Český veľvyslanec na Slovensku Dr. Rudolf Jindrák navštívil 30. októbra 2024 Maticu slovenskú v Martine. V sídelnej budove Matice, ktorá je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou, sa stretol s jej predsedom Dr. Mariánom Gešperom a s matičnými funkcionármi. V rámci rozhovorov diskutovali nielen o dejinách ustanovizne, ale aj o jej súčasných a budúcich aktivitách a plánoch.
Veľvyslanec si so záujmom pozrel priestory historickej matičnej budovy a archívne dokumenty. Zaujímavosťou boli stanovy Matice slovenskej z roku 1862, ktoré schválil ešte rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I, či historické matičné pečatidlo. Veľvyslancovi sme predstavili aj súbor archívnych listinných a fotodokumentačných materiálov s odkazom na rôzne interakcie medzi Českou republikou a Maticou slovenskou. Výnimočnou súčasťou prehliadky bol sadrový odliatok posmrtnej masky gen. M. R. Štefánika od sochára Mareka Žitňana. Veľvyslanec si so záujmom prezrel aj Pamätnú knihu návštev Matice slovenskej, kde nájdeme napr. aj podpis prezidenta Masaryka z roku 1921. V roku 1967 navštívil MS prezident Antonín Novotný. V roku 1968 navštívil Maticu slovenskú aj vtedajší prezident Česko-Slovenska Ludvík Svoboda, ktorý bol prítomný na Valnom zhromaždení Matice slovenskej. V neskoršom období Maticu navštívil napr. aj Václav Havel. V pamätnej knihe si veľvyslanec prečítal aj pozdravy a odkazy od ďalších významných českých politikov, umelcov, spisovateľov, či kultúrnych činiteľov, ktorí MS v minulosti navštívili. Po obhliadke archívu sme veľvyslanca oboznámili s bohatou matičnou vydavateľskou činnosťou a produkciou. V krátkom historickom dokumente sme mu predstavili bohatú už vyše 160. ročnú históriu Matice slovenskej.
S predsedom MS Mariánom Gešperom následne diskutovali o aktivitách a činnosti Matice slovenskej a o potenciálnej spolupráci medzi Maticou a českými kultúrnymi inštitúciami. Predseda MS pripomenul významné historické a kultúrne súvislosti medzi Slovenskom a Českom. Pri diskusii zdôraznil aj vplyv a pôsobenie mnohých významných Slovákov v českej časti monarchie v 19. a na začiatku 20. storočia či mnohé ďalšie spoločné historické súvislosti.
Informačné ústredie Matice slovenskej