5. kongres matíc a inštitúcií slovanských národov


//5. kongres matíc a inštitúcií slovanských národov

Matica slovenská v Martine usporiadala 3 a 4. augusta 2023 v poradí už 5. kongres matíc a inštitúcií slovanských národov. Kongres bol pevnou súčasťou širšieho programu osláv 160. výročia vzniku Matice slovenskej a 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Slovanské matice boli spolkami utláčaných národov v Rakúskom cisárstve. Ich hlavná úloha bola národnobranná. Zaslúžili sa ale o zachovanie národnej identity, rozvoj jazyka, kultúry, vedy i vydavateľskej činnosti svojich národov. Matice od svojho vzniku vzájomne spolupracovali a podporovali slovanskú vzájomnosť. Spolupráca prebieha do dnešných dní, čoho dôkazom sú aj od roku 2007 organizované Kongresy matíc slovanských národov. Prvé dva, v rokoch 2007 a 2013, sa uskutočnili na Slovensku. V poradí tretí kongres sa konal v roku 2014 v Slovinsku a štvrtý v roku 2019 opäť na Slovensku.

Na piaty Kongres sa prihlásilo 19 delegácií matíc a inštitúcií slovanských národov z 11 európskych štátov – menovite zo Slovenska, Česka, Nemecka, Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Srbska, Ruska, Chorvátska, Slovinska a Čiernej Hory. Prítomní boli zástupcovia Matice sliezskej, srbskej, lužiskosrbskej a slovinskej. Okrem domácej Matice slovenskej sa zúčastnili aj slovenské matice zo Srbska a z chorvátskej Rijeky. Početné zastúpenie mali aj slovenské krajanské spolky z Poľska, Maďarka, Čiernej Hory a Srbska. Privítali sme aj delegátov z Inštitútu rusistiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, Srbsko-slovenského fóra zo Srbska i Ruskej historickej spoločnosti. Rusínsku národnosť zastupovali Rada rusínskych regiónov Slovenska a Záujmový odbor Matice slovenskej slovensko-rusínskej vzájomnosti A. I. Dobrianskeho. Žiaľ, nepodarilo sa docestovať našim krajanom z Oblastnej kultúrno-osvetovej organizácie Matica slovenská na Ukrajine a podobne sa na poslednú chvíľu ospravedlnili zástupcovia Matice bunevskej.

Program kongresu tvorilo 21 prihlásených príspevkov. V nich sa delegáti venovali predovšetkým prezentácii svojich inštitúcií, ich dejinám, ale predovšetkým aktuálnej činnosti. Príspevky obsahovali návrhy na možnosti spolupráce, aktuálne výzvy a body do záverov kongresu. Ako sa vyjadril hosťujúci predseda Matice slovenskej Marián Gešper: „Tradície slovenského národa sú nerozlučiteľne hlboko späté s dejinami celého Slovanstva. Matica slovenská je zároveň historickým uchovávateľom a živým nositeľom ducha slovanskej solidarity u Slovákov. Veď Matica slovenská vznikla pred 160 rokmi priam manifestačným spôsobom pri sviatočných, slovanským bratstvom preniknutých spomienkach na tisícročie príchodu slovanských apoštolov Konštantína Cyrila a Metoda k našim predkom. Okrem toho Matica slovenská rozvinula sa časom tak, že spomedzi všetkých sesterských ústavov v slovanstve najvýraznejšie zachováva posiaľ prvotný, pôvodný zmysel matičnej myšlienky. Preto je organizovanie Kongresu matíc slovanských národov pre Maticu slovenskú prirodzené. Iba vzájomná komunikácia prispieva aj k našej vzájomnej inšpirácii z aktuálnej činnosti matíc a výziev, ktoré pred maticami stoja. Kongres tomu výrazne pomáha, čo dokázali aj články a výstupy z časopisu Slovanský obzor, do ktorého v súčasnosti prispeli takmer všetky matice a tým rozšírili stupeň poznania o našich ustanovizniach. V tom je veľká budúcnosť.“

Rokovanie sa nieslo v priateľskej atmosfére a v bratskom slovanskom duchu. Na záver Kongresu sa prítomní podpísali na slávnostnú podpisovú listinu, z rúk predsedu Matice slovenskej dostali Pamätný list na konanie Kongresu a spoločne prijali záverečné Komuniké 5. kongresu matíc a inštitúcií slovanských národov:

