Prázdniny bez nudy

thumbnail

22. 8. 2017

Miestny odbor Matice slovenskej v Diakovej pripravil už ôsmy ročník obľúbeného letného podujatia PRÁZDNINY BEZ NUDY. Tentokrát ho miestni matičiari zorganizovali ako hrovo-rekreačno-turistický výlet určený predovšetkým deťom predškolského a mladšieho školského veku a ich rodičom či starým rodičom. Cieľom bolo spoločné stretnutie detí a dospelých v prekrásnej slovenskej prírode a zmysluplné trávenie voľného času počas prázdnin.
V utorok 22. augusta sa o 8 h na diakovskej Colnici stretlo vyše 20 matičiarov, ktorí sa autami vydali spoznávať zaujímavé miesta susedného Liptova. Prvou zastávkou v Liptovskom Jáne bolo Podzemie pod vežami a jeho Mincovníčkovo, kde hlavne najmenší prežili s neskrývaným záujmom príbeh jednej mince – od jej počatia v zemských hĺbkach cez jej narodenie v mincovni až po dražbu či zápis do dražobnej knihy husacím brkom a atramentom. Potom sa výletníci občerstvili liečivou vodou z neďalekého termálneho prameňa Kaďa, odvážnejší sa v tomto prírodnom vývere aj vykúpali. Po nenáročnej prechádzke výletníci navštívili Park Mini Slovensko, kde na nich čakalo 14 slovenských kultúrnych pamiatok zhotovených v mierke 1:25 so silným dôrazom na detail. Mali možnosť tu vidieť Bojnický zámok, Hrad Strečno, Starobylú radnicu v Levoči, záhradnú železnicu so Železničnou stanicou Červená Skala a ďalšie zaujímavé miniatúry. Ako poslednú si Diakovčania vychutnali hodinovú plavbu vyhliadkovou loďou Mária po neďalekej Liptovskej Mare, ktorú si pochvaľovali všetci zúčastnení.
Podujatie sa už tradične stretlo s pozitívnym ohlasom detí, dospelých i organizátorov a realizovalo sa s finančnou podporou Matice slovenskej v rámci dotácie na ochranu a rozvoj miestnej a regionálnej kultúry v roku 2017.

Branislav Kohút

článok neprešiel jazykovou úpravou