V Košiciach sme si pripomenuli 85. výročie úmrtia Andreja Hlinku


//V Košiciach sme si pripomenuli 85. výročie úmrtia Andreja Hlinku

Dňa 16. augusta 2023 uplynulo 85 rokov od úmrtia rímskokatolíckeho kňaza, politika, vedúcej osobnosti slovenského národného hnutia, člena výboru Matice slovenskej, predsedu Spolku sv. Vojtecha, otca slovenského národa a vedúcu osobnosť slovenského národného hnutia Andreja Hlinku. Pri tejto príležitosti sme umiestnili nový venček na jeho pamätník.

Pamätník Andreja Hlinku, ktorý sa v Košiciach nachádza na rohu ulíc Komenského a Hlinková bol odhalený 16. septembra 2020. Autorom bronzovej busty na kamennom podstavci je akademický sochár Richard Wagner z Trebišova. S iniciatívou vyhotovenia pamätníka prišiel predseda Miestneho odboru Košice-Staré Mesto Michal Matečka. Vďaka nemu majú aj Košice svojho Hlinku.

Predseda MS Marián Gešper pri odhaľovaní pamätníka o Hlinkovi povedal: „Andrej Hlinka je suverénne v dejinách priamo v tej politickej svätej trojici Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánika Andrej Hlinka. Zaslúžil sa o to v podstate celým svojim životom a obrovským dielom. Mnoho vecí možno nám súčasníkom aj uniká. On bol vždycky ten, ktorý v časoch tuhej maďarizácie Slovenska, dokázal prebudiť slovenské masy, vedel zjednotiť ľudí rôznych názorov a konfesií a dal sa do určitej miery oživiť politický život Slovákov pred prvou svetovou vojnou.“

Hlinka je pokračovateľom tradície spájania katolíkov a evanjelikov. Po kollárovsko-hamuliakovskej, bernolákovsko-štúrovskej a moysesovsko-kuzmányovskej spolupráci, vzniklo spojenie Andrej Hlinka – otec národa a Martin Rázus – svedomie národa. Dňa 16.10.1932 si podali ruku a spečatili vzájomnú spoluprácu rímskokatolícky kňaz Andrej Hlinka a evanjelický kňaz Martin Rázus. Oznámili svetu doma i v cudzine, že pod Tatrami žije národ, ktorému sa upiera právo vysloviť pravdu o ňom samom, pravdu o tom, že je národom svojbytným a samostatným, že tvorí národnú osobitosť, a že má podľa prirodzeného práva nárok na vlastný štát. Vytvoril sa autonomistický blok, ktorého cieľom bolo presadenie autonómie v rámci spoločného štátu.

Tragédia v jeho rodnej Černovej vyvolala obrovský európsky ohlas. O utlačovanom slovenskom národe sa dozvedel svet. Písali o tom B. Björnson, R. W. Seton Watson a iní. Pre svoje národné povedomie sedel aj vo väzení. Ostro kritizoval politiku vtedajšieho režimu. V temných časoch maďarizácie, hospodárskeho a sociálneho útlaku, keď boli Slováci osamotení a bezmocní, bolo potrebné niečo robiť. A vtedy vystúpil na piedestál dejín Andrej Hlinka, slávny rodák z Ružomberka.

Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

 

2023-09-13T13:11:01+00:0013 septembra 2023 |Košický kraj|
X