My, účastníci 5. kongresu matíc a inštitúcií slovanských národov, ktorý sa konal na podnet Matice slovenskej 3. a 4. augusta 2023 v Martine pri príležitosti osláv jej 160. výročia založenia a súčasne 30. výročia vzniku Slovenskej republiky, ako ich predsednícki štatutári alebo poverení zástupcovia sme sa uzniesli na tomto komuniké:

V súčasnej zložitej a komplikovanej medzinárodnej situácii, keď sa slovanský i širší svet a predovšetkým Európa zmieta v sérii najhorších kríz od roku 1945, v ktorých sa oblasť kultúry dostáva na úplný okraj záujmu politických reprezentácií, sa zaväzujeme, že budeme aj v týchto ťažkých a nežičlivých časoch naďalej úzko spolupracovať a pokračovať v pestovaní slovanskej vzájomnosti. Napriek všetkým týmto krízam a neprajným okolnostiam s presilou liberalizmu sa hrdo hlásime k tradičným konzervatívnym hodnotám, založeným na princípoch zdravého národovectva a kresťanstva, osobitne na cyrilo-metodskej tradícií. V tejto súvislosti ako pokračovatelia dávame do pozornosti odkaz slovanských apoštolov sv. Cyrila a Metoda a ich zakladateľskú vzdelanostnú misiu v intenciách, ako boli jej pôvodcovia solúnski bratia vyhlásení roku 1980 prvým a jediným slovanským pápežom sv. Jánom Pavlom II. za duchovných patrónov Európy.

V dnešnej informačnej dobe sa aj od matíc a inštitúcií slovanských národov maximálne vyžaduje neustála on-line a internetová, ale tiež osobná personálna komunikácia a vzájomná výmena relevantných informácií. Preto odporúčame túto informačnú stratégiu aplikovať na pravidelnej báze, pričom v rámci tejto spolupráce by sme vzájomne podrobne oboznamovali s aktuálnou problematikou v oblasti matičných, národných, národnostných a iných kultúrnych otázok. Z tohto dôvodu navrhujeme, aby slovanské matice vytvorili jeden spoločný slovanský matičný odbor, do ktorého by delegovali svojich pracovníkov alebo stálych členov ako iniciátorov, koordinátorov a informatikov v oblasti svojich vedeckých, odborných aj spoločenských aktivít.

Jednou z výrazných kríz súčasnosti je aj všeobecné starnutie a prirodzené vymieranie s úbytkom staršej populácie i v slovanských krajinách Európy, čo priamo ohrozuje budúcnosť matičného členstva a činnosť. Preto je nevyhnutné zaangažovať do aktivít matíc a inštitúcií slovanských národov mladú a najmladšiu generáciu a vychovávať ju v národoveckom duchu. V tomto koncepte realizovať projekt spolupráce slovanských matíc, založený na exkurziách mladých matičiarov i dlhších poznávacích či študijných pobytoch, poskytovať štipendiá a vyhlasovať medzinárodné konkurzy, vytvárať slovanské kolektívy mladých vedcov a stanovovať im výchovno-vzdelávacie programy. V tejto oblasti požiadame o pomoc príslušné vlády a ministerstvá v jednotlivých slovanských krajinách, ktoré zodpovedajú za kultúru a školstvo, vrátane vytvorenia študijných fondov pomenovaných po významných osobnostiach slovanskej vedy, ako boli napr.  Kopernik alebo Komenský.

Pretože matice slovanských národov pôvodne vznikali predovšetkým ako spolky vedecké, literárne a vydavateľské, navrhujeme konanie spoločných vedeckých konferencií, seminárov a kolokvií. Následne z týchto podujatí chceme vydávať zborníky, pripravovať monografie, ale tiež popularizačné práce alebo encyklopedické diela. Súčasne v rámci vydavateľskej činnosti budeme podporovať aj umelecký život, zameraný na beletriu a literárne eseje, zostavovať antológie spisovateľov slovanských národov a propagovať ich diela aj vytvorením osobitnej knižnej edície. Pripraviť aktualizovanú reedíciu publikácie Michala Eliáša o dejinách slovanských matíc s prispením  každej zúčastnenej a spolupracujúcej matice.

V neposlednom rade okrem kultúrnej spolupráce matíc a inštitúcií slovanských národov budú tieto sledovať aj národnostné a menšinové otázky, upozorňovať na prípadne nedostatky a konzultovať ich s kompetentnými príslušnými vládnymi orgánmi či diplomatickými zastúpeniami.

PhDr. Pavol Madura, vedecký tajomník Matice slovenskej

Fotografie: Ján Seman

 

 

 

 

 

2023-08-10T08:50:25+00:0010 augusta 2023 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X