Plechocicki dobroty – oslava folklóru a tradičnej kuchyne


//Plechocicki dobroty – oslava folklóru a tradičnej kuchyne

Posledná júlová nedeľa v roku 2023 bola v obci Plechotice slávnostná. V rámci druhého ročníka podujatia pod názvom „Plechocicki dobroty“ sa tu stretli nadšenci folklóru a dobrého jedla z regiónov východného Slovenska. Nultý ročník folklórnych slávnosti Dolného Zemplína spojených s prípravou tradičných jedál z viacerých kútov Slovenska sa konal v roku 2019. Potom nasledovala dvojročná prestávka zapríčinená pandemickými opatreniami. Podujatie, ktoré organizujú spoločne Obec Plechotice, Folklórna skupina Studzenka a Matica slovenská sa nieslo v znamení 160. výročia založenia Matice slovenskej.

Slávnostný program sa začal sv. omšou v rímskokatolíckom kostole Najsvätejšej trojice v Plechoticiach. Po sv. omši vedenej farárom Stanislavom Fedorom sa s krátkymi príhovormi predstavili účinkujúce folklórne skupiny. Riaditeľ Členského ústredia Martin Hajník zdôraznil význam podujatia pri dodržiavaní folklórnych tradícií v Plechoticiach.

Druhá časť programu sa konala na futbalovom ihrisku. Moderátorka podujatia privítala obyvateľov Plechotíc i vzácnych hostí. Za Maticu slovenskú člena Výboru MS Michala Matečku, riaditeľa Členského ústredia MS Martina Hajníka a riaditeľku Domu MS v Košiciach Martinu Matečkovú.

Tohto ročníka „Plechocických dobrot“ sa zúčastnila bohatá plejáda folklórnych zoskupení reprezentujúcich rôzne regióny. Boli medzi nimi: FS Rovienska (Spišské Bystré, Spiš), FS Haršačan (Záborské, Šariš), FS Dolina (Gemerská Poloma, Gemer), MSS Bakšanske Parobci (Kokšov-Bakša, Abov), Dolný Zemplín zastupovali Zemplínski heligonkári (Michalovce) a domáce zoskupenia Studzenka a Studzenočka.

Starosta obce Marek Andráš zaprial ešte všetkým príjemný kultúrny zážitok a spev sa mohol rozoznieť. Prvé vystúpenie patrilo plechotickej omladine, detskému folklórnemu súboru Studzenočka. Tá vznikla v roku 2018 na podnet Petra Nováka. Pozostáva z 15 dievčat, žiačok základnej školy. Pevne veríme, že budú pokračovať v šľapajách staršej Studzenky, a že sa stanú ich nasledovníkmi. Ako už býva zvykom v posledné júlové dni nás počasie vždy ovlažuje dažďom. Počas vystúpenia folklórnej skupiny Rovienka zo Spišského Bystrého sa spustil poriadny lejak a podujatie sa muselo urýchlene presunúť do kultúrneho domu.

Celý presun sa zvládol bravúrne a my sme mohli pokračovať aj napriek daždivému počasiu, ktoré nedokázalo nikomu pokaziť dobrú náladu. V šarištine zaspieval folklórny súbor Harčašan zo Záborského. Súbor oslavuje v tomto roku svoje 20. výročie založenia. Ľudové pesničky z Gemerskej Polomy zaspievala Folklórna skupina Dolina. Bakšanske Parobci z Kokšov-Bakše pripravili program naplnený vtipnými vsuvkami a autentickým nárečím. Samozrejme nemohli chýbať vystúpenia ženskej i mužskej časti Studzenky.

Spevu bolo požehnane, ale súbežne každé folklórne zoskupenie pripravovalo vo svojich kotlíkoch vynikajúce tradičné pokrmy z regiónu, ktorý zastupovali. V Plechoticiach sa spojila krása ľudových pesničiek s tradičnou slovenskou kuchyňou. A tak sme mohli ochutnať vynikajúce lokše, máčanku, tekvicový prívarok zo Šariša, gemerské i kubašské halušky, poľovnícke špeciality, haršačanské prekvapenie, fazuľovicu z Plechotíc. Všetky jedlá charakterizuje ich jednoduchosť a vynikajúca chuť. V minulosti museli gazdinky i z mála navariť toľko jedla, aby nikto netrpel hladom. Možno táto prehliadka jedál pomkne viacerých, aby si aj doma pripravili jedlá našich predkov.

Folklórne slávnosti „Plechocicki dobroty“ boli úspešným podujatím, ktoré ukázalo, že tradičná ľudová kultúra je stále živá, a má čo ponúknuť aj mladým ľuďom.

A tak teda: Dovidenia o rok!

Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

Foto: Peter Novák

Fotogaléria

2023-09-20T14:33:11+00:0013 septembra 2023 |Košický kraj|
X