Vedenie Matice slovenskej na svojej pracovnej porade 14. apríla 2014 sa zaoberalo aj rozhovorom pána Petra Marianeka z hnutia Human, ktorý pod názvom Chýba otvorená diskusia o extrémizme publikoval denník Pravda 14. apríla 2014, pričom, okrem iného, v ňom uviedol: „Pozrime sa však aj na Maticu slovenskú, ktorá má oproti iným mimovládnym organizáciám nadštandardné podmienky a financujeme ju všetci. Má na to, aby publikovala absolútne nezmysly a nikto si neuvedomuje, koľko je tam amatérov a koľko braku tam vychádza.“ V tejto súvislosti chceme zdôrazniť, že Matica ako národná kultúrna inštitúcia dostáva zo štátneho rozpočtu sumu 1.494.000 eur, čo je napr. oveľa menej, ako sa z našich peňazí vynakladá ne jednu „zábavnú reláciu“ vysielanú jedným slovenským verejnoprávnym médiom. Za túto dotáciu, s ktorou sa hospodári na základe osobitných predpisov, podľa Zákona o Matici slovenskej (č. 68/1997 Z. z.) sú jej zverené štátom základné úlohy v oblasti kultúry, ktoré vykonáva prostredníctvom svojich ustanovizní, organizačných zložiek a orgánov, čo je približne okolo 700 samostatných subjektov s vyše 30.000-vým členstvom. Treba poznamenať, že štátny príspevok je len jedným z viacerých finančných zdrojov Matice, ktoré si na svoju činnosť zabezpečuje ďalšími aktivitami. Nie je vôbec ľahké a jednoduché existovať a produkovať kultúru v dnešných časoch hospodárskej a finančnej krízy, takže hovoriť o nejakých nadštandardných podmienkach je prinajmenšom neseriózne a porovnávať zo zákona zriadenú najstaršiu, vyše 150-ročnú ustanovizeň Slovákov so sieťou mimovládnych organizácií takisto, pričom to dokumentuje neznalosť aj ignorovanie existujúcich právnych noriem.
Pán Marianek ďalej skreslene a nepravdivo uvádza, že Matica údajne „publikuje absolútne nezmysly.“ Na margo tejto dezinformácie chceme poznamenať, že Matica vydáva týždenník Slovenské národné noviny (s rozličnými prílohami), najstarší európsky beletristický časopis, mesačník Slovenské pohľady na literatúru, umenie a vedu (založené r. 1846), štvrťročník pre zahraničných Slovákov Slovensko, vedecké ročenky Slovakistika, Historický zborník a Slováci v zahraničí, ako aj populárno-náučný Národný kalendár, participuje na vydávaní odborného časopisu Kultúra slova. Okrem toho matičné vydavateľstvo len r. 2013 realizovalo 27 samostatných knižných titulov renomovaných slovenských autorov (J. Čomaj, M. Kočan, J. Leikert, O. Sliacky, M. Slivka, M. Tkáč a iní), z ktorých napr. M. Eliáš za knihu Kde mŕtvi žijú získal Medzinárodnú cenu E. E. Kischa, ďalšie publikácie rozličné republikové ocenenia. Tak to je podľa pána Marianeka ten brak, alebo iba jeho zaujatosť, zaslepenosť a naozaj extrémne subjektívny pohľad.
Nemožno pomlčať ani o názore o amatérstve v Matici („koľko je tam amatérov“ – vzdychá pán Marianek). V súčasnej Matici pracuje okolo 120 zamestnancov, z toho 50 v jej sídle v Martine a asi 70 prevažne v 20-tich matičných Domoch a na oblastných pracoviskách na celom Slovensku. Z nich len 24 má štatút vedeckovýskumných a odborných pracovníkov. Treba však s plnou vážnosťou poznamenať, že v rámci Matice pôsobí aj 13 vedeckých odborov, v ktorých je organizovaných okolo 500 významných slovenských literátov, vedcov a umelcov, pričom dominujú Historický a Jazykový odbor Matice slovenskej, kde sú združené desiatky popredných slovenských historikov a lingvistov, univerzitných profesorov a docentov (napr. jednému z nich prof. Ľ. Kralčákovi už r. 2014 vyšla v matičnom vydavateľstve monografia Pôvod hlaholiky a Konštantínov kód). Tak toto sú tí amatéri, amatérstvo a amaterizmus?
Kto chce hovoriť o takej citlivej otázke, akou je extrémizmus, mal by podávať len pravdivé a objektívne informácie. Inak hrozí reálne nebezpečenstvo, že sám seba vystaví do ofsajdovej pozície extrémistu, čo je zrejme aj prípad pána Petra Marianeka z hnutia Human.
Pavol Parenička
tajomník Matice slovenskej