Vydarená beseda v Liptovskom Mikuláši


//Vydarená beseda v Liptovskom Mikuláši

Účastníci besedovali so spisovateľom Jozefom Banášom o jeho životopisných románoch (Dubček, Štefánik, Baťa, Aurel Stodola)

Hrou na fujaru privítal 7. marca 2023 riaditeľ Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši a podpredseda Matice slovenskej Marek Nemec spisovateľa Jozefa Banáša i návštevníkov zaujímavého podujatia. Na besede s autorom, ktorú zorganizovali mesto Liptovský Mikuláš, Dom Matice slovenskej a Rázusovie klub spisovateľov, sa zúčastnil rekordný počet návštevníkov. Okrem 130 obsadených stoličiek 70 ďalších stojacich záujemcov trpezlivo a pozorne sledovalo rozprávanie spisovateľa o jeho zaujímavých knihách. „Takýto veľký počet návštevníkov sme v našom Dome MS zaznamenali iba pri jeho otvorení pred mnohými rokmi“, poznamenal Marek Nemec.

Podujatím sprevádzal spisovateľ a publicista Štefan Packa. V úvodnej štvrťhodinke vo vtipnom „grilovaní“ predstavil Jozefa Banáša ako človeka rôznych záujmov. Prvou otázkou ho vyskúšal z jeho jazykových znalostí. Požiadal ho o preklad tejto vety: „Dobrý deň, Mikulášania, ako sa máte, prečo ste takí vážni?“ Spisovateľ pohotovo preložil vetu do piatich jazykov. Vtipné otázky striedali vtipné odpovede a po tomto zahrievacom kole nasledovala samotná beseda.

Dominantnou témou besedy boli životopisné romány Jozefa Banáša o významných slovenských osobnostiach: o Dubčekovi, Štefánikovi, ale aj o Baťovi a o Aurelovi Stodolovi. O Stodolovi začal písať román v januári a vyjde v budúcom roku. Z úst spisovateľa sa účastníci besedy dozvedeli množstvo nových a zaujímavých informácií o osobnostiach slovenského národa. Jednou z nich je aktuálna informácia o románe o Tomášovi Baťovi. Po jeho vydaní v Čechách vznikla myšlienka vydať román o Baťovi vo všetkých krajinách sveta, kde sa predávajú Baťove topánky. Tých krajín je 75 a Jozef Banáš bude pravdepodobne prvý autor na zemeguli, ktorému vyjde jeho kniha naraz v 75 krajinách.

Autor ochotne zodpovedal na všetky zvedavé otázky prítomných návštevníkov. Najviac ich zaujímali novinky o živote Aurela Stodolu. Spisovateľ povedal, že v ostatnom čase častejšie navštevuje mesto Zürich vo Švajčiarsku, kde Stodola desaťročia pôsobil ako profesor na prestížnej Technickej univerzite. Častejšie navštevuje aj Liptovský Mikuláš, pretože chce lepšie spoznať prostredie, v ktorom vyrastal. Je mu ľúto, že Aurel Stodola je známejší vo svete, ako na rodnom Slovensku: „Po úmrtí Aurela Stodolu v tichosti a samote jeho zürišského domu žialila svetová tlač za týmto geniálnym vedcom. Jedni ho označovali za Maďara, iní za Nemca, ďalší za Švajčiara. Je smutné, že o tomto úžasnom človeku, blízkom priateľovi Alberta Einsteina a v istom zmysle jeho učiteľovi, blízkom priateľovi humanistu a lekára Alberta Schweitzera, vedia Slováci – národ, z ktorého pochádzal – málo. Presvedčil som sa o tom aj pri mojej ceste vlakom do Liptovského Mikuláša. Sedel som oproti jednej pani, vysvitlo, že je to inžinierka. Povedal som jej, že cestujem do Mikuláša, pretože píšem knihu o svetoznámom Aurelovi Stodolovi. Ona sa ma opýtala, či je to ten vynálezca padáka!“

Aj vďaka životopisným románom Jozefa Banáša Slováci spoznávajú svoju históriu, na ktorú môžu byť hrdí. O pripravovanom románe povedal: „Dal som sa do veľkej práce. Bude to náročné, len rozlúštenie korešpondencie medzi Aurelom Stodolom a Albertom Einsteinom v rukopise a v nemčine dá zabrať!“

Vydarené podujatie sa skončilo autogramiádou, ktorá trvala viac než hodinu. Čitateľom sa do rúk dostali stovky kníh s autogramom a venovaním Jozefa Banáša.

Peter Vrlík

 

2023-03-15T10:41:12+00:0015 marca 2023 |Žilinský kraj|
X