Štvrtý ročník Medzinárodnej výstavy ruží 2024 v Ivanke pri Dunaji


//Štvrtý ročník Medzinárodnej výstavy ruží 2024 v Ivanke pri Dunaji

V dňoch 8.- 9.6.2024 sa  v Ivanke pri Dunaji po štvrtýkrát uskutočnila  Medzinárodná výstava ruží, ktorej usporiadateľom bolo OZ Ivanskí záhradkári v spolupráci s obcou Ivanka pri Dunaji, Historickou spoločnosťou Ivanky a MOMS v Ivanke.  Táto výstava sa niesla v znamení: RUŽA – SPRIEVODCA HISTÓRIOU.

Práve štvrtý ročník bol orientovaný na  nostalgickú atmosféru spomienok, návratu do histórie Ivanského kaštieľa a jeho majiteľov. Boli nimi blízky radca kráľovnej Márie Terézie Anton I. Grasalkovič, Anton II. Grasalkovič a Anton III. Grasalkovič. Postavili i ďalšie významné stavby – Grasalkovičov palác v Bratislave, ktorý je sídlom prezidenta Slovenskej republiky, ale tiež neskoršie obľúbené sídlo cisára Františka Jozefa a jeho manželky Alžbety (Sissi)   barokový kaštieľ v maďarskom Gödöllő.

Organizátori sa rozhodli vzdať hold Antonovi I. Grasalkovičovi, ktorý sa zaslúžil o zveľadenie obce nielen stavbou barokového kaštieľa, ale aj kostola zasväteného sv. Jánovi Krstiteľovi. Anton II. Grasalkovič nechal v  roku 1777 postaviť súsošie sv. Jána Nepomuckého. Organizátorov výstavy motivoval aj samotný erb rodu Grasalkovič, v ktorom sa nachádzajú tri ruže. Tie boli spojivom a hlavným mottom štvrtej medzinárodnej výstavy ruží 2024.

Nuž, a aké by to bolo organizovanie medzinárodnej výstavy bez účasti významných hostí? Pozvanie organizátorov prijal predseda bratislavského samosprávneho kraja, župan, Mgr. Juraj Droba, ktorý sa ujal návrhu Historickej spoločnosti Ivanka a jeho predsedu Ing. Františka Hässlera, pozvať oficiálne na toto podujatie p. Jozefa Bernadica Grasalkovica, nositeľa historického mena a súčasnú hlavu rodiny Grasalkovicovcov, ktorý zastupuje členov rodu sídliacich v Európe, v USA a v Kanade. Hoci mal služobné povinnosti v rámci USA a Kanady, pozvanie s radosťou prijal. Bola to jeho prvá návšteva Ivanky pri Dunaji a ich bývalého sídla. Bol potešený spontánnym prijatím a spolu so županom Jurajom Drobom otvorili Medzinárodnú výstavu ruží krátkymi príhovormi z pódia pred prítomnými návštevníkmi.

V sprievode organizátorov, predsedu OZ Ivanskí záhradkári Ing. Miroslava Horvátha, starostu obce Ing. Vladimíra Letenaya a predsedu  Historickej spoločnosti Ivanka Ing. Františka Hässlera si prezrel kaštieľ, kostol sv. Jána Krstiteľa a námestie sv. Rozálie. Pani Judita Blahutiaková mu priblížila históriu a osudy kaštieľa i obce po roku 1841. Kaštieľ je v súčasnosti majetkom Spoločnosti Ježišovej (Jezuiti), ktorá ho v roku 1942 odkúpila od Filipa Boos zu Waldeck, synovca grófa Karola Huňadyho.

V budove Informačného centra obce, kde bola inštalovaná výstava výtvarných prác detí zo škôl a školských zariadení z Ivanky pri Dunaji, sa odohrala malá slávnosť. Starosta obce  Ing. Vladimír Letenay udelil Jozefovi B. Grasalkovicovi Čestné občianstvo obce Ivanka pri Dunaji, ktoré s dojatím prijal. Cestou späť, do kaštieľa sa neformálne zastavil a porozprával s návštevníkmi i predajcami v stánkoch. Záujemcov o aspoň kratučký rozhovor a spoločnú fotografiu s p. Grasalkovičom bolo veľa, ale rád im v rámci daných možností vyhovel.  Usporiadatelia ho pozvali na kávičku a zákusok do kaviarne nesúcej meno po generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Predseda Historickej spoločnosti Ivanky Ing. František Hässler mu odovzdal publikácie o obci a – tabuľku na ktorej je názov ulice s obecným erbom a rodovým erbom Grasalkovičovcov – ulica nesie názov – Grasalkovičova.

Zastavil sa v kaštieľskom parku, kde si pozrel kultúrny program. Stretol sa s bývalým veliteľom Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky plk. Ing. Branislavom Vavrincom, s ktorým udržiava priateľské vzťahy a jeho pomoc a priazeň Čestnej stráži prezidenta SR pretrváva i v súčasnosti.

Interiér kaštieľa bol plný ruží, vôní a príjemnej, pozitívnej energie. Podobne bol vyzdobený aj kostol sv. Jána Krstiteľa. Táto voňavá esencia sa niesla celou obcou. Na námestí sv. Rozálie prebiehala súťaž študentov floristiky v aranžovaní kvetov, boli tu dielničky pre deti, kolorit výstavnej atmosféry dotvárali študentky a študenti v historických kostýmoch. Stretnutie s Jozefom B. Grasalkovicom radi využili aj renomované divadelné a filmové stálice Emília Vášáryová a Kamila Magálová, pre ktoré si našiel chvíľku na posedenie a spoločnú fotografiu.

Ďalej nasledovalo stretnutie v lukostreleckom areáli, kde odovzdal ocenenie Ivanskej lukostreleckej družine. V poľovníckej chate sa stretol s gen. Ing. Petrom Gajdošom, bývalým ministrom obrany SR, kde nám jeho spoločník pplk. Vladimír Kováč pripravil ochutnávku kvalitných vín z okolitých viníc, spolu so zasvätenou odbornou prednáškou.

Priebeh výstavy a stretnutí dokumentoval fotoaparátom, ale aj filmovou kamerou tajomník Historickej spoločnosti Ivanky Ing. Peter Blubla spolu s bývalým starostom Ivanky pri Dunaji Ing. Ivanom Schreinerom. Ich fotografie sú súčasťou tohto článku.

Nedeľný program Jozefa B. Grasalkovica musel byť prispôsobený jeho skoršiemu odchodu, nakoľko ešte pred obedom odlietal do Luxemburgu, kde sa zúčastnil pohrebu rodinného príslušníka. V nedeľu sa hosť zúčastnil slávnostnej omše v Ivanskom farskom kostole, ktorá bola venovaná vďake a pamiatke rodu Grasalkovič, najmä Antonovi I., jeho synovi a vnukovi, ktorí žili v  období 18. a 19. storočia v Ivanke a zaslúžili sa o jej rozvoj. Po liturgii  pán Jozef B. Grasalkovič prijal pozvanie na stretnutie s farníckou obcou v priestoroch Pastoračného centra ivanskej farnosti.

Z prvej návštevy Ivanky pri Dunaji mal veľmi silný zážitok. Bol dojatý, nielen pod vplyvom historických spomienok, ktoré s obcou Ivanka pri Dunaji súviseli, ale tiež prijatím, ktorého sa mu dostalo od predstaviteľov obce a od obyvateľov. Ako sa vyjadril, nesie si v srdci všetko to pozitívne, čo počas tejto návštevy načerpal a je veľmi vďačný za pozvanie, ktorého sa mu dostalo. Verí, že sa s milými Ivančanmi bude mať možnosť čoskoro stretnúť znova.

Zaujala ma strieborná reťaz, ktorú mal Jozef B. Grasalkovič zavesenú na hrudi, nie nepodobná primátorskej reťazi, so symbolom v kruhu, ktorý predstavoval portrét Antona I. Grasalkovica s kruhopisom: “PÔVOD ZAVAZUJE K LÁSKE A VĎAČNOSTI”.

Ako príslušník šľachtického stavu rešpektuje zákony štátu v ktorom sa práve nachádza a tak sa stotožňuje i so znením jedného z prvých (a dodnes stále platných) zákonov prijatých bezprostredne po zániku Rakúsko – uhorskej monarchie v roku 1918 a vyhlásení Česko – Slovenskej republiky, ktorým boli zákonom č. 61/1918 Zb. z. a n. zrušené šľachtické tituly. Namiesto titulov, ktoré mu prináležia, skromne hovorí, že jemu stačí označenie – nositeľ historického mena. Snaží sa zachovať si svoje súkromie, ako aj súkromie príslušníkov svojho rodu, ale predsa len urobil výnimku.

Jozef Bernadic Grasalkovic rád súhlasil, keď som mu spomenul možnosť poskytnúť článok redakcii Slovenských národných novín a ich čitateľom. Do budúcej septembrovej návštevy by rád pojal aj návštevu redakcie SNN v Bratislave a tiež budovu a predstaviteľov Matice slovenskej v Martine. Rád by si tiež uctil slovenských dejateľov na Národnom cintoríne v Martine. Poprosil ma, aby som odovzdal jeho najsrdečnejšie pozdravy všetkým členom redakcie SNN a ich čitateľom.

Juraj Hradský, spisovateľ, publicista

 

 

2024-08-19T15:25:41+00:0019 augusta 2024 |Bratislavský kraj|
X