Výlet do mesta Humenné, pri ktorom sa odohrala bitka, ktorá zachránila Viedeň


//Výlet do mesta Humenné, pri ktorom sa odohrala bitka, ktorá zachránila Viedeň

Miestny odbor Matice slovenskej Košice-Sever si v rámci svojho projektu „Spoznaj svoju vlasť“  vybral tentoraz mesto nachádzajúce sa na Hornom Zemplíne. V utorkový slnečný deň 20. júna 2023 zorganizoval poznávací výlet do mesta Humenné. Prvá písomná zmienka o tomto meste pochádza z roku 1317. V rámci krátkeho času sa matičiari rozhodli pozrieť si to najzaujímavejšie, čo Humenné ponúka.

Asi najväčšiu pozornosť v tomto meste púta Kaštieľ v Humennom (Humenský zámok). Uprostred nádvoria sa nachádza fontána, pri ktorej si návštevníci môžu posedieť. Nádvorie je obklopené vysokými múrmi a vežami. V minulosti toto miesto slúžilo na rytierske turnaje a podujatia. Kaštieľ je zároveň aj sídlom Vihorlatského múzea v Humennom. Nachádzajú sa v ňom expozície o histórii mesta Humenné a o jeho okolí. Súčasťou múzea je aj skanzen s expozíciou ľudovej architektúry a bývania, ktorí matiačiari nemohli obísť. K prezeraniu sú tu zrubové domčeky, hospodárske stavby, ako maštale, stodoly a sýpky, ale i rarity, ako je kolárska, hrnčiarska a kováčska dielňa či vodný mlyn.

Dominantou skanzenu je gréckokatolícky Chrám sv. Michala Archanjela z Novej Sedlice (okres Snina) z roku 1764. Do areálu skanzenu bol premiestnený v roku 1974. Kostolík je mimoriadne cenný, nakoľko je postavený bez jediného klinca a celý je z dreva. Vo vnútri sa nachádza nádherný barokový etážový ikonostas. Prechádzaním sa po skanzene čas veľmi príjemne, ale aj rýchlo ubieha.

Matičiari sa pristavili aj pri niektorých pamätihodnostiach. Pred kultúrnym strediskom sa nachádza Pamätník vďaky. Obyvatelia mesta si pri ňom každoročne pripomínajú výročie SNP a Deň oslobodenia mesta. Námestie slobody zdobí aj socha sv. Jána Nepomuckého. K nemu sa viaže zaujímavý príbeh. Označuje sa za martýra spovedného tajomstva. Ján bol kritikom kráľa Václava IV. Hájil bezvýhradne záujmy cirkvi. Nevyzradil spovedné tajomstvo kráľovej manželky, ani keď bol mučený. Jeho smrť má teda dva možné dôvody. Zomrel pri mučení a jeho telo bolo hodené do Vltavy. Na Námestí slobody sa nachádza aj odliatok hlavy pôvodnej sochy M. R. Štefánika.

Zabudnutá no mimoriadna dôležitá bitka pri Humennom sa odohrala 22. novembra 1619. Spomienkou na túto udalosť je pamätná tabuľa odhalená 16. novembra 2022. Súčasťou odhalenia pamätnej tabule bola aj beseda a predstavenie knižnej publikácie Bitka pri Humennom. V 17. storočí prebiehali protihabsburské povstania. Druhé v poradí viedol Gabriel Betlen, ktorý obsadil aj Košice a vyhlásil sa za uhorského kráľa. Jeho ambíciou bolo dostať sa k Viedni. Na východnom Slovensku hájil záujmy Betlena Juraj I. Rákoci. Zálusk mal aj na Humenné. No Humenné malo vtedy Juraja III. Drugetha, ktorý bol verný cisárskemu dvoru. Bitka v blízkosti Humenného medzi Jurajom I. Rákocim a Jurajom III. Drugethom skončila víťazstvom Drugetha. Ten lsťou prechytračil Rákociho. Keď sa o tejto prehre dozvedel Betlen, ukončil obliehanie Viedne a vyslal na východ vojsko. Poľskí vojenskí historici nazývajú toto víťazstvo „Prvou viedenskou úľavou“, teda prvou záchranou Viedne. S mimoriadne početnou armádou si už Drugeth poradiť nemohol. Juraj Rákoci sa za túto porážku pomstil. Obsadil hrady Jasenov a Brekov.

Čas vyčlenený pre spoznávanie mesta Humenné sa pomaly naplnil a bolo potrebné vrátiť sa domov. Výlet, ktorému prialo aj počasie sa vydaril a matičiari odchádzali obohatení o nové poznatky.

Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

foto: Anastázia Szczureková

  

2023-06-29T13:22:30+00:0029 júna 2023 |Košický kraj|
X