Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej si pripomenul výročie Ladislava Mňačka


//Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej si pripomenul výročie Ladislava Mňačka

22.2.2024 – Druhé tohtotýždňové podujatie a tretie tohtoročné podujatie Kulturologicko-filozofického odboru Matice slovenskej v Dome Matice slovenskej Bratislava bolo venované osobnosti LADISLAVA MŇAČKA. Ladislav Mňačko (* 29. január 1919, Valašské Klobouky – † 24. február 1994, Bratislava) bol slovenský prozaik, básnik, dramatik a publicista, autor známeho pamfletového diela Ako chutí moc, autobiografického románu Smrť sa volá Engelchen (sfilmovaný režisérom Jánom Kadárom a Elmarom Klosom) či diel Nočný rozhovor a Oneskorené reportáže. 

O Mňačkovi prednášal Prof. PhDr. JOZEF LEIKERT, PhD. (* 22. október 1955, Zlaté Moravce), vysokoškolský pedagóg, historik, básnik a spisovateľ literatúry faktu, ex-poradca prezidenta Slovenskej republiky, predseda Klubu spisovateľov literatúry faktu, ktorý získal viacero literárnych cien doma a v zahraničí vrátane Ceny E. E. Kischa a taktiež je nositeľom Krameriovej ceny a Ceny predsedu Matice slovenskej. Autor práve pracuje na tretej knihe venovanej osobnosti Ladislava Mňačka. Jozef Leikert je najväčším odborníkom k téme Ladislava Mňačka. Symbolických „akademických pätnásť minút“ bolo využitých na premietnutie rozhovoru s Ladislavom Mňačkom (spovedal ho Ján Čomaj), čím sa akoby Mňačkov „duch“ pripojil k atmosfére podujatia. Diváci si tak mohli vypočuť a pozrieť autentického Mňačka, akoby prehovoril priamo spoza brány času. Následne sa chopil slova profesor Leikert, ktorý sa podelil s autentickými spomienkami na Ladislava Mňačka, ktoré obohatil aj o prezentáciu vzácnych rukopisov, fotografií či štátneho vyznamenania od prezidenta Miloša Zemana pre Mňačka, ktoré sám sprostredkoval. Podobne ako v pondelok, aj na štvrtkovom podujatí prezentoval svoju tvorbu pán Gondáš, ktorý špeciálne pre podujatie vytvoril portrét Mňačka.

Pre všetkých, ktorí sa nemohli zúčastniť, celé video z podujatia je k dispozícii na Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=lLF0VDsLcJg

V závere podujatia boli účastníci pozvaní na ďalšie podujatie, ktoré bude približne o mesiac venované storočnici vynikajúceho herca JOZEFA KRONERA, s ktorým robil posledný rozhovor práve profesor Leikert.

 

 

 

2024-02-26T11:06:47+00:0026 februára 2024 |Bratislavský kraj|
X