo alergénov (napr. mlieko, mak, citrusy a pod.) a to na základe informácií rodičov uvedených v prihláške. Inak nám navaria všetko, čo deti ľúbia. Začíname teplou večerou a končíme raňajkami s obedovým balíčkom.

Doprava

Doprava do tábora je individuálna. Škola v prírode je výborne prístupná osobnou, autobusovou alebo železničnou dopravou. Nachádza sa po ľavej strane na ceste zo Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice, medzi penziónom Erika a Karpatia. Dovoz a odvoz dieťatka je možné spojiť s návštevou miestnych prírodných alebo kultúrnych zaujímavostí.

O programe

Program tábora budeme postupne dopĺňať aj o podujatia, ktoré sa budú v lete konať v Tatrách a blízkom okolí. Takže je potrebné priebežne sledovať našu stránku. Zatiaľ uvádzame rámcový program v priloženom plagátiku.

Video nájdete na: https://www.youtube.com/watch?v=d1wbUpzVo6g
Vypočujte si aj reláciu Rádia Regina, ktorá bola vysielaná 19. augusta 2017.
http://skrsi.rtvs.sk/clanky/slovaci-vo-svete/141219/letny-tabor-v-tatranskej-lomnici

Organizačné pokyny, v ktorých nájdete podrobné informácie k nástupu a pobytu v tábore, ako i zoznam odporúčaných vecí, nájdete nižšie v tejto sekcii tábora. Budeme ich zasielať aj mailom alebo poštou pri potvrdení prihlášky.
Radi privítame Vaše námety a nápady, čo by ste radi počas tábora zažili, príp. ďalšie Vaše postrehy.

Kontaktné údaje na organizátora

Matica slovenská
P. Mudroňa1
036 01 Martin
Tel: +421 43 3812840, +421 905 275 286
E-mail: tabor@matica.sk

TEŠÍME SA NA STRETNUTIE S VAMI VO VYSOKÝCH TATRÁCH.

Organizačné pokyny 2019

Plagátik

PRIHLÁŠKA_2019

FOTOGALÉRIA

V nedeľu, 30. júna, sa opäť otvorili brány v poradí už 28. ročníka medzinárodného letného tábora Matice slovenskej.
Na základe dotácie z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí mohli do tábora pricestovať naši kamaráti zo Srbska, Kanady, USA, Rumunska, Írska, Maďarska a Rakúska. Niektorí absolvovali cestu aj viac ako 12 alebo 14 hodín. Nakoniec všetko dobre dopadlo a tábor sa mohol začať. Obľúbený cestovateľský portál Lonely Planet nedávno rozhodol, že Vysoké Tatry sú najlepšou destináciou Európy, a my urobíme všetko pre to, aby sa deťom v Tatrách páčilo.
V pondelok nás čaká horúci deň, pripravené máme vodné súťaže a návštevu Tatranskej Lomnice.  Tešíme sa na bobovú dráhu i návštevu Múzea TANAP-u. Kúpime si aj suveníry a pohľadnice, aby sme mohli poslať pozdrav našim blízkym. Večer sa Vám opäť prihlásime s naším spravodajstvom.

 1. júl (pondelok)

Zobudili sme sa do krásneho horúceho rána a hneď po raňajkách sme sa vrhli na veselé súťaženie. Keďže bol veľmi horúci deň, nezabúdali sme na pitný režim a aj veľa súťaží bolo s vodou – lovili sme v jazierku, hádzali sme vodné balóny, prenášali vodu v slamkách a každý musel v rámci štafety vypiť aj pohár vody. Okrem toho sme skákali škôlku a na švihadle,  viazali sme šnúru z oblečenia, obratnosť sme vyskúšali aj v slalome s loptou. Večer sme súťaže aj vyhodnotili a verili by ste, že na prvom mieste sa umiestnili hneď dva tímy s navlas rovnakým počtom bodov? Poobede sme mali výlet do tatranskej Lomnice. Po ceste sme vyobdivovali Studený potok a v Lomnici sme navštívili Múzeum TANAP-u, pozreli sme si aj film o svišťoch. Večer sa už rozbehli športové turnaje vo futbale, floorbale a stolnom tenise, dievčatá maľovali a kreslili – vyhotovili si krásne kamienky šťastia. Však pozrite, aké boli šikovné. Zajtra nás čaká Slovenský deň, deň plný tradícií, aj o tom Vám napíšeme….

