Vlastenci si v Bratislave spomenuli na Andreja Hlinku a jeho slová: Slovákom som sa narodil, Slovák som a Slovák budem!


//Vlastenci si v Bratislave spomenuli na Andreja Hlinku a jeho slová: Slovákom som sa narodil, Slovák som a Slovák budem!

Bratislava, 16. 8. 2015

Miestny odbor Matice slovenskej (MS) Bratislava-Ružinov v spolupráci s ústredím ustanovizne, Domom MS v Bratislave a so Slovenskou národnou stranou Bratislava-Ružinov MČ pripravil v deň 77. výročia smrti Andreja Hlinku pietnu spomienku pri jeho pomníku v bratislavskom Ružinove. Počas horúceho nedeľňajšieho popoludnia (16. augusta) prišlo na toto vlastenecké podujatie vyše sto Bratislavčanov, medzi nimi aj predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.
Predseda Matice slovenskej M. Tkáč ocenil historický prínos Andreja Hlinku pre rozvoj slovenskej štátnosti ako takej. Okrem iného citoval aj bratislavské Židovské noviny, ktoré deň po Hlinkovej smrti na svojich stránkach napísali: „Slovenský národ má veľkého mŕtveho. Oplakáva svojho syna, ktorý hlboko zaryl svoje meno do slovenských dejín. Pred tvárou smrti… priatelia i nepriatelia hodnotia túto vynikajúcu postavu a prenikavý význam a my židia nemôžeme ostať stranou … Ctil a vážil si svojich židovských spoluobčanov … Jeho bystrý zrak spoznal duševné hodnoty ružomberskej židovskej inteligencie, s ktorou sa rád stýkal. Svoju dôveru okázale dal najavo, keď v pamätnom ružomberskom procese roku 1906 za svojich obhajcov si zvolil židovských advokátov … A keď roku 1909 Ružomberčania poslali panovníkovi žiadosť, aby v Segedíne uväznený Hlinka bol oslobodený, na žiadosti boli podpisy i všetkých ružomberských židov … Keď sa skloníme i my pred pamiatkou tohto muža a zúčastnime sa na smútku slovenského národa, dávame tým česť jeho statočnému zmýšľaniu, ktoré voči nám preukázal. Kiež by sa stal i v tomto smere vzorom tým, ktorí sú povolaní v jeho diele pokračovať.“
BISKUP RÁBEK
Následne podpredseda SNS a historik Anton Hrnko sa zamyslel nad tým, akoby Andrej Hlinka konal dnes. Upozornil a otvorene kriticky odkázal na skupiny slovenských politikov a aktivistov, ktorí na jednej strane podporujú ultrapravicové zoskupenia na Ukrajine a na strane druhej považujú Hlinku a jeho politickú stranu HSĽS za biele miesto našej histórie. Zástupca starostu Mestskej časti Bratislava-Ružinov M. Gajdoš upozornil na morálny a historický odkaz otca slovenského národa. Počas spevu Hej, Slováci, v podaní FS Bystričan zo Záhorskej Bystrice, predstavitelia Matice, Slovenskej národnej strany a MČ Bratislava-Ružinov položili k pomníku tohto veľkého Slováka vence. Pokojná pietna spomienka pokračovala svätou omšou, ktorú celebroval v ružinovskom katolíckom kostole biskup Mons. František Rábek.
(ms)

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2015-08-17T20:55:04+00:0017 augusta 2015 |Bratislavský kraj|
X