Jubileum mikulášskeho matičiara


//Jubileum mikulášskeho matičiara

Dňa 26. februára 2024 sa v priestoroch Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši uskutočnilo spoločensko-kultúrne posedenie z príležitosti životného jubilea matičiara, ako sa zvykne hovoriť „telom i dušou“, Petra Vrlíka.

Peter Vrlík sa narodil 26. februára 1964 v Liptovskom Mikuláši. Detstvo prežil v Okoličnom, kde začal chodiť aj do základnej školy. V roku 1973 im asanovali dom a rodina sa presťahovala do Liptovského Mikuláša. V tomto roku bola rodná obec Petra Vrlíka zlúčená s Liptovským Mikulášom. Tu dokončil základnú školskú dochádzku a už v mladom veku prispieval do časopisov Kamarát a neskôr Mladé rozlety, ale boli to len chabé pokusy. Ako trinásťročný zakladá na škole školský časopis SIGNÁL a stáva sa jeho redaktorom. V roku 1979 nastupuje do Stredného odborného učilišťa v Kežmarku, kde sa začal učiť za chladiarenského mechanika. Na škole zakladá estrádny súbor, s ktorým vystupujú na stretnutiach učňovskej mládeže. Po skončení štúdia nastupuje do zamestnania v Strojno-traktorovej stanici v Liptovskom Mikuláši. V tomto zamestnaní strávil takmer pätnásť rokov. Potom pracoval v bezpečnostnej službe ako nočný strážnik.

Osudným sa mu stal rok 1989, kedy sa koncom roku zapisuje medzi prvých členov Miestneho odboru Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši. Od roku 1990 je nepretržite, len s krátkou prestávkou, členom výboru MO MS v tomto meste. V rokoch 2004-2007 bol tajomníkom, 2007-2010 podpredsedom a v rokoch 2010-2012 predsedom MO MS v Liptovskom Mikuláši. V roku 1992 stál ako predseda Rady matičnej mládeže pri vzniku Mladej Matice. V roku 2014 sa podieľal na oživotvorený Divadelného odboru MS, kde do súčasnosti pôsobí ako tajomník tohto odboru. Okrem Matice slovenskej je členom predsedníctva občianskych združení Živé námestie a Návraty k pokladom. Je funkcionárom v Zväze diabetikov Slovenska, Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov (SZPB) a v občianskom združení Liptovské droby. Aktívne pôsobí aj v Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika. Výpočet jeho aktivít by bol naozaj úctyhodný.

Peter Vrlík je medzi matičiarmi známy aj ako spisovateľ, publicista, dramatik, herec, režisér. Na spoločenskom podujatí v Dome MS v Liptovskom Mikuláši ho jeho priatelia priblížili ako plodného autora so všestrannými záujmami. Ako prvý sa mu prihovoril podpredseda MS, riaditeľ Domu MS, Marek Nemec. Vo svojom príhovore vyzdvihol matičné aktivity jubilanta, jeho ochotu pomôcť, organizovať podujatia, ale aj to ako ho priviedol v mladom veku k matičnej práci. Po ňom sa k jubilantovi prihovoril riaditeľ Členského ústredia MS Martin Hajník. Ten vyzdvihol jeho prácu ako matičného divadelníka, autora scenárov z matičnou tematikou, ale aj aktívneho herca, bez ktorého by sme si niektoré matičné podujatia nevedeli ani predstaviť. Potom mu slávnostne odovzdal Zlatú cenu MS, ktorú mu schválil výbor MS, za dlhoročnú činnosť pri napĺňaní programu našej najstaršej národnej a kultúrnej inštitúcie.

Tretím gratulantom bol spisovateľ, literárny vedec a historik, manažér kultúry Peter Cabadaj, ktorý zhodnotil spisovateľskú činnosť Petra Vrlíka. Poznamenal, že je autorom alebo spoluautorom 11 kníh, 12 publikácií s nepriamym autorstvom a 11 publikácii s priamym autorstvom. Upriamil pozornosť na Vrlíka, ako literárneho historika, ktorý oživil dávno zabudnuté postavy našej slovenskej literatúry (Peter Bella Horal, Rehor Uram Podtatranský, Jonáš Bohumil Guoth, Andrej Guoth, Samo Bohdan Hroboň). Prítomní si vypočuli aj zdravicu od Petra Mišáka, ktorý si zaspomínal na svoje prvé stretnutie s jubilantom a na jeho spoluprácu so Slovenskými národnými novinami. Vrlík začal v tomto periodiku publikovať v roku 1993, za vyše tridsaťročnej spolupráce mu tieto noviny uverejnili viac ako 150 článkov. Spolu napísali štyri knihy rozprávok a povestí. Najúspešnejšia bola kniha Rozprávky spod slovanskej lipy (2013), ktorá bola vyhlásená za jednu za najkrajších kníh Slovenska a dočkala sa aj druhého vydania. Divadelnú činnosť zhodnotila Eva Štovčíková, metodička pre divadlo v Liptovskom kultúrnom stredisku (LKS). Peter Vrlík sa začal sústavnejšie divadlu venovať od roku 1988 odohral 102 postáv v takmer 400 predstaveniach, hral  po celom Slovensku, je autorom niekoľkých divadelných hier, nespočetných dramatických a scénických pásiem a jeho hry hrali aj divadelníci mimo regiónu Liptova.

S pozdravnými príhovormi vystúpili aj Ferdinand Chovanec, predseda MO MS v Liptovskom Mikuláši, riaditeľka LKS Miroslava Palanová, predseda Oblastného výboru SZPB generálporučík Marián AčĽubomír Scherhaufer, predseda o.z. Návraty k pokladom, a mnoho ďalších gratulantov z verejného a kultúrneho života. Mimochodom, Petrovi Vrlíkovi bola na začiatku roka 2024 udelená aj Cena mesta Liptovský Mikuláš za jeho dlhoročnú činnosť na poli kultúry v meste a za propagáciu rodného mesta. V kultúrnom programe sa ako recitátori predstavili Milan Stromko, Kvetoslava Staroňová, Štefan Packa a Jelka Hendlová. Na harmonike hral dlhoročný organista v Bazilike Minor Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, hrá aj v Dóme sv. Martina a v Modrom kostolíku v Bratislave Stanislav Stanek, spevom ho sprevádzali Ján RichterĽubomír Scherhaufer, ktorí zaspievali obľúbené pesničky jubilanta.

Matičiari, ale aj široká kultúrna verejnosť v Liptovskom Mikuláši si pripomenuli výraznú osobnosť s mnohostrannými záujmami, zanieteného kultúrneho aktivistu, spisovateľa, publicistu, dramatika, oddaného matičiara Petra Vrlíka. Nikdy sa nehrá na veľkú osobnosť, v podstate zostáva skromný a nerád rozpráva o svojej práci, ale my všetci vieme, že za neho hovorí práca na poli kultúry. Sám o sebe hovorí: „V prvom rade som Okoličnan, to je moja rodná dedina, v druhom rade Liptákom, to je môj rodný kraj, v treťom rade Slovákom, to je moja rodná vlať a v štvrtom a poslednom rade som Slovanom, lebo som hrdý na to, že som členom veľkej slovanskej rodiny, ktorá dala svetu mnoho významných osobností.“ 

DMS LM

 

2024-03-05T12:30:09+00:005 marca 2024 |Žilinský kraj|
X