Spomienka na básnika Jána Besterciho


//Spomienka na básnika Jána Besterciho

V nedeľu 25. novembra 2023 si spoločne Dom Matice slovenskej v Košiciach s Miestnym odborom Matice slovenskej v Sečovciach a mladými matičiarmi pripomenul osobnosť básnika a matičiara Jána Besterciho. Mesiac november je mesiac, v ktorom spomíname na našich najbližších a chodíme si uctiť ich pamiatku na hroby. Je to aj príležitosť zaspomínať si aj na osobnosti, ktoré nejakým spôsobom zasiahli do slovenského kultúrneho života. V tomto roku uplynulo 20 rokov od úmrtia Jána Besterciho a my sme si pamiatku naňho uctili pri jeho hrobe na Mestskom cintoríne v Sečovciach, kde sme položili veniec.

Na úvod podujatia zaznela Besterciho báseň Matica slovenská v podaní Cecílie Hruškociovej.

Riaditeľka Domu Matice slovenskej v Košiciach Martina Matečková prítomným predniesla medailón o osobnosti Jána Besterciho. Ján Besterci je spätý s oboma mestami Košicami aj Sečovcami. Narodil sa 22. júna 1921 v Sečovskej Polianke. Stredoškolské štúdia absolvoval v Košiciach, kde v rokoch 1946-84 pracoval ako ekonóm vo viacerých obchodných organizáciách.

Literárnej tvorbe sa venoval od mladosti, avšak pre rigorózny filozoficko-kresťanský postoj k životu v období totality nemohol publikovať. Od začiatku 90. Rokov vydal viaceré poeticky nenáročne komponované zbierky ľúbostnej, reflexívnej a vlasteneckej lyriky.

V roku 1991 debutoval básnickou zbierkou Hlbiny duše, v ktorej umelecky stvárňuje subjektívne pocity a hlboké dojmy z prírody, ktorá ho inšpiruje k písaniu.

V druhej básnickej zbierke Pergamon načiera do antiky, ku ktorej si vytvoril osobitný poetický vzťah súvisiaci s jeho obdivom starovekej krajiny. V tejto zbierke autor ako apoštol lásky, hlavne tej kresťanskej zapaľuje srdcia tých, čo čakajú na spasenie.

V ďalšej básnickej zbierke Tiene nad oázou básnik v prvej časti načiera do slovenskej literatúry – vrcholu klasicizmu, ktorý predstavuje Ján Hollý. V druhej časti uvažuje nad budúcnosťou prírody, ktorej hrozí ekologická katastrofa a jeho zbierka vyznieva ako výzva k ochrane prírody pred touto pohromou.

V zbierke Dúha nad Slovenskom sa Besterci predstavuje ako národovec, ktorý do svojej tvorby vkladá motívy krásy slovenskej prírody a lásky k slovenskému národu. Dúha nad Slovenskom symbolizuje krajší život po temných a trpkých rokoch života. V jeho básnickej zbierke ožívajú slovenskej kraje, historické eseje a významné osobnosti. Nájdeme tu básne venované Ľudovítovi Štúrovi, Jankovi Kráľovi, Jánovi Hollému, Martinovi Rázusovi. Nachádzajú sa tu aj básne Memorandum a Matica slovenská.

V básnickej zbierke Po stopách svätosti siaha po náboženskej tématike. Predstavuje sa tu ako básnik hlbokej viery. Opisuje v nej životopisy 12 apoštolov.

Ďalšie jeho zbierky: Poznanie krásy, Jubileum, Láska a pokora, Reminiscencia, Orleánska Panna.

Jeseň svojho života strávil v Sečovciach. Tu spolupracoval s Mestskou hasičskou dychovou hudbou v Sečovciach a s jej kapelníkom Antonom Briňarským a venoval sa tvorbe. Napísal napríklad text k piesni Aká si nádherná. Ján Besterci bol rád aj medzi matičiarmi. Svoju zbierku Dúha nad Slovenskom bol predstaviť matičiarom v Prešove v roku 1994. Pri jeho životnom jubileu 80 rokov mu Miestny odbor MS v Košiciach (dnes Košice-Staré Mesto) usporiadal milé posedenie.

Besterci zomiera 11. mája 2003.

Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

 

 

2023-12-14T13:52:46+00:0014 decembra 2023 |Košický kraj|
X