Čaro Hviezdoslavovej poézie v Trstenej


//Čaro Hviezdoslavovej poézie v Trstenej

Trstená 14. 3. 2019

 

... Ó, mojej matky reč je krásota,

je milota, je rozkoš, láska svätá je,

vidím, cítim celok života…

 

Matica slovenská v Dolnom Kubíne pri príležitosti 170. výročia narodenia P. O. Hviezdoslava, velikána básnického slova, zorganizovala 2. 2. 2019 pri jeho pamätníku spomienkové stretnutie. Na tomto podujatí sa zúčastnili aj členovia MO MS v Trstenej. O mesiac neskôr sme navštívili 2. 3. 2019 národný cintorín v Martine, kde sme si uctili aj iných národných dejateľov. Sme hrdí, že P. O. Hviezdoslav sa narodil, žil a tvoril práve na Orave. Studnicou jeho inšpirácie bola hornooravská príroda a život prostého ľudu. Pseudonymom Hviezdoslav sa naplnil jeho sen z detstva, keď ho fascinoval pohľad na nočnú oblohu posiatu množstvom hviezd.

Na počesť poeta jedinečného štýlu, vysoko kultivovanej poézie sme pre matičiarov 14. 3. 2019 pripravili literárne popoludnie, venované spomienke na básnikove životné osudy a jeho tvorbu. Podujatie otvorila a prítomných privítala Mgr. Jana Frančeková, predsedníčka MO MS v Trstenej. Okrem členov miestneho odboru naše pozvanie prijala v zastúpení MsÚ poslankyňa Mgr. Sylvia Púčiková, členovia Spolku Slovákov v Poľsku, členovia Jednoty dôchodcov.

V úvode na flaute prítomným zahrala Dáška Vrabčeková z Liesku. Spomienkové stretnutie sa začalo detstvom, študentskými rokmi a literárnymi začiatkami básnika. Predsedkyňa poukázala na zlom v živote poeta, keď Hviezdoslav pri slzách matky, ktorá nerozumela jeho maďarskej básni, pochopil, že sa musí vrátiť k slovenskosti a byť pravým Slovákom. „K môjmu národnému presvedčeniu prišiel som vlastným premýšľaním o tom, kto som.“ Z prvej básnickej zbierky potom matičiarom zarecitovala Mgr. Kakačková Daniela báseň Dedinôčka moja. Zo života prostého ľudu, ich zábav báseň Anča predniesla Helena Mokrá. Ako veselo sa hralo na pravej dedinskej tancovačke v minulosti, nám hrou na harmonike ukázal Igor Gábor z Liesku. Hviezdoslav v tvorbe vyjadroval svoje chápanie ideí dobra, krásy, slobody, pravdy, uvažoval o ľudskom bytí. Podstatu ľudského ducha vnímal v duchu kresťanskej tradície. Podujatie pokračovalo ukončením básnikovho štúdia a advokátskej praxe. Najplodnejším obdobím Hviezdoslavovej básnickej tvorby boli práve dve desaťročia pobytu v Námestove, kde vytvoril vrcholné lyrické a epické diela, medzi ktoré patrí Hájnikova žena. Úvod z nej Pozdrav zarecitoval Ľubomír Lucký a záver diela čestný predseda Ing. Gustáv Šinál, ktorý poukázal na Hviezdoslavov vlastný, osobitý básnický svet, štýl i jazyk.

Pripomenuli sme si aj pôsobenie básnika v Matici slovenskej. Po vytvorení Československa v roku 1919 bola činnosť Matice slovenskej obnovená a Hviezdoslav bol menovaný jej predsedom. Pod jeho vedením sa Matica rozširovala a rástla. K znovuotvoreniu Matice slovenskej napísal báseň: „Otvorte portál chrámu dokorán, Matici našej! Natešený národ, v sviatočnom rúchu, venčený, nech valne dnu na valné sa valí zhromaždenie!“

Na záver z úst Ing. Margity Kapitánovej zaznela Zuzanka Hraškovie a hudobnú bodku literárnemu popoludniu dala svojou hrou Dáška Vrabčeková.

Chcem sa poďakovať všetkým členom MO MS v Trstenej, ktorí prispeli k príjemnej atmosfére či už recitáciou, prípravou voňavých kapustníkov, chrumkavých šišiek, ako aj p. Ľubomírovi Luckému za poskytnutie priestorov pre našu aktivitu. Poďakovanie patrí aj dvom harmonikárom hrajúcim do večerných hodín, ktorých prostredníctvom sme si s radosťou zaspievali krásne slovenské ľudové piesne.

Mgr. Frančeková Jana,
MO MS Trstená

2019-03-28T13:48:05+00:0028 marca 2019 |Žilinský kraj|
X