       

       

       

       

      

2. júl (utorok)

Utorok v našom tábore bol venovaný slovenským tradíciám, zvykom a kultúre. A keďže sme v Tatrách, začali sme tradične túrou – výletom na Štrbské pleso, tí menší absolvovali príjemnú prechádzku okolo plesa a tí väčší sa vybrali na prekrásny vodopád Skok.
Po návrate nás čakali tvorivé dielne – maľovali a šili sme plátené tašky, kreslili  na kvetináčiky vyfarbovali sme záložky a sklenené poháriky. Privítali sme medzi nami aj pani Milku,ktorá pricestovala až z ďalekých Michaloviec, najšikovnejšiu pani medovnikárku, ktorá nám porozprávala o svojom remesle. Priniesla nám čerstvo napečené medovníčky a veľký balík jemného, bieleho, sladkého snehu, s ktorým sme ich ozdobili. Však pozrite si našu fotogalériu….. no nie je to nádhera? A nezabudli sme ani na chlapcov, ktorí pracovali s drevom, pílili a skladali, zabíjali klinčeky – vytvárali domčeky pre vtáčikov. Aj tie sa nám veľmi vydarili. Ani by ste neverili koooľko šikovných rúk máme v tábore….. A na koniec dňa medzi nás zavítal majster ľudovej umeleckej výroby Ľ. Párička, ktorý deťom porozprával o živote našich predkov, poukazoval a zahral na hudobné nástroje, ktoré vyrába. Nakoniec sa hralo a spievalo spolu a pripojili s aj naši vedúci, folkloristi Ondrejovia, ktorí si priniesli so sebou husle a harmoniku
A zajtra nás už čaká celodenný výlet, o čom Vám, samozrejme, určite napíšeme…. Tak dovidenia zajtra

     

     

   

    

     

    

    

 

     

3. jún (streda)

Aj táborová streda bola veľmi pekná. Ráno sme s obedovými baličkami vhupli do autobusov a zamierili sme do Bachledovej doliny na Chodník korunami stromov. Prechádzali sme výškou 24 metrov a pokochali sa nádhernými výhľadmi. Cestou späť sme sa ešte osviežili čapicovou zmrzlinou a zamierili sme do Svitu. Parádne sme si zajazdili na motokárach a zahrali sa v laser aréne. a zajtra – hurááááá do aquacity

      

     

   

    

Vo štvrtok sme konečne vyrazili do AquaCity, užili sme si vodu, vyskúšali všetky tobogány, bazény a ďalšie atrakcie.

Poobede si trošku oddýchneme, vysušime uteráky a plávky a budeme ešte trošku súťažiť. A večer opekáme chutné špekáčiky.

    

Táborový piatok bol veľmi bohatý. Hneď zrána sme vyrazili do Tatranskej Lomnice na bobovú dráhu a cestou späť, už blízko našej budovy, nám cez chodník priamo popred nás prebehla srnka. Hodnú chvíľu sme užasnutí hľadeli na ňu  ešte z okien. Poobede sme sa vrhli na súťaženie v tímoch na tému tradícií (preberanie hrachu a šošovice, viazanie mašlí, skákanie v trojnohaviciach, spoznávanie korenín, preskakovanie vatry, viazanie opaskov a ľudové piesne trochu inak) a keď sme dosúťažili zavítali k nám Harčarky z Pozdišoviec . Hrali aj naši vedúci Ondríkovia a vedúca Zuzka, učila deti tancovať karičku. A dali sme aj klobúkový tanec. Všetko jedno, či dievčatá, či chlapci, zabavili sme sa dosýtosti. To sme sa už naladili na večerný program, počas ktorého sme vyhodnotili aj záverečné bodovanie izieb a tímové súťaže zrána. A potom už nasledovala prehliadka šikovnosti a talentu našich detí. Vystúpili malí folkloristi a tanečníci z Rumunska, Armin z Maďarska predniesol povesť, Matej z Michaloviec zatancoval odzemok, zaspievali aj deti zo Srbska a Maďarska. No povedzte, nebol to nádherný deň?

   

   

   

   

    

V priebehu sobotňajšieho dopoludnia  sme sa už pomaly chystali na cestu, balili a ukladali veci do kufrov a tašiek, pratali sme izby. Ako spomienku na tábor sme si vytvorili vlajku s odtlačkami našich dlaní. Po obede – krátka porada a rozhodli sme sa vydať sa na malý výlet do Starého Smokovca spojený s návštevou galérie, ušetrili sme si nôžky, na konci týždňa už trochu unavené, jednu cestu sme sa zviezli vláčikom. Pristavili sme sa pri prameňoch Smokoveckej kyselky, kyselkavej vody s vysokým obsahom železa a potom šup do galérie Trickladia. Večer sme sa zabavili s kúzelníkom Wolfom, ktorý nám priamo na ihrisku predviedol svoje umenie. Čo viac si môžeme priať. To už bola bodka za našim táborom. A v nedeľu sme sa už plní zážitkov rozbehli do svojich domovov. Tak do videnia Tatry, opäť niekedy nabudúce.

  

   

      

V nedeľu v poobedňajších hodinách bolo v škole v prírode rušno – to prichádzali naše deti z rôznych kútov Slovenska užiť si v Tatrách jeden prázdninový týždeň. Všetci nakoniec načas dorazili a tak mohol byť 28. ročník medzinárodného letného tábora úspešne otvorený.

V pondelok sme sa zobudili síce do chladnejšieho ale slnečného rána rána, a to bolo ako stvorené na menšiu túru – prechádzku na Popradské pleso. Všetci sme si to užili a po návrate sme pôvodne plánovali tímové súťaže ale na tie deti nemali chuť, takže sa rozbehli turnaje vo futbale, vybíjanej a florbale, dievčatá si vytvárali magnetky, kreslili vlasy alebo sa len jednoducho hrali spoločenské hry, ktoré sa im páčili. Zapojili sa všetci, no povedzte, čo viac si možno želať, keď vidíte deti, ktoré sa šťastne hrajú.

    

    

   

    

    

Utorok bol pre nás turistický, sme predsa v Tatrách. Tí najmenší navštívili Tatranskú Lomnicu a Múzeum TANAPu, pozreli si filmy o kamzíkoch a medveďoch, tí starší sa zviezli vláčikom do Starého Smokovca a  na Hrebienku sa rozdelili, najstarší vyrazili po magistrále na Sliezsky dom a tretia skupina navštívila Reinerovu útulňu a popri Vodopádoch Studeného potoka zišla priamo do Tatranskej Lesnej. Všetci kráčali svižne. Na Sliezskom dome bolo čerstvo, 4 stupne, ale tie výhľady za to stáli. Počas náročného dňa sa nič mimoriadne, okrem jedného pádu do potoka bez vážnych následkov, neudialo. Sme šťastní, že máme také šikovné deti. V poobedňajších hodinách deti, ktoré dorazili skôr mali popoludnie so spoločenskými hrami a potom k nám zavítali veteránisti s Martina, ktorí pripravili mydlovú penu. Však sa na to pozrite. V stredu dopoludnia budeme maľovať bavlnené tašky, sklenené poháriky, keramické kvetináčiky, zdobiť medovníčky a maľovať ornamenty. Chlapci budú zhotovovať domčeky pre vtáčiky. Všetko vám potom poukazujeme. Popoludní vyrazíme do Popradu ale o tom napíšeme až zajtra.

   

   

   

Stredajšie dopoludnie bolo venované tvorivým dieľňam na tému slovenských tradícií, deti zdobili medovníky, sklenené poháriky, kreslili aj šili bavlnené tašky, tí, ktorí si kreslili na keramické kvetináčiky dostali aj ekologické ceruzky, ktoré obsahovali semienka papriky, paradajky alebo horčice, chlapci mohli zhotovovali vtáčie búdky alebo majstrovať s drevom. Popozerajte, čo sme všetko vytvorili.V poobedňajších hodinách sme si pozreli Cinemaxe rozprávku, ktorú sme si vychutnali aj s pukancami. Staršie dievčatá a chlapci si zahrali bowling. A večer sme opekaliiiii. I napriek tomu, že naša rosnička, vedúci Igor, ktorý nás s láskou každý deň poctivo informuje o vývoji počasia, už druhý deň upozorňoval na možný dážď, vykuklo cez deň chladné slnko a my sme stihli všetko, čo sme si naplánovali.

 

     

      

       

    

Vo štvrtok sme vyrazili na celodenný výlet, do batôžkov sme si nabalili teplé oblečenie, pršiplášte a obedový balíček. Už na 9.-tu hodinu sme mali dojednaný vstup na Spišský hrad, pred prehliadkou sa spustil riadny dážď (ten, ktorý sme očakávali už dva dni) a tak sme rýchlo dokúpili  chýbajúce pršiplášte a vyrazili sme  na expozíciu. Pôvodne sme mali namierené do vynovenej Zoologickej záhrady v Spišskej Novej Vsi ale za pochodu sme kvôli počasiu menili plány, namiesto ZOO sme navštívili  novú, v apríli otvorenú zážitkovú galériu Laboratórium, bola parádna, mohli sme si pohladkať chameleóna, škrečkov a morčiatka a potom sa vyblázniť v herni so zväčšenými modelmi spomínaných zvieratiek. V poobedňajších hodinách sme tradične zamierili na motokáry a laser arény. A podvečer k nám zavítala vzácna návšteva – pán včelár z včelej farmy Pčola, ktorý so sebou priniesol úľ so včielkami aj s kráľovnou, do dlaní nám porozdával živých trúdov, ktorí nemajú žihadlá, porozprával nám o včelárstve, poukazoval nám včelárske náradie a potom sme na oblátke ochutnávali sladký medík, malinový či čučoriedkový, klasický či pastovaný. A vyrobili sme si aj voňavé, medové sviečky. Však popozerajte….

    

    

 

   

   

V piatok po aquacity sme hrali veľkú hru o poklad tábora. K pokladu bolo potrebné získať sedem indicíí – čísiel a to splnením úloh v jednotlivých disciplínach. Po získaní indícií bolo potrebné poklad nájsť a otvoriť. Neuveríte, čo sa stalo –  k pokladu sa takmer v rovnakom čase dostali dva tímy, oba mali všetky indície, prvý tím nesprávne vypočítal súčet, druhý tím mal správny súčet a ale prišiel až druhý v poradí, no a tak sa tímy dohodli a  truhlicu plnú sladkostí si rozdelili. Aj také môžu byť dohody. Večer sme plní emócií vzhliadli prehliadku detských talentov, tancoval sa odzemok, kovbojský tanec, tanec robotov, moderné tance a vystúpenie mala aj malá krásna mažoretka. Deň plný hier a zábavy sme ukončili diskotékou.

        

       

V sobotu sme si nechali priestor na balenie, povyberali sme veci s poličiek, poukladali do kufrov, tí väčší podelili mamkám kôpky s čistým a použitým oblečením, tým menším sme pomohli alebo sa malí účastníci pobalili tak ako vedeli :-). Popoludní sme navštívili  novú digitálnu galériu Poliankovo, unikátnu galéríu v Európe, kde sme si mohli vyskúšať splaviť neznámu rieku, stáť na najvyššom vodopáde sveta, stať sa stromom alebo prejsť cez severný pól. Stihli sme si poobzerať veterány a obdivovať ich eleganciu v parku v Tatranskej Lomnici počas podujatia mesta Vysoké Tatry Tatranský oldtimer. A tí menší sa ešte zviezli na bobovej dráhe. Večer sme vyhodnotili posledné súťaže, bodovanie izieb, zahrali sme sa ešte viaceré zábavné hry a užili si záverečnú diskotéku. Pani kuchárky nám na rozlúčku  napiekli sladký koláč s jablkami. A to už bola naozaj posledná bodka nášho tohtoročného tábora. Tak deti, prajeme Vám krásne prázdniny!

    

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X