Kde sa šťastie a radosť rodí


//Kde sa šťastie a radosť rodí

L. Mikuláš, 3. 5. 2016

Pod týmto názvom bola v Dome matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši otvorená výstava fotografií Karola Kobellu. Tento fotograf a básnik žije v dedinke Sebedražie neďaleko Prievidze. Vernisáž jeho pôsobivých fotografií sa uskutočnila 3. mája 2016 v priestoroch Výstavnej siene v Dome MS.
Kobella je fotografom krajiny, neopakovateľnej slovenskej prírody. Brázdi naše pohoria v typickom goralskom klobúčiku, prespáva pod šírym nebom a čaká na svoj vytúžený záber. Na vernisáži predstavil slovenskú prírodu v rôznych ročných obdobiach a v rôznych podobách. Jeho fotografie sú plné farebnosti, zachytenie dúhy, ranného oparu, proste krásy ktorú vie vytvoriť len príroda. Svoje fotografie obohacuje vlastnými myšlienkami na život , zachytáva nie len obraz ale aj vnútro človeka.
Výstavu otvoril predseda Zväzu slovenských fotografov pán Šmida. Potom sa k prítomným prihovoril aj riaditeľ Domu MS Marek Nemec, ktorý povedal: „Dom MS v Liptovskom Mikuláši dáva priestor pre neprofesionálnych umelcov. Dáva možnosť, aby mohli vystavovať svoje práce, aby im nezapadali prachom, kdesi v zásuvkách, alebo na povalách. To je hlavné poslanie našej národnej a kultúrnej ustanovizne podpora slovenskej kultúry v každej jej podobe.“
Program na vernisáži osviežil svojimi piesňami Kobellov priateľ známy slovenský pesničkár Nany Hudák. Táto vernisáž sa vymykala tak trochu normálu. Kobella tu rozprával svoje zážitky, konfrontoval svoj pohľad na život, pootvoril ostatným svoje vnútro. Predstavil sa ako vnímavý autor fotografií, ale aj ako básnik . Preto každá jeho fotografia je opatrená aj jeho myšlienkami z ktorých niektoré vyberáme:

Nerieš!
Neobviňuj, neposudzuj.
Proste nechaj žiť.
Veď ani slnko nerieši na koho zasvieti.

A dúha tá už všade bola
a usmiala sa cez svoj vejár…..
Tak aj ty, kam prídeš
rozdávaj úsmev dookola.

článok neprešiel jazykovou úpravou

ave9acb059afac61bb661

2016-05-24T10:46:56+00:0024 mája 2016 |Žilinský kraj|
X