Slovenčina moja krásna


//Slovenčina moja krásna

Žilina, 27. 11. 2015

… je názov umeleckej akadémie k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra, osobnosti našich dejín, bez ktorej si nevieme predstaviť našu samostatnosť. Bol to nielen veľký mysliteľ, politik, umelec, ale predovšetkým človek s veľkým srdcom.
Slávnosť sa udiala v piatok 27. novembra 2015 o 17 hodine v koncertnej sále Konzervatória v Žiline. Organizátormi boli DMS Žilina, umelecká skupina Harmónia rytmu a Konzervatórium v Žiline.
Riaditeľka DMS v Žiline, pani Katarína Kalánková privítala prítomných a potom sa už ujala slova pani Milada Perháčová, ktorá celú akadémiu sprevádzala umeleckým slovom.
Študenti Konzervatória v Žiline, potvrdili vysokú umeleckú úroveň školy a prezentovali diela slovenských hudobných skladateľov.
Študentka 4. ročníka Klára Kullová zaspievala od Bartolomeja Urbanca piene Konopa a Májová láska, a študentka 3. ročníka Eva Golisová zaspievala od Eugena Suchoňa Ani mi je večer a od Dezidera Kardoša A tá naša záhradôčka. Obe sú z triedy Magistra umenia Jozefa Gráfa a na klavíri ich sprevádzala Magistra Martina Turská.
Filip Gutten, mimoriadny žiak Konzervatória v Žiline, zahral na husliach skladbu Jána Cikkera Sonatína č. 1, na klavíri ho sprevádzal študent 5. ročníka Martin Suroviak.
Hudobnú skladbu od Eugena Suchoňa Metamorfózy 4. časť, zahrala na klavíri študentka 4. ročníka z triedy Magistra umenia Michaela Berkiho, Michaela Žišková.
Tak ako Ľúdovít Štúr i hudobný skladateľ Eugen Suchoň miloval slovenskú ľudovú pieseň. Klavírne skladby zo zbierky Preletel sokol z cyklu Obrázky zo Slovenska, zahral pán Wolfgang Schmutz.
Okrem týchto hudobných diel, boli predvedené aj básnické diela a hudobné skladby spracované prostredníctvom pohybového umenia eurytmia, ktoré sa snaží vyjadriť pohybom, čo sa objektívne deje pri hovorení alebo speve v hlasivkách a rečových orgánoch. V pohybovej forme v priestore je vyjadrené, čo do skladby či básne tvorivo vložila duša skladateľa či básnika, to čosi zvláštne a plynúce v čase a v priestore.
Časti programu prezentované prostredníctvom eurytmického pohybového umenia, boli akoby duševným odrazom života a citlivej duše Ľudovíta Štúra. Divákom ich sprostredkovala diplomovaná eurytmistka Elena Schmutzová, na klavíri ju sprevádzal pán Wolfgang Schmutz a recitovala pani Milada Perháčová.
Na začiatok bola uvedená hymnická pieseň na slová Karola Kuzmányho Kto za pravdu horí, ako pocta úsilu Ľudovíta Štúra o slovenský národ.
Potom nasledoval Figuratívny Chorál od Róberta Schumanna, inšpirovaný starými modlitbami, ako pripomienka úprimnej viery Ľudovíta Štúra v stvoriteľa.
Skladba Alexandra Skrjabina, Prelúdium opus 11 navodila atmosféru melancholickej duše Ľ. Štúra, ktorá milovala všetko slovanské a nadchýnala sa krásou kultúrneho dedičstva.
V básni Milana Rúfusa zo zbierky Kolíska spieva deťom, sú ukryté večné pravdy Biblie, ktorá Ľ. Štúra sprevádzala od detstva.
A neobišla ho ani láska. Avšak nie každá láska je osudom vypočutá, ako v skladbe Roberta Schumanna, ktorý sa nechal inšpirovať postavou Mignon z románu Wilhelm Meister od Johanna Wolfganga Goetheho, ktorého obdivovateľom bol i Ľudovít Štúr.
Vrúcnosť vzťahu Ľudovíta Štúra k jeho matke odzrkadlila úprava ľudovej piesne Keby som bol vtáčkom, od Mikuláša Schneidera-Trnavského.
V živote Ľudovíta Štúra bolo i množstvo búrlivých období. V skladbe Ludwiga van Beethovena, z tretej časti Sonáty Es-dur Minore, bola prezentovaná táto náhlivo-búrlivá sila.
Ľudovít Štúr ako každý vzdelaný človek vnímal nutnosť neustále si klásť otázky o zmysle života, o úlohe človečenstva, tak ako básnik Daniel Šovc v jeho básni Rozhovor.
Život Ľudovíta Štúra nebol jednoduchý. Ako sám napísal „dal sa do služby ducha a preto kráčal cestou života tŕnistou“. No napriek príkoriam, nikdy nevzdal boj o svojbytnosť svojho milovaného národa. Hudobná skladba Jeana Sibelia, Smutný valčík z divadelnej drámy Kuolema, akoby zrkadlila celý jeho životný príbeh.
Odkaz, ktorý Ľudovít Štúr zanechal, inšpiroval všetky generácie slovenských umelcov. Jedným z nich je Pavol Országh-Hviezdoslav, ktorého báseň Deň nachýlil sa… ukončila umeleckú akadémiu.
Pani riaditeľka DMS K. Kalánková sa účinkujúcim poďakovala a odovzdala im kvety a malé dary.

Ing. Katarína Kalánková
riaditeľka DMS

článok neprešiel jazykovou úpravou

 

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2015-12-12T19:11:26+00:0012 decembra 2015 |Žilinský kraj|
X