Poprad
„Na celom svete nenašiel by si taký veľký kus zeme, ako je Slovensko, kde by sa vystriedalo toľko krás, ako sa vystrieda na Slovensku, a právom prislúcha tomuto kraju označenie KRÁSNE SLOVENSKO.“
Tento citát Jozefa Cígera Hronského predznamenal aj literárnu a výtvarnú súťaž pod názvom Rodný môj kraj zo všetkých najkrajší. Súťaž bola venovaná 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky a 90. výročiu založenia Miestneho odboru Matice slovenskej v Poprade. Vyhlasovateľom bol MO MS v Poprade v spolupráci s Odborom školstva v Poprade.
Tému súťaže ocenili aj učitelia zúčastnených škôl a žiakov, ktorých motivovala spoznávať krásne zákutia našej nádhernej vlasti, kultúrne pamiatky, skanzeny, z dejín najmä vznik SR, osobnosť Ľudovíta Štúra, sv. Cyrila a Metoda. Preto vyslovili vďaku za túto tému, keďže ukázala žiakom krásy našej vlasti a ako si ju vážiť.
Čo sa týka výtvarnej súťaže, žiaci využili dostupné výtvarné techniky, akými sú maľba, kresba, koláž, kombinovaná technika (akvarel, anilínové farby, tempera, pastel, koláž).
Všetkým školám a žiakom, ako aj učiteľom, ktorí ich motivovali, patrí poďakovanie organizátorov súťaže. Mesto Poprad tiež podporilo toto jubilejné podujatie, venované slovenskej štátnosti, ocenením súťažiacich a účastníckym diplomom.
Do literárnej súťaže sa zapojili 3 školy, a to Gymnázium na Kukučínovej ulici v Poprade, ZŠ s MŠ na Tajovského ulici v Poprade a ZŠ s MŠ v Spišskej Sobote s celkovým počtom 88 prác v kategórii poézia a próza, a to vo dvoch vekových kategóriách: – 3. – 5. ročník, 6. – 9. ročník. Výtvarná časť: – 1.– 4., 5. – 9. ročník.
Víťazných 10 prác bolo odmenených knižnými cenami.
Do výtvarnej súťaže sa zapojilo 7 popradských škôl s celkovým počtom 55 prác (ZŠ na Francisciho ulici, Komenského, Tajovského, Scherfela, Spišská Sobota, Matejovce a Gymnázium na Kukučínovej v Poprade). Ocenených bolo 25 žiakov zo všetkých zúčastnených škôl.
Žiacke výtvarné práce sú vystavené v Detskom oddelení Podtatranskej knižnice v Poprade na sídlisku Západ, kde si ich môžu záujemcovia pozrieť. Pracovníci knižnice nám vytvorili podmienky na prezentáciu prác samotným inštalovaním vo svojich priestoroch, za čo im patrí poďakovanie. Za propagáciu a oslovenie škôl ďakujeme Emilovi Turčanovi.
Všetkým žiakom ďakujeme za ich výtvarné a literárne práce a oceneným srdečne blahoželáme. Oceňujeme aj záujem zúčastnených základných škôl a učiteľov, ktorí venovali pozornosť vyhlásenej téme a tým prispeli k prezentácii významu dôležitého medzníka našich dejín, akým je 25. výročie vzniku Slovenskej republiky. Jedna z prác obsahovala myšlienku Aj tá najmenšia vlasť hodná je lásky. Toto vyznanie vo vzťahu k tej našej slovenskej vlasti je výrečné, oslovujúce nás všetkých.
Ľudmila Hrehorčáková