Trebišov: mesto histórie, kultúry a prírody


//Trebišov: mesto histórie, kultúry a prírody

V rámci spoznávania Dolného Zemplína sme vo sviatočný nedeľný deň 12.novembra 2023 uskutočnili výlet do mesta Trebišov. Centrum južného Zemplína sa rozprestiera v juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny.

Našou prvou zastávkou bol Vojnový cintorín v Trebišove. Pri pamätníku Červenej armády je v súčasnosti pochovaných v 163 hroboch 258 sovietskych vojakov z obdobia druhej svetovej vojny a v 29 hroboch 29 vojnových obetí z obdobia prvej svetovej vojny. V sobotu 11. novembra 2023 uplynulo 105 rokov od ukončenia prvej svetovej vojny. K pamätníku sme položili veniec a týmto spôsobom si uctili pamiatku na padlých vojakov, ktorí položili svoje životy v oboch svetových vojnách. Treba poznamenať, že vojnový cintorín je svedomito udržiavaný.

Z cirkevného hľadiska sa tu nachádza Rímskokatolícky kostol návštevy Panny Márie, Gréckokatolícky Chrám zosnutia presvätej Bohorodičky, pozostatky Románskeho kostola sv. Ducha i Pravoslávny chrám sv. apoštolov Petra a Pavla. My sme navštívili druhý v poradí. Výpomocný duchovný otec Tomáš Muszka nás oboznámil s dejinami gréckokatolíkov a chrámu. Predpokladá sa, že pôvodná cerkev bola drevená so slamenou strechou. Bola postavená koncom 18 stor. Počas ruthenskej a slovenskej kolonizácie. 28 augusta 1817 bol položený základný kameň nového kamenného chrámu pre veriacich východného obradu. Chrám sa staval v rokoch 1818-1825. Dominantnou ikonou na ikonostase je Smrť Panny Márie. Spolu s ňou sú tam umiestnené aj ikony Ježiša Krista, Matky Božej, Sv. Mikuláša. V ďalšom rade menších ikon je v centre Posledná večera a po jej obidvoch stranách je dvanásť hlavných cirkevných sviatkov kresťanského roka. Otcovi Tomášovi ďakujeme za vrelé prijatie a za zaujímavý výklad.

V Trebišove sa nachádza aj evanjelický kostol, reformovaná cirkev i Pavlínsky kláštor. Kláštor už neslúži pôvodnému účelu, ale nachádza sa v ňom základná umelecká škola a rímskokatolícky farský úrad.

Krátka prechádzka mestským parkom, pohľad na pozostatky hradu Parič a naše kroky smerujú do barokovo-klasicistického trebišovského kaštieľa. Kaštieľ dal postaviť v roku 1786 gróf Imrich Csáky. Časť materiálu zo zničeného hradu Parič bola použitá na jeho výstavbu. Kaštieľ zdedila rodina Andrássyovcov, ktorá ho prestavala v neorenesančnom slohu. Neďaleko sa nachádza mauzóleum, v ktorom je pochovaný gróf Július Andrássy. V tomto roku uplynulo 200 rokov od jeho narodenia. Múzeum v Trebišove organizovalo viacero podujatí zameraných na toto výročie. Treba ale poznamenať, že Slováci na túto osobnosť musia hľadieť kritickými očami. Prílišné glorifikovanie tejto osobnosti a honosné podujatia nie sú vhodné. Július Andrássy, “krásny obesenec” bol účastníkom revolúcie v rokoch 1848-49. Po porážke revolučných vojsk musel emigrovať. Za účasť v revolúcii bol rakúskymi úradmi odsúdený na trest smrti a v neprítomnosti popravený. V roku 1861 sa stal poslancom uhorského snemu. Spoločne s Ferencom Deákom sa zaslúžili o rakúsko-uhorské vyrovnanie. Jeho syn rovnakého mena nazývaný “čierny gróf” sa negatívne staval k národno-emancipačnému hnutiu nemaďarských národov.

V múzeu sme si prezreli expozíciu Andrássyovci v Trebišove a v pivničných priestoroch Tokajské vinohradníctvo a vinárstvo.

Trebišov je miesto, ktoré každému dokáže niečo ponúknuť. Či už máte záujem o históriu, kultúru, prírodu, alebo len chcete stráviť príjemné chvíle v krásnom prostredí, návštevu tohto mesta neoľutujete.

Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

Foto: Mgr. Michal Ufnár

 

 

2023-12-11T11:51:10+00:0011 decembra 2023 |Košický kraj|
X