Martinskí matičiari otvárali studničku


//Martinskí matičiari otvárali studničku

Turčianska Štiavnička, 30. 5. 2015

,Poslednú májovú sobotu sa členovia MO MS Martin a ich priatelia rozhodli využiť slnečné májové počasie a absolvovali podujatie, ktoré pomenovali Otváranie studničiek v malebnej obci Turčianska Štiavnička.

V tej istej obci navštívili aj rodný dom Jána Kostru – slovenského básnika, maliara, esejistu, prekladateľa, autora literatúry pre deti a mládež , kde si vypočuli od pani Slezákovej podrobný a veľmi srdečný prednes o jeho živote, diele, láske umelca k rodnému kraju a jeho ľuďom.
Obklopení voňavou májovou prírodou sa presunuli k štiavnickému prameňu, kde sa po krátkej ,zastávke a občerstvení sviežou vodou z tohto prameňa vydali na cestu štiavnickými serpentínami. Na tejto ceste boli sprevádzaní miestnym rodákom, turistom a ľudovým rezbárom Ľubomírom Štefánikom. Od neho sa dozvedeli veľa zaujímavostí o prírodných úkazoch Turčianskej Štiavničky a jej okolia. Vyhliadka na konci serpentín, pomenovaná miestnymi ako Kríž, stála menšiu námahu, ktorú za pomoci ostatných zvládli aj starší ľudia.

Cestou späť sa matičiari snažili pozbierať pohodené nečistoty a pri prameni studničky zvládli pred odchodom autobusu vyčistiť aj jej okolie a tak aspoň čiastočne prispieť k zveľadeniu našej krásnej slovenskej prírody, ktorú má každý z nás na dosah.

Viera Jochymková

MO Martin

článok neprešiel jazykovou úpravou

2015-06-03T15:24:14+00:003 júna 2015 |Žilinský kraj|
X