Zagajduj gajdoško opäť s viacerými prekvapeniami


//Zagajduj gajdoško opäť s viacerými prekvapeniami

Medzinárodný gajdošský festival Zagajduj gajdoško je prirodzeným vyústením nadšencov vo Veľkom Záluží. Nitra a jej okolie sú jedným zo známych centier gajdošskej kultúry na Slovensku. Obnovenie tradície hry na gajdy však začínalo vo Veľkom Záluží na „holej lúke“, bez akéhokoľvek gajdošského zázemia. Vďaka organizátorom Miestnemu odboru Matice slovenskej Veľké Zálužie, Domu Matice slovenskej v Nitre a Mravec o. z. má dnes festival za sebou svoj úspešný 8. ročník.

Netradičné hudobné fúzie.

Na obnovenie gajdošskej kultúry v obci stačilo nadšenie a hlbšie pátranie po známom gajdošovi Jozefovi Antalíkovi, ktorý vo Veľkom Záluží prežil časť svojho života. Práve jemu boli doteraz venované všetky festivalové ročníky. Festival Zagajduj gajdoško sa každý rok snaží predstaviť nového interpréta, tento rok ním bola gajdoška Pék Dudás Zsuzsi z Maďarska. Návštevníci si mohli užiť aj viacero prekvapení. Už po tretíkrát festival oslovil aj Nitranov, ktorí ho zažili priamo vo svojom meste. Svetovými zážitkami –  gajdami a gajdošskou kultúrou piatich krajín tak opäť ožili Pešia zóna a Svätoplukovo námestie. Hudobný nástroj gajdy však tento rok spojili dva festivaly. V rámci obľúbeného multižánrového festivalu CAMPANA fest sa v piatok 8.9.2023 na Svätoplukovom námestí konal samostatný hosťujúci koncert práve interpretov festivalu Zagajduj gajdoško. Gajdoši zo Slovenska, z Čiech, Maďarska, Chorvátska a zo Škótska boli súčasťou aj sobotňajšieho alegorického sprievodu ako hostia hudobnej skupiny Campana Batucada. Navyše CAMPANA fest spolu s gajdošským festivalom predstavili aj netradičné žánrové spojenie a súznenie. Gajdy v spojení s bubnovou šou Campana Batucada počas sobotného večera odpremiéroval gajdoš Mário Pavel.

Festivalové zázemie vo Veľkom Záluží.

Medzinárodný gajdošský festival Zagajduj gajdoško v sobotných večerných hodinách potešil aj svojich domácich divákov vo Veľkom Záluží. Ku gajdošom sa pripojila tamojšia folklórna skupina Drienka. Festival  upriamením pozornosti na náš slovenský a svetový unikát gajdy a gajdošskú kultúru prispel do siete podujatí Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2023. Tohtoročným spájajúcim mottom je Dedičstvo ži!

Ukážku hry na škótske gajdy predviedol Lindsey Davidson. Lindsay ako prvý na svete dokončil vysokoškolský titul v odbore gájd na Reid School of Music na Univerzite v Edinburghu, neskôr získal doktorát v odbore skladateľ a vyštudoval pedagogiku primárneho stupňa. V súčasnosti žije v Poľku, kde je zakladateľom a riaditeľom medzinárodnej školy Embassy International School v Krakove. Venuje sa aj online výučbe gájd. Na festival prišiel spolu so svojim žiakom Milozsom Jakubowskim, ktorý priblížil zvuk a hru španielských gájd.

Ďalším účinkujúcim bol Stjepan Večković, zakladateľ a vedúci Hrvatski gajdaški orkestar. Spolu so svojou manželkou Kristinou, ktorá ho na festivale sprevádzala, pôsobia aj v profesionálnom chorvátskom súbore LADO. Stjepan je známy výrobou tradičných starých hudobných nástrojov, je zakladateľom a vedúcim Centra chorvátskych tradičných nástrojov. Na festivale predstavil aj hru na replike jedných z najstarších chorvátskych gájd.

8. ročník festivalu opäť navštívili aj divácky obľúbení Gajdoši z Kopaníc. V pohraničnej obci Starý Hrozenkov a okolitej oblasti utíchli gajdy pred desaťročiami. Práve Bohumil Gabrhel, najskôr ako samouk, obnovil túto hudobnú tradíciu. Rodinná gajdošská muzika, ktorú v súčasnosti tvoria manželia Bohumil a Lýdia Gabrheloví spolu so synom Jiřím nadväzuje na tradíciu gajdošskej muziky v národopisnej oblasti Moravské Kopanice a môže sa pýšiť viacerými zahraničnými oceneniami v oblasti autentického folklóru.

Senegal, Slovinsko, Škótsko, Severné Macedónsko, Chorvátsko, Slovensko, Česko, Poľsko, Bielorusko a tento rok aj Maďarsko.

Za osem rokov festival predstavil 10 krajín a rôznych interpretov z nich. Tohtoročným nováčikom aj ako interprét, ale vôbec aj zastúpením svojej krajiny bola gajdoška Zsuzsi Dudás Pék z Maďarska. Zszuszi sa stotožňuje s dávnymi názormi našich predkov, že gajdy majú čarovnú moc. Keď hrá, cíti, že roztancuje dušu aj svojich počúvateľov. Zsuzsi si práve svojou interaktivitou v hre a charizmatickým temperamentom ihneď podmanila celé hľadisko. Na festivale ju hudobne sprevádzal jej manžel Csanád Dudás. Spoločne sú organizátormi medzinárodného gajdošského festivalu V4 Dudakanyar, ktorý je súčasťou najväčšieho stredovekého festivalu v Maďarsku Visegrad Palace Games. Jej program zážitkovej pedagogiky je zaradený do múzejnej pedagogiky Múzea kráľa Matyáša – Maďarského národného múzea vo Vyšehrade. Zsuzsi má, mimo iné, aj jeden zaujímavý koníček, a to dvorná  trubačka na hrade Vyšehrad.

Folklórna tradícia vo Veľkom Záluží.

V slovenskom zastúpení na festivale Zagajduj gajdoško 2023 nesmeli chýbať ani domáce hudobné telesá. Napokon, spolu s ostatnými sú aj jeho každoročnými realizátormi.

Mário Pavel a Filip Chňapek sú zakladateľmi hudobného zoskupenia Gajdošskí trogári. Filip v roku 2018 získal v hre na gajdy titul laureát  detskej súťaže Národného osvetového centra.  O rok neskôr sa už v kategórii dospelých stal laureátom Mário, ktorý je doteraz jediným slovenským laureátom. Gajdoši vo Veľkom Záluží, zvlášť Mário Pavel, sa stali pokračovateľmi hry Jozefa Antalíka.  Oboch gajdošov sprevádzala Folkórna skupina Drienka, ktorá sa zameriava na výskum obce Ujlak, dnešné Veľké Zálužie a autentickému folklóru z tejto obce. Špeciálnym hosťom bola mladá gajdoška z Jedľových Kostolian Vivien Kukučková. Vivien je členkou Folklórnej skupiny Briežok a víťazkou medzinárodnej súťaže Gajdovačka 2022 v Oravskej Polhore.

Dvojdňový festival so samostatnými štyrmi výstupmi sa konal vďaka finančnej podpore Mesta Nitra, Obce Veľké Zálužie, Mravec, o. z. a Nitrianskeho samosprávneho kraja. Festivalový začiatok v Nitre prišiel otvoriť a pozdraviť primátor Mesta Nitra Marek Hattas. Festival a všetkých účinkujúcich vo Veľkom Záluží privítal aj starosta obce Veľké Zálužie Milan Bíro. Poďakovanie za realizáciu patrí partnerom Campana fest a Dni Európskeho kultúrneho dedičstva 2023.

Veronika Bilicová, Dom Matice slovenskej v Nitre

 

 

 

 

 

 

2023-09-22T10:03:40+00:0021 septembra 2023 |Nitriansky kraj|
X