Pôvod Slovanov a Veľká Morava v novom svetle


//Pôvod Slovanov a Veľká Morava v novom svetle

Vo štvrtok 5. októbra 2023 sa v priestoroch Átrium klubu Terasa v Košiciach uskutočnila prednáška na tému Pôvod Slovanov, Veľká Morava – vnútrokarpatská pravlasť. Prednášku predniesol amatérsky historik, technik a učiteľ Oskár Cvengrosch, ktorý je známy svojimi popularizačnými prednáškami o histórii Slovanov. Išlo o prvú časť z jeho série prednášok o Slovanoch.

Podujatie otvorila riaditeľka Domu Matice slovenskej v Košiciach Martina Matečková, ktorá sa vyjadrila, že pluralita názorov je v historickej vede potrebná. Je potrebné kriticky skúmať každý názor a nechať priestor každému pre prezentovanie svojich myšlienok, ktoré sú podložené rokmi skúmania a štúdiom. Následne odovzdala slovo hlavnému aktérovi večera.

Cvengrosch je autorom knižných publikácií a pri svojej práci sa snaží nájsť nejaký prienik prostredníctvom rôznych oblastí skúmania. Opiera sa o historické zdroje, toponymiu, geografiu, heraldiku, numizmatiku, ale aj genetiku. Práve rozvoj genetiky priniesol rôzne zaujímavé fakty. Oficiálna historická veda však na tieto fakty nereaguje. Práve aj to posunulo Cvengroscha k tomu, aby hľadal odpovede na otázky, ako asi to mohlo byť s našimi dejinami. S určitosťou tvrdiť, že jeho závery sú správne je ťažké, ale pravde sa vieme minimálne priblížiť.

Jeho prednáška pozostávala z viacerých okruhov: Pôvod Slovanov, Genetika Slovanov, Pojmový aparát, Veľká Morava, Akým jazykom rozprávali naši predkovia pred 8000 rokmi.

V Pôvode Slovanov sa odvolával prevažne na knihu Povesť vremennych let (Nestorov letopis). Rozobral migračnú, autochtónnu a biblickú teóriu o pôvode Slovanov. V druhom okruhu sme sa dozvedeli, že v genetike sa skúmajú predovšetkým haploskupiny chromozómu Y a mitochondriálna mtDNA, ktoré možno využiť k analýze vývoja populácií. V Pojmovom aparáte sa rozoberal pôvod slova Slovan a rôzne haploskupiny na územiach Slovanov. Rozprávanie o Veľkej Morave prinieslo zaujímavé poznatky o tom, že termín Morava môže mať rôzne vysvetlenia svojho názvu. V záverečnom okruhu tém sme sa dozvedeli o rôznych toponymických názvoch, spomenuli sa práce jazykovedca, slavistu, univerzitného profesora Jána Stanislava a historika a lingvistu Cyrila A. Hromníka.

Prednáška početné publikum zaujala. Záver patril zaujímavej diskusii. Je dobré, že existujú rôzne názory na históriu. To nám umožňuje vidieť veci z rôznych uhlov pohľadu a získať komplexnejší obraz o minulosti. Niekedy sa z názorov, ktoré oficiálna historiografia nepodporuje, dozvieme niečo nové, zaujímavé a možno I pravdivé? To už nechám na posúdení jednotlivcom.

Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

 

 

2023-11-06T14:34:44+00:006 novembra 2023 |Košický kraj|
X