O kresťanskej kultúre v kaštieli v Trebišove


//O kresťanskej kultúre v kaštieli v Trebišove

V rámci tretieho Roka kresťanskej kultúry sa v nedeľu 19. novembra 2023 uskutočnilo v priestoroch Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove zaujímavé podujatie. Zúčastnili sme sa ho spoločne s členom Výboru Matice slovenskej Michalom Matečkom. Slovom sprevádzal otec Michal Hospodár, podpredseda Spolku sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach. Dom Matice slovenskej v Košiciach má s týmto spolkom uzatvorenú dohodu o spolupráci. V tomto roku sme uskutočnili niekoľko spoločných podujatí. Ak nám to povinnosti dovolia, vzájomne sa snažíme podporovať sa aj účasťou na vlastných podujatiach.

Nedeľné podujatie, ktoré otvorila riaditeľka múzea Beáta Kereštanová sa nieslo v znamení rozprávania o kultúre, ale hlavne o tej kresťanskej. Poznáme množstvo definícií kultúry. Pod pojmom kultúra si predstavujeme súhrn výsledkov všeľudskej vzdelanosti, súhrn materiálnych hodnôt utvorených fyzickou i psychickou prácou. Máme teda hmotnú i duchovnú kultúru. Katolícky kulturológ Ladislav Hanus hovorí, že kultúra je ľudská práca a výsledok tejto práce. Kultúrnosť je personifikovaný pojem a človek sám je kultúrny.

Teda v kontexte vnútorného sveta človeka sa rodí kultúra. Človek, ktorý necibrí svoje vlastnosti, svoje talenty, to, čo do neho Boh na začiatku vložil, nestane sa kultúrnym človekom.

Od vysvetlení kultúry v laickom ponímaní prechádzame ku kresťanskej kultúre. Jej hodnotový základ je v evanjeliu, nemôže sa utvárať pod tlakom politík alebo finančných skupín atď., je nutne komunikatívna. Kultúra je zároveň ekumenická. To, že sa zúčastnime podujatia, ktoré priamo nie je totožné s našou vierou, nás aj napriek tomu, môže kultúrne obohatiť.

Kresťanská kultúra, ktorej súčasťou je aj umenie, vzniká pôsobením svätého ducha cez prizmu talentu.

V tomto roku si pripomíname aj 1160. výročie príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu. Otec Michal hovorí: „Odvtedy, keď je slovesná kultúra oplodnená kresťanstvom, odvtedy všetko pekné a vzácne, čo vzniklo ako kresťanská kultúra, vzniklo na pôde cirkvi, preto hovoríme o katolíckej cirkvi ako o nositeľke a podporovateľke kultúry. Prvý úspešný model spojenia kultúry a viery v dejinách Slovákov bol nepochybne cyrilometodský model.

Hlaholika sa stala nositeľkou vlastnej literatúry a kresťanskej kultúry. Proglas označujeme ako poetickú bránu do priestoru poznania radostnej zvesti evanjelia.

V konečnom dôsledku treba dbať na to, aby nás rýchly mediálny svet nezviedol k plytkosti a len k vstrebávaniu množstva, bez hĺbky, kvality a duše. Kultúra musí mať dušu. Vrcholom každého národa je kultúrne oslavovať Boha.

Mimoriadne zaujímavé rozprávanie otca Michala, ktoré nás vnútorne obohatilo, bolo na konci. Cieľom takýchto podujatí je priblížiť kresťanskú kultúru a dať priestor na dialóg s veriacimi i neveriacimi.

Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

 

 

2023-12-11T12:16:22+00:0011 decembra 2023 |Košický kraj|